Fyzioterapie pro hemofiliky: cvičením ke zdravějším kloubům

Hemofilii často provází nebezpečné krvácení do kloubů. To způsobuje nejen nesnesitelnou bolest, ale také snižuje hybnost kloubů a neblaze působí na celkový zdravotní stav pacienta. Komplikacím způsobeným krvácením naštěstí může zabránit fyzioterapie.
Fyzioterapie pro hemofiliky: cvičením ke zdravějším kloubům

Hemofilii často provází nebezpečné krvácení do kloubů. To způsobuje nejen nesnesitelnou bolest, ale také snižuje hybnost kloubů a neblaze působí na celkový zdravotní stav pacienta. Komplikacím způsobeným krvácením naštěstí může zabránit fyzioterapie.

Pravidelné tělesné cvičení hraje důležitou roli pro udržení pevného a ohebného pohybového aparátu. Při opakovaných epizodách krvácení hrozí hemofilikům vznik kloubních deformit, které omezují hybnost postižené oblasti a stojí za vznikem nesnesitelné bolesti. Omezení hybnosti navíc způsobuje ztrátu přilehlé svalové tkáně, což ještě více prohlubuje poruchy hybnosti. Fyzioterapeuti, kteří se specializují na léčbu hemofiliků, vytvářejí cvičební plány ušité na míru každému jedinci.

Zaměřeno na pohybový aparát

Péči o hemofiliky řídí příslušné hemofilické centrum. U všech jedinců krvácejících do kloubů je vhodné pravidelně kontrolovat stav kloubního aparátu. V případě rozvoje takzvané hemofilické artropatie je potřeba nemocné sledovat na ortopedickém pracovišti, které po domluvě s hemofilickým centrem volí další postup. Terapie kloubních onemocnění tak spadá do rukou širokého týmu odborníků, mezi něž se řadí i fyzioterapeuti. Jejich úloha spočívá v poradenství a tvorbě vhodného tréninkového plánu. Cílem fyzioterapie je zlepšit:

  • svalovou sílu,
  • hybnost,
  • koordinaci a balanci nemocného.

Dalším úkolem fyzioterapie je také předejít vzniku a omezit svalové kontraktury (zkrácení), které vznikají při častém krvácení do pohybového aparátu. Samozřejmostí je i zmírnění nesnesitelné bolesti. Poslední, ale neméně důležitou úlohou je vzdělání pacienta i celé jeho rodiny a jejich motivace ke vzájemné spolupráci.

Co očekávat při první návštěvě

Při první návštěvě ordinace si vás zdravotničtí pracovníci proklepnou doslova od hlavy k patě. Pro nastavení správného pohybového plánu je totiž potřeba znát váš kompletní zdravotní stav. Základní vyšetření tak zahrnuje funkční kloubní vyšetření, vyšetření svalové síly, změření délky a obvodu končetin nebo vyšetření dynamiky páteře. Samotný pohybový plán zahrnuje celou řadu metod, mezi něž například patří strečink (protahování), relaxační techniky, cvičení ve vodě, masáže nebo různé typy fyzikální terapie.

Pro každého jiný cvičební plán

Sestavení cvičebního plánu probíhá po individuálním posouzení zdravotního stavu každého nemocného. Nemocní jedinci podstupují terapii ve zdravotnických zařízeních, ale cvičení je nutno provádět i v klidu domova. Jedině poctivé a pravidelné cvičení vede k významnému zlepšení zdravotního stavu. O tom, že pohyb léčí, však netřeba pochybovat. Při řádném dodržování cvičebního plánu určitě poznáte výhody pravidelného pohybu i vy.

(holi)

Zdroje:

www.haemophiliacare.co.uk
www.hemophilia.ca

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop