Hemofilici, víte, jak vyzrát na modřiny?

Asi každý už někdy upadl a v místě poranění se mu objevila modřina. Ta postupně měnila barvu, až vybledla a zmizela úplně. Bohužel pro jedince s krvácivými chorobami není modřina zrovna banalita.
Hemofilici, víte, jak vyzrát na modřiny?

Modřiny jsou tmavě zbarvené oblasti kůže, které mohou mít vyvýšený střed. Vyvolává je krvácení pod kůží v blízkosti jejího povrchu. Vyvýšené oblasti uprostřed modřiny se odborně říká „hematom“ neboli krevní výron.

U lidí s poruchami srážlivosti krve patří modřiny mezi časté nepříjemnosti. Mizí u nich totiž pomalu. To ovšem není důvod ke znepokojení, ledaže by se jednalo o modřinu velmi rozsáhlou nebo na hlavě.

5 faktů o léčbě modřin u hemofilika

 1. Menší modřiny zřídka vyžadují léčbu koncentrátem srážecího faktoru.
 2. Když se udeříte nebo dostanete ránu, pevně v daném místě přitlačte na kůži. Tímto způsobem se omezí rozvoj modřiny.
 3. Co nejdříve přiložte na vzniklou modřinu ledový obklad. Chlad zpomalí krvácení z malých cév pod kůží. Pamatujte však, že led nenahradí podání faktoru, když je faktor potřeba.
 4. Jestliže se v modřině objeví boule a roste nebo se vyskytne i den po úrazu, nejspíš bude nezbytné dodat srážecí faktor. Poraďte se s lékařem.
 5. Za 24 hodin po objevení se modřiny na ni můžete přikládat i teplé obklady v podobě nahřátého plátna. Ztratí se tak rychleji.

U hemofiliků bývají modřiny málokdy natolik závažným a bolestivým problémem, aby bylo nutné dodat srážecí faktor. Modřina v průběhu svého hojení mění barvu. Podle barvy poznáte i její stáří:

 • čerstvě vzniklá modřina je modrá nebo vínová,
 • jak postupně slábne, mění se na zelenou a pak žlutou,
 • obvykle trvá dva týdny, než zmizí úplně.

Tři tipy, jak se modřinám vyhnout

 1. Než začnete provozovat jakýkoli nový sport, seznamte se s jeho bezpečnostními pravidly.
 2. Abyste zabránili vzniku modřin u batolat, vložte jim do oblečků kolenní vycpávky. Malým dětem je vhodnější dávat plyšové hračky nebo hračky bez ostrých hran.
 3. Když se batolata učí chodit a lézt, mohou si zranit kteroukoli část těla. Proto všechny okraje konferenčních stolků a další hrany v bytě doporučujeme opatřit měkkými chrániči (např. gumovými).

Zavolejte svému lékaři pokaždé, když:

 • zjistíte modřinu na hlavě nebo krku,
 • se kromě modřiny objeví otok, znecitlivění nebo brnění. To by mohlo znamenat, že unikající krev vyvíjí tlak na nervy a cévy, což by mohlo mít trvalé následky (postižení nervů),
 • modřina bolí,
 • se zhoršuje pohyblivost,
 • se boule v modřině zvětšuje nebo dlouho neustupuje,
 • modřina vznikla úderem do hlavy nebo oblasti žaludku – při silném úderu do těchto míst může být váš život ohrožen vnitřním krvácením!

(hah)

Zdroj:
www.hog.org

Novinky

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022
Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

S hemofilií dnes už můžeme žít v mnoha ohledech plnohodnotný život. Přesto sžívání se s nemocí může být pro rodiny malých hemofiliků náročné. Domácí profylaxe, nástup dětí do školky nebo samostatná aplikace léku občas přinášejí rodičům i dětem krušné chvíle. Jak vše zvládnout v klidu a poskytnout dětem potřebnou oporu, poradily Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior, a klinická psycholožka Mgr. Petra Bučková z FN Brno.
15. 6. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop