Hemofilici, víte, jak vyzrát na modřiny?

Asi každý už někdy upadl a v místě poranění se mu objevila modřina. Ta postupně měnila barvu, až vybledla a zmizela úplně. Bohužel pro jedince s krvácivými chorobami není modřina zrovna banalita.
Hemofilici, víte, jak vyzrát na modřiny?

Modřiny jsou tmavě zbarvené oblasti kůže, které mohou mít vyvýšený střed. Vyvolává je krvácení pod kůží v blízkosti jejího povrchu. Vyvýšené oblasti uprostřed modřiny se odborně říká „hematom“ neboli krevní výron.

U lidí s poruchami srážlivosti krve patří modřiny mezi časté nepříjemnosti. Mizí u nich totiž pomalu. To ovšem není důvod ke znepokojení, ledaže by se jednalo o modřinu velmi rozsáhlou nebo na hlavě.

5 faktů o léčbě modřin u hemofilika

 1. Menší modřiny zřídka vyžadují léčbu koncentrátem srážecího faktoru.
 2. Když se udeříte nebo dostanete ránu, pevně v daném místě přitlačte na kůži. Tímto způsobem se omezí rozvoj modřiny.
 3. Co nejdříve přiložte na vzniklou modřinu ledový obklad. Chlad zpomalí krvácení z malých cév pod kůží. Pamatujte však, že led nenahradí podání faktoru, když je faktor potřeba.
 4. Jestliže se v modřině objeví boule a roste nebo se vyskytne i den po úrazu, nejspíš bude nezbytné dodat srážecí faktor. Poraďte se s lékařem.
 5. Za 24 hodin po objevení se modřiny na ni můžete přikládat i teplé obklady v podobě nahřátého plátna. Ztratí se tak rychleji.

U hemofiliků bývají modřiny málokdy natolik závažným a bolestivým problémem, aby bylo nutné dodat srážecí faktor. Modřina v průběhu svého hojení mění barvu. Podle barvy poznáte i její stáří:

 • čerstvě vzniklá modřina je modrá nebo vínová,
 • jak postupně slábne, mění se na zelenou a pak žlutou,
 • obvykle trvá dva týdny, než zmizí úplně.

Tři tipy, jak se modřinám vyhnout

 1. Než začnete provozovat jakýkoli nový sport, seznamte se s jeho bezpečnostními pravidly.
 2. Abyste zabránili vzniku modřin u batolat, vložte jim do oblečků kolenní vycpávky. Malým dětem je vhodnější dávat plyšové hračky nebo hračky bez ostrých hran.
 3. Když se batolata učí chodit a lézt, mohou si zranit kteroukoli část těla. Proto všechny okraje konferenčních stolků a další hrany v bytě doporučujeme opatřit měkkými chrániči (např. gumovými).

Zavolejte svému lékaři pokaždé, když:

 • zjistíte modřinu na hlavě nebo krku,
 • se kromě modřiny objeví otok, znecitlivění nebo brnění. To by mohlo znamenat, že unikající krev vyvíjí tlak na nervy a cévy, což by mohlo mít trvalé následky (postižení nervů),
 • modřina bolí,
 • se zhoršuje pohyblivost,
 • se boule v modřině zvětšuje nebo dlouho neustupuje,
 • modřina vznikla úderem do hlavy nebo oblasti žaludku – při silném úderu do těchto míst může být váš život ohrožen vnitřním krvácením!

(hah)

Zdroj:
www.hog.org

Novinky

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek až úplná absence srážecích faktorů VIII nebo IX v plazmě. Znalost podstaty nemoci nám pomohla přijít s účinnou terapií, která za posledních 60 let ušla neuvěřitelný kus cesty. Jak vznikají rekombinantní léčiva a co znamená, když má lék prodloužený poločas rozpadu?
20. 4. 2022
Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Pro pacienty s hemofilií je užitečné vědět, že pokud se ocitnou v situaci, kdy si nejsou schopní sami zajistit aplikaci léku nebo další související ošetření, mohou využít pomoci agentur domácí zdravotní péče. Kdo může ošetření v domácím prostředí předepsat? Jak dokážou kvalifikované sestry svou návštěvou podpořit rodiny malých hemofiliků? Kde hledat potřebné kontakty?
25. 9. 2021

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
drop drop drop