Hemofilici, hlídejte si psychiku!

Chronické onemocnění výrazně ovlivňuje každodenní život postiženého. Stejné je to i v případě hemofilie. Neustále staví člověku do cesty různé nástrahy, jejichž řešení bývá značně stresující. Duševní vyčerpání na sebe pak nenechá dlouho čekat.
Hemofilici, hlídejte si psychiku!

Podle lékařů z Centra hematologie a onkologie v Tabrizu (Írán) je výskyt psychických chorob u hemofiliků často až několikanásobně vyšší než ve zbývající populaci. Z podstatné části za to může sama nemoc a všechny potíže a starosti, co s sebou přináší. Hemofilici musí mimo jiné denně dávat i při běžných činnostech velký pozor na spoustu věcí. Veškeré aktivity, především sportovní, velice pečlivě zvažují a vybírají, přičemž musí dbát na zachování poměrně přísných pravidel. Často mají problém nalézt vhodnou práci. To vše a spousta dalších potíží představuje pro psychiku obrovskou zátěž.

Stav duše řešte včas!

Poměrně běžný proto bývá u těchto osob výskyt depresí a úzkostí. Podle výzkumníků z Tabrizu se objevují psychická onemocnění u hemofiliků v průměru až třikrát či čtyřikrát častěji než u ostatních lidí. Pokud tedy trpíte poruchou srážlivosti krve, nepodceňujte někdy zdánlivě nevinné příznaky, obvykle připisované „těžkému období“. Může jít o:

  • potíže s usínáním,
  • brzké ranní probouzení,
  • přílišnou, nebo naopak malou chuť k jídlu,
  • nepozornost,
  • potíže něco si zapamatovat apod.

Pokud trvají výše uvedené nebo jim podobné obtíže 14 dní a více, poraďte se raději s lékařem. V případě deprese je vhodné rychlé zahájení léčby – řešení pak bude jednodušší a pravděpodobně i úspěšnější.

(ivh)

Zdroje:
FAKHARI, A. a R. DOLATKHAH. Psychiatric Disorders In Hemophilic Patients. Dostupné z: www.priory.com
HEMOPHILIA SOCIETY. Psychosocial dimension of hemophilia. Dostupné z: http://hemophiliabangalore.org

Novinky

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek až úplná absence srážecích faktorů VIII nebo IX v plazmě. Znalost podstaty nemoci nám pomohla přijít s účinnou terapií, která za posledních 60 let ušla neuvěřitelný kus cesty. Jak vznikají rekombinantní léčiva a co znamená, když má lék prodloužený poločas rozpadu?
20. 4. 2022
Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Pro pacienty s hemofilií je užitečné vědět, že pokud se ocitnou v situaci, kdy si nejsou schopní sami zajistit aplikaci léku nebo další související ošetření, mohou využít pomoci agentur domácí zdravotní péče. Kdo může ošetření v domácím prostředí předepsat? Jak dokážou kvalifikované sestry svou návštěvou podpořit rodiny malých hemofiliků? Kde hledat potřebné kontakty?
25. 9. 2021

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
drop drop drop