Dětský průvodce aplikace infuzí krok za krokem

Vyrůstat s poruchou srážení krve znamená umět se o sebe postarat v různých životních situacích. Prvním velkým krokem k samostatnosti je aplikace faktoru srážení. Zpočátku se sice neobejde bez dohledu dospělé osoby, ale pečlivým tréninkem se i z tohoto úkonu stane běžná záležitost.
Dětský průvodce aplikace infuzí krok za krokem

1. Čisté místo i ruce

Nejprve si pořádně připravte místo, kde budete faktor srážení aplikovat. Dejte pryč všechny zbytečnosti, které by vám mohly překážet. Poté důkladně omyjte plochu, kam budete pokládat pomůcky nezbytné k aplikaci. Také se ujistěte, že máte dostatek světla. Až si připravíte pracovní plochu, můžete se vydat k umyvadlu. Ruce si pořádně omyjte mýdlem od konečků prstů až po lokty, přesně jako když se lékař chystá na operační sál. Po důkladném vysušení rukou si nasaďte latexové rukavice.

2. Příprava faktoru srážení

Po důkladné přípravě pracovní plochy nastal čas vyložit všechny svoje pomůcky. Nezapomeňte zkontrolovat štítek na lahvičce od faktoru srážení. Pokud vše souhlasí, můžete se pustit do přípravy samotného faktoru srážení. Pokud si nejste jisti, požádejte dospělého, aby vám faktor pomohl připravit. Nejprve je potřeba injekční stříkačkou vpravit do lahvičky s faktorem roztok určený k jeho rozpuštění. Až se faktor srážení rozpustí, můžete ho nasát zpět do injekční stříkačky. Tím je příprava faktoru srážení hotova a můžete přejít k samotné aplikaci.

3. Najděte si „dobrou“ žílu

Faktor srážení se nejčastěji aplikuje do loketní jamky, do žil na hřbetu ruky nebo předloktí. Nad místem plánované aplikace stáhněte končetinu gumovým obinadlem. Aby se žíly ještě více zvýraznily, několikrát rukou v lokti zacvičte. „Dobrá“ žíla bývá většinou vidět a zároveň je hmatatelná prsty. Až se vám nějaká žíla zalíbí, očistěte kůži nad ní polštářkem napuštěným dezinfekcí.

4. Aplikace faktoru srážení

Nyní nastal čas odstranit kryt jehly a napíchnout žílu. Jestli se vám podařilo proniknout do žíly, poznáte tak, že se do stříkačky pokusíte nasát trochu krve. Pokud se objeví v gumové hadičce, byli jste úspěšní. Pokud se neobjeví, nejspíše jste žílu netrefili a budete muset pokus opakovat. Předtím, než začnete aplikovat faktor srážení, nezapomeňte uvolnit gumové obinadlo. Po dokončení aplikace vyjměte jehlu a na místě vpichu držte alespoň 1 minutu gázový polštářek. Nakonec místo překryjte náplastí, abyste předešli infekci kůže či samotné žíly.

5. Úklid a zápis

Po úspěšné aplikaci nastává čas úklidu. Jehlu vhoďte do nádoby na ostré nástroje. Ještě zbývá zaznamenat náležitosti spojené s aplikací faktoru srážení a úkol je hotov! Aplikace faktoru srážení může být zpočátku složitá, ale postupem času se pravidelným tréninkem stane běžnou součástí vašeho života. Samotná aplikace pak již bude stejně běžná jako nákup v obchodě nebo příprava dobrého jídla.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop