Deprese trápí i hemofiliky. Znáte varovné signály?

Hemofilie může přinášet některá tělesná omezení a občas také duševní nepohodu. Kromě únavy, úzkostí a stresu z onemocnění může být spojena i s rozvojem deprese. Jedná se o velmi záludnou psychickou poruchu, která vůbec není vzácná napříč celou populací a která dokáže úplně rozvrátit život nemocného. Naštěstí je v dnešní době dobře léčitelná, je však zapotřebí včas rozeznat obtíže s ní spojené a navštívit lékaře.
Deprese trápí i hemofiliky. Znáte varovné signály?

Hemofilie a deprese

Vztah mezi hemofilií a depresí je obousměrný. Deprese může vzniknout jako reakce na tíživou životní situaci, která hemofiliky v období dospívání i v dospělosti může potkat. Přetrvávající zdravotní obtíže, někdy nutnost omezení v běžných aktivitách, strach o vlastní zdraví, pocit vyloučení z kolektivu. To vše se v životě hemofilika může vyskytnout, což kromě úzkostí může vyvolat také rozvoj deprese. Obecně má nezanedbatelný podíl na rozvoji deprese také rizikové chování v podobě konzumace alkoholu a užívání návykových látek, což je problematika dlouhodobě řešená a týkající se všech skupin obyvatelstva.

Pozor na varovné signály

Deprese je duševní porucha charakterizována hlubokým smutkem. Nejedná se o běžný smutek, který čas od času prožíváme. V případě deprese je mnohem intenzivnější a nereaguje na žádné vnější události. Kromě toho se projevuje řadou dalších příznaků. Mezi ty nejčastější patří:

  • nezájem o okolní svět,
  • snížená koncentrace,
  • neschopnost radovat se,
  • zpomalení pohybu,
  • výrazná únava i při běžných činnostech,
  • nízké sebevědomí,
  • pocit beznaděje a viny,
  • neschopnost rozhodnout se,
  • snížená sexuální touha,
  • přejídání se nebo nepřijímání potravy,
  • nespavost nebo větší potřeba spánku,
  • brzké ranní probouzení.

Deprese se musí léčit

Nejzáludnějším a nejvíce nebezpečným příznakem deprese jsou myšlenky na smrt doprovázené pesimistickým pohledem do budoucnosti. I z těchto důvodů je nutné rozpoznat včas její příznaky a neprodleně navštívit lékaře. Onemocnění je v současnosti naštěstí dobře léčitelné, nejčastěji pomocí takzvaných antidepresiv, která se často kombinují s psychoterapií a dalšími podpůrnými metodami.

Velmi důležitá je prevence deprese, která v případě hemofilie spočívá v řádné léčbě základního onemocnění. U těžké hemofilie léčba nejčastěji probíhá v podobě profylaktického podávání faktorů srážení. Díky profylaktické léčbě se snižuje riziko krvácení a komplikací spojených s krvácením. Léčba může být navíc vysoce individualizovaná, díky tomu se hemofilici mohou zapojit do každodenních aktivit a žít svůj život zcela plnohodnotně.

(holi)

 

Zdroje:

https://stepsforliving.hemophilia.org/next-step/maintaining-a-healthy-body/emotional-side-of-bleeding-disorders

https://www.medpagetoday.org/meetingcoverage/wfh/21167?vpass=1

https://hemophilianewstoday.com/2018/08/06/hemophilia-study-portugal-links-employment-status-pain-low-physical-activity-anxiety-depression/

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop