Hemofilici, hlídejte si psychiku!

Chronické onemocnění výrazně ovlivňuje každodenní život postiženého. Stejné je to i v případě hemofilie. Neustále staví člověku do cesty různé nástrahy, jejichž řešení bývá značně stresující. Duševní vyčerpání na sebe pak nenechá dlouho čekat.

Podle lékařů z Centra hematologie a onkologie v Tabrizu (Írán) je výskyt psychických chorob u hemofiliků často až několikanásobně vyšší než ve zbývající populaci. Z podstatné části za to může sama nemoc a všechny potíže a starosti, co s sebou přináší. Hemofilici musí mimo jiné denně dávat i při běžných činnostech velký pozor na spoustu věcí. Veškeré aktivity, především sportovní, velice pečlivě zvažují a vybírají, přičemž musí dbát na zachování poměrně přísných pravidel. Často mají problém nalézt vhodnou práci. To vše a spousta dalších potíží představuje pro psychiku obrovskou zátěž.

Stav duše řešte včas!

Poměrně běžný proto bývá u těchto osob výskyt depresí a úzkostí. Podle výzkumníků z Tabrizu se objevují psychická onemocnění u hemofiliků v průměru až třikrát či čtyřikrát častěji než u ostatních lidí. Pokud tedy trpíte poruchou srážlivosti krve, nepodceňujte někdy zdánlivě nevinné příznaky, obvykle připisované „těžkému období“. Může jít o:

  • potíže s usínáním,
  • brzké ranní probouzení,
  • přílišnou, nebo naopak malou chuť k jídlu,
  • nepozornost,
  • potíže něco si zapamatovat apod.

Pokud trvají výše uvedené nebo jim podobné obtíže 14 dní a více, poraďte se raději s lékařem. V případě deprese je vhodné rychlé zahájení léčby – řešení pak bude jednodušší a pravděpodobně i úspěšnější.

(ivh)

Zdroje:
FAKHARI, A. a R. DOLATKHAH. Psychiatric Disorders In Hemophilic Patients. Dostupné z: www.priory.com
HEMOPHILIA SOCIETY. Psychosocial dimension of hemophilia. Dostupné z: http://hemophiliabangalore.org


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.