Hemofilici, zastavte krvácení co nejrychleji!

Krvácení je mezi lidmi s poruchou srážlivosti krve nejčastěji skloňovaným slovem. Existuje mnoho typů krvácení, některé jsou vzácné, jiné se objevují častěji. Jedno však mají společné – problém je třeba řešit co nejdříve.
Hemofilici, zastavte krvácení co nejrychleji!

Tím, že zastavíte krvácení hned v jeho počátku, docílíte toho, že:

  • snížíte pravděpodobnost vzniku trvalého poškození (např. kloubu),
  • zabráníte bolesti a potřebě brát na ni léky,
  • zmenšíte počet dalších léčebných opatření.

Nezapomeňte, že lidé s poruchami srážlivosti krve nekrvácejí rychleji než kdokoliv jiný. Nicméně pokud se hemofilik neléčí, krvácení bude trvat déle.

Raději neváhejte

Hemofilici by se měli řídit následujícími 4 zásadami pro včasnou léčbu.

  1. Vezměte si faktor hned, když se zraníte. To je zvláště důležité v případě, že se u vás poranění vyskytlo na stejném místě, které bylo krvácením poškozeno už v minulosti.
  2. Aplikujte faktor, kdykoliv si myslíte, že krvácíte.
  3. Sáhněte po faktoru pokaždé, když vidíte nebo cítíte jakékoliv známky krvácení – tedy brnění, bolest, teplo či otok.
  4. Pokud si nejste jisti tím, zda opravdu krvácíte, raději si faktor pro jistotu aplikujte.

Co odhalí zápisky

Je velmi důležité vést si záznamy o tom, kdy jste zažili krvácení a jak jste ho léčili. Někteří lidé s poruchami srážlivosti krve díky tomuto deníku zjistí, že větší krvácení u nich nastává při určitých činnostech nebo během svátků a dovolených. Jiní mají tendenci krvácet, když jsou nervózní nebo pod tlakem. Do svého „deníčku hemofilika“ byste si měli psát také veškeré léky a jejich dávky, které užíváte. Některé preparáty totiž mohou vyvolat silnější krvácení.

Kdy může být zle 

Některé typy krvácení jsou více nebezpečné než jiné, mohou dokonce ohrozit život. Na pozoru byste se měli mít, kdykoliv se objeví krvácení v oblasti:

  • hlavy,
  • oka,
  • hrdla či krku,
  • zad,
  • třísel,
  • kyčlí,
  • žaludku.

Pokud dojde ke zranění a následnému krvácení ve výše jmenovaných místech, vezměte si faktor a vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Mějte na paměti, že krvácení nemusí být vždy vidět. Rodiče malých hemofiliků by proto měli věnovat zvláštní pozornost tomu, co jejich potomek říká o tom, jak se cítí.

Kolik faktoru je potřeba? 

K léčbě různých druhů krvácení je nutné dosáhnout potřebné hladiny faktoru. Ta se udává v procentech (%) a je u každého typu krvácení jiná:

  • 80-100 % při krvácení hlavy, krku, hrdla, oka, žaludku, střev a pánevních svalů  či při jiném závažném a/nebo život, orgán či končetinu ohrožujícím krvácení (ve všech těchto případech vždy volejte lékaře),
  • 40 % při krvácení do svalů končetin a do kloubů.

Tyto doporučené hladiny faktoru nemusí fungovat u každého. Některým jedincům stačí k zastavení potíží méně, jiní potřebují naopak více faktoru. Přesné množství vám pomůže určit lékař.

(hah)

Zdroj:
www.hog.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop