Fyzioterapie pro hemofiliky: cvičením ke zdravějším kloubům

Hemofilii často provází nebezpečné krvácení do kloubů. To způsobuje nejen nesnesitelnou bolest, ale také snižuje hybnost kloubů a neblaze působí na celkový zdravotní stav pacienta. Komplikacím způsobeným krvácením naštěstí může zabránit fyzioterapie.
Fyzioterapie pro hemofiliky: cvičením ke zdravějším kloubům

Hemofilii často provází nebezpečné krvácení do kloubů. To způsobuje nejen nesnesitelnou bolest, ale také snižuje hybnost kloubů a neblaze působí na celkový zdravotní stav pacienta. Komplikacím způsobeným krvácením naštěstí může zabránit fyzioterapie.

Pravidelné tělesné cvičení hraje důležitou roli pro udržení pevného a ohebného pohybového aparátu. Při opakovaných epizodách krvácení hrozí hemofilikům vznik kloubních deformit, které omezují hybnost postižené oblasti a stojí za vznikem nesnesitelné bolesti. Omezení hybnosti navíc způsobuje ztrátu přilehlé svalové tkáně, což ještě více prohlubuje poruchy hybnosti. Fyzioterapeuti, kteří se specializují na léčbu hemofiliků, vytvářejí cvičební plány ušité na míru každému jedinci.

Zaměřeno na pohybový aparát

Péči o hemofiliky řídí příslušné hemofilické centrum. U všech jedinců krvácejících do kloubů je vhodné pravidelně kontrolovat stav kloubního aparátu. V případě rozvoje takzvané hemofilické artropatie je potřeba nemocné sledovat na ortopedickém pracovišti, které po domluvě s hemofilickým centrem volí další postup. Terapie kloubních onemocnění tak spadá do rukou širokého týmu odborníků, mezi něž se řadí i fyzioterapeuti. Jejich úloha spočívá v poradenství a tvorbě vhodného tréninkového plánu. Cílem fyzioterapie je zlepšit:

  • svalovou sílu,
  • hybnost,
  • koordinaci a balanci nemocného.

Dalším úkolem fyzioterapie je také předejít vzniku a omezit svalové kontraktury (zkrácení), které vznikají při častém krvácení do pohybového aparátu. Samozřejmostí je i zmírnění nesnesitelné bolesti. Poslední, ale neméně důležitou úlohou je vzdělání pacienta i celé jeho rodiny a jejich motivace ke vzájemné spolupráci.

Co očekávat při první návštěvě

Při první návštěvě ordinace si vás zdravotničtí pracovníci proklepnou doslova od hlavy k patě. Pro nastavení správného pohybového plánu je totiž potřeba znát váš kompletní zdravotní stav. Základní vyšetření tak zahrnuje funkční kloubní vyšetření, vyšetření svalové síly, změření délky a obvodu končetin nebo vyšetření dynamiky páteře. Samotný pohybový plán zahrnuje celou řadu metod, mezi něž například patří strečink (protahování), relaxační techniky, cvičení ve vodě, masáže nebo různé typy fyzikální terapie.

Pro každého jiný cvičební plán

Sestavení cvičebního plánu probíhá po individuálním posouzení zdravotního stavu každého nemocného. Nemocní jedinci podstupují terapii ve zdravotnických zařízeních, ale cvičení je nutno provádět i v klidu domova. Jedině poctivé a pravidelné cvičení vede k významnému zlepšení zdravotního stavu. O tom, že pohyb léčí, však netřeba pochybovat. Při řádném dodržování cvičebního plánu určitě poznáte výhody pravidelného pohybu i vy.

(holi)

Zdroje:

www.haemophiliacare.co.uk
www.hemophilia.ca

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop