Hemofilici, hlídejte si psychiku!

Chronické onemocnění výrazně ovlivňuje každodenní život postiženého. Stejné je to i v případě hemofilie. Neustále staví člověku do cesty různé nástrahy, jejichž řešení bývá značně stresující. Duševní vyčerpání na sebe pak nenechá dlouho čekat.
Hemofilici, hlídejte si psychiku!

Podle lékařů z Centra hematologie a onkologie v Tabrizu (Írán) je výskyt psychických chorob u hemofiliků často až několikanásobně vyšší než ve zbývající populaci. Z podstatné části za to může sama nemoc a všechny potíže a starosti, co s sebou přináší. Hemofilici musí mimo jiné denně dávat i při běžných činnostech velký pozor na spoustu věcí. Veškeré aktivity, především sportovní, velice pečlivě zvažují a vybírají, přičemž musí dbát na zachování poměrně přísných pravidel. Často mají problém nalézt vhodnou práci. To vše a spousta dalších potíží představuje pro psychiku obrovskou zátěž.

Stav duše řešte včas!

Poměrně běžný proto bývá u těchto osob výskyt depresí a úzkostí. Podle výzkumníků z Tabrizu se objevují psychická onemocnění u hemofiliků v průměru až třikrát či čtyřikrát častěji než u ostatních lidí. Pokud tedy trpíte poruchou srážlivosti krve, nepodceňujte někdy zdánlivě nevinné příznaky, obvykle připisované „těžkému období“. Může jít o:

  • potíže s usínáním,
  • brzké ranní probouzení,
  • přílišnou, nebo naopak malou chuť k jídlu,
  • nepozornost,
  • potíže něco si zapamatovat apod.

Pokud trvají výše uvedené nebo jim podobné obtíže 14 dní a více, poraďte se raději s lékařem. V případě deprese je vhodné rychlé zahájení léčby – řešení pak bude jednodušší a pravděpodobně i úspěšnější.

(ivh)

Zdroje:
FAKHARI, A. a R. DOLATKHAH. Psychiatric Disorders In Hemophilic Patients. Dostupné z: www.priory.com
HEMOPHILIA SOCIETY. Psychosocial dimension of hemophilia. Dostupné z: http://hemophiliabangalore.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop