Hemofilici, víte, jak vyzrát na modřiny?

Asi každý už někdy upadl a v místě poranění se mu objevila modřina. Ta postupně měnila barvu, až vybledla a zmizela úplně. Bohužel pro jedince s krvácivými chorobami není modřina zrovna banalita.
Hemofilici, víte, jak vyzrát na modřiny?

Modřiny jsou tmavě zbarvené oblasti kůže, které mohou mít vyvýšený střed. Vyvolává je krvácení pod kůží v blízkosti jejího povrchu. Vyvýšené oblasti uprostřed modřiny se odborně říká „hematom“ neboli krevní výron.

U lidí s poruchami srážlivosti krve patří modřiny mezi časté nepříjemnosti. Mizí u nich totiž pomalu. To ovšem není důvod ke znepokojení, ledaže by se jednalo o modřinu velmi rozsáhlou nebo na hlavě.

5 faktů o léčbě modřin u hemofilika

 1. Menší modřiny zřídka vyžadují léčbu koncentrátem srážecího faktoru.
 2. Když se udeříte nebo dostanete ránu, pevně v daném místě přitlačte na kůži. Tímto způsobem se omezí rozvoj modřiny.
 3. Co nejdříve přiložte na vzniklou modřinu ledový obklad. Chlad zpomalí krvácení z malých cév pod kůží. Pamatujte však, že led nenahradí podání faktoru, když je faktor potřeba.
 4. Jestliže se v modřině objeví boule a roste nebo se vyskytne i den po úrazu, nejspíš bude nezbytné dodat srážecí faktor. Poraďte se s lékařem.
 5. Za 24 hodin po objevení se modřiny na ni můžete přikládat i teplé obklady v podobě nahřátého plátna. Ztratí se tak rychleji.

U hemofiliků bývají modřiny málokdy natolik závažným a bolestivým problémem, aby bylo nutné dodat srážecí faktor. Modřina v průběhu svého hojení mění barvu. Podle barvy poznáte i její stáří:

 • čerstvě vzniklá modřina je modrá nebo vínová,
 • jak postupně slábne, mění se na zelenou a pak žlutou,
 • obvykle trvá dva týdny, než zmizí úplně.

Tři tipy, jak se modřinám vyhnout

 1. Než začnete provozovat jakýkoli nový sport, seznamte se s jeho bezpečnostními pravidly.
 2. Abyste zabránili vzniku modřin u batolat, vložte jim do oblečků kolenní vycpávky. Malým dětem je vhodnější dávat plyšové hračky nebo hračky bez ostrých hran.
 3. Když se batolata učí chodit a lézt, mohou si zranit kteroukoli část těla. Proto všechny okraje konferenčních stolků a další hrany v bytě doporučujeme opatřit měkkými chrániči (např. gumovými).

Zavolejte svému lékaři pokaždé, když:

 • zjistíte modřinu na hlavě nebo krku,
 • se kromě modřiny objeví otok, znecitlivění nebo brnění. To by mohlo znamenat, že unikající krev vyvíjí tlak na nervy a cévy, což by mohlo mít trvalé následky (postižení nervů),
 • modřina bolí,
 • se zhoršuje pohyblivost,
 • se boule v modřině zvětšuje nebo dlouho neustupuje,
 • modřina vznikla úderem do hlavy nebo oblasti žaludku – při silném úderu do těchto míst může být váš život ohrožen vnitřním krvácením!

(hah)

Zdroj:
www.hog.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop