#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dětský průvodce aplikace infuzí krok za krokem

Vyrůstat s poruchou srážení krve znamená umět se o sebe postarat v různých životních situacích. Prvním velkým krokem k samostatnosti je aplikace faktoru srážení. Zpočátku se sice neobejde bez dohledu dospělé osoby, ale pečlivým tréninkem se i z tohoto úkonu stane běžná záležitost.
Dětský průvodce aplikace infuzí krok za krokem

1. Čisté místo i ruce

Nejprve si pořádně připravte místo, kde budete faktor srážení aplikovat. Dejte pryč všechny zbytečnosti, které by vám mohly překážet. Poté důkladně omyjte plochu, kam budete pokládat pomůcky nezbytné k aplikaci. Také se ujistěte, že máte dostatek světla. Až si připravíte pracovní plochu, můžete se vydat k umyvadlu. Ruce si pořádně omyjte mýdlem od konečků prstů až po lokty, přesně jako když se lékař chystá na operační sál. Po důkladném vysušení rukou si nasaďte latexové rukavice.

2. Příprava faktoru srážení

Po důkladné přípravě pracovní plochy nastal čas vyložit všechny svoje pomůcky. Nezapomeňte zkontrolovat štítek na lahvičce od faktoru srážení. Pokud vše souhlasí, můžete se pustit do přípravy samotného faktoru srážení. Pokud si nejste jisti, požádejte dospělého, aby vám faktor pomohl připravit. Nejprve je potřeba injekční stříkačkou vpravit do lahvičky s faktorem roztok určený k jeho rozpuštění. Až se faktor srážení rozpustí, můžete ho nasát zpět do injekční stříkačky. Tím je příprava faktoru srážení hotova a můžete přejít k samotné aplikaci.

3. Najděte si „dobrou“ žílu

Faktor srážení se nejčastěji aplikuje do loketní jamky, do žil na hřbetu ruky nebo předloktí. Nad místem plánované aplikace stáhněte končetinu gumovým obinadlem. Aby se žíly ještě více zvýraznily, několikrát rukou v lokti zacvičte. „Dobrá“ žíla bývá většinou vidět a zároveň je hmatatelná prsty. Až se vám nějaká žíla zalíbí, očistěte kůži nad ní polštářkem napuštěným dezinfekcí.

4. Aplikace faktoru srážení

Nyní nastal čas odstranit kryt jehly a napíchnout žílu. Jestli se vám podařilo proniknout do žíly, poznáte tak, že se do stříkačky pokusíte nasát trochu krve. Pokud se objeví v gumové hadičce, byli jste úspěšní. Pokud se neobjeví, nejspíše jste žílu netrefili a budete muset pokus opakovat. Předtím, než začnete aplikovat faktor srážení, nezapomeňte uvolnit gumové obinadlo. Po dokončení aplikace vyjměte jehlu a na místě vpichu držte alespoň 1 minutu gázový polštářek. Nakonec místo překryjte náplastí, abyste předešli infekci kůže či samotné žíly.

5. Úklid a zápis

Po úspěšné aplikaci nastává čas úklidu. Jehlu vhoďte do nádoby na ostré nástroje. Ještě zbývá zaznamenat náležitosti spojené s aplikací faktoru srážení a úkol je hotov! Aplikace faktoru srážení může být zpočátku složitá, ale postupem času se pravidelným tréninkem stane běžnou součástí vašeho života. Samotná aplikace pak již bude stejně běžná jako nákup v obchodě nebo příprava dobrého jídla.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Světový den hemofilie 2025 – jak si ho připomeneme doma i ve světě?

Světový den hemofilie 2025 – jak si ho připomeneme doma i ve světě?

Krvácivé poruchy v čele s hemofilií mají tradičně svůj „den“ 17. dubna. Při této příležitosti jsou dominanty světových metropolí i menších měst nasvíceny barvou krve. U symboliky to ale nekončí, pořádá se i řada osvětových akcí, které jsou vždy spojeny s nějakým mottem. Jaké si letos zvolil jejich globální pořadatel a jaké domácí?
15. 4. 2025
Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Častou komplikací hemofiliků je kloubní poškození, které vzniká opakovaným krvácením do kloubu. Jedním z řešení těchto potíží je náhrada kloubu umělým. Kdy se k ní přistupuje, jaká jsou rizika a co pacienta čeká po operaci?
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop