Hemofilici, hlídejte si psychiku!

Chronické onemocnění výrazně ovlivňuje každodenní život postiženého. Stejné je to i v případě hemofilie. Neustále staví člověku do cesty různé nástrahy, jejichž řešení bývá značně stresující. Duševní vyčerpání na sebe pak nenechá dlouho čekat.
Hemofilici, hlídejte si psychiku!

Podle lékařů z Centra hematologie a onkologie v Tabrizu (Írán) je výskyt psychických chorob u hemofiliků často až několikanásobně vyšší než ve zbývající populaci. Z podstatné části za to může sama nemoc a všechny potíže a starosti, co s sebou přináší. Hemofilici musí mimo jiné denně dávat i při běžných činnostech velký pozor na spoustu věcí. Veškeré aktivity, především sportovní, velice pečlivě zvažují a vybírají, přičemž musí dbát na zachování poměrně přísných pravidel. Často mají problém nalézt vhodnou práci. To vše a spousta dalších potíží představuje pro psychiku obrovskou zátěž.

Stav duše řešte včas!

Poměrně běžný proto bývá u těchto osob výskyt depresí a úzkostí. Podle výzkumníků z Tabrizu se objevují psychická onemocnění u hemofiliků v průměru až třikrát či čtyřikrát častěji než u ostatních lidí. Pokud tedy trpíte poruchou srážlivosti krve, nepodceňujte někdy zdánlivě nevinné příznaky, obvykle připisované „těžkému období“. Může jít o:

  • potíže s usínáním,
  • brzké ranní probouzení,
  • přílišnou, nebo naopak malou chuť k jídlu,
  • nepozornost,
  • potíže něco si zapamatovat apod.

Pokud trvají výše uvedené nebo jim podobné obtíže 14 dní a více, poraďte se raději s lékařem. V případě deprese je vhodné rychlé zahájení léčby – řešení pak bude jednodušší a pravděpodobně i úspěšnější.

(ivh)

Zdroje:
FAKHARI, A. a R. DOLATKHAH. Psychiatric Disorders In Hemophilic Patients. Dostupné z: www.priory.com
HEMOPHILIA SOCIETY. Psychosocial dimension of hemophilia. Dostupné z: http://hemophiliabangalore.org

Novinky

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022
Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

S hemofilií dnes už můžeme žít v mnoha ohledech plnohodnotný život. Přesto sžívání se s nemocí může být pro rodiny malých hemofiliků náročné. Domácí profylaxe, nástup dětí do školky nebo samostatná aplikace léku občas přinášejí rodičům i dětem krušné chvíle. Jak vše zvládnout v klidu a poskytnout dětem potřebnou oporu, poradily Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior, a klinická psycholožka Mgr. Petra Bučková z FN Brno.
15. 6. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop