Hemofilie a poškození kloubů: častá komplikace

K nejčastějším komplikacím, které se mohou vyskytnout u lidí s hemofilií, patří postižení kloubů. V následujícím článku se dozvíte, jaké části kloubu jsou poškozeny krvácením, jak se to projevuje, co je nutné dělat, pokud máme podezření na krvácení, a jak se to následně léčí.
Hemofilie a poškození kloubů: častá komplikace

K nejčastějším komplikacím, které se mohou vyskytnout u lidí s hemofilií, patří postižení kloubů. V následujícím článku se dozvíte, jaké části kloubu jsou poškozeny krvácením, jak se to projevuje, co je nutné dělat, pokud máme podezření na krvácení, a jak se to následně léčí.

Nejčastější komplikací u hemofilie je kloubní postižení. Kloub je místo spojení dvou kostí. Lidé s hemofilií mohou krvácet do kloubní dutiny po poranění, ale i bez zjevné příčiny. Tlak krve hromadící se v dutině způsobuje bolest a může vést k chronickému otoku a deformitám. K poškození kloubu může dojít po opakovaném krvácení do stejného kloubu, ale i po jediném závažnějším krvácení. Mezi typicky zasažené klouby patří lokty, kotníky a kolena. Kloub je poškozen podobně jako u lidí s artritidou. Zasahuje synovium a chrupavku kolem kostí.

Jaké části kloubu jsou postiženy?

Synovium je vrstva speciální tkáně, která vyživuje a maže kloub, odstraňuje nečistoty a tekutinu z kloubu. Vyskytuje se tam množství cév a to je důvod, proč je krvácení do kloubu u lidí s krvácivou poruchou běžné. Synovium krev absorbuje. Předpokládá se, že železo obsažené v krvi podporuje tvorbu cév, zdrsňuje synovium a zvyšuje se riziko krvácení. Klouby mají dva typy chrupavky, jednak kolem konců kostí a na utlumení nárazů. Krvácením je postižena právě chrupavka v okolí kostí. Vytváří hladký povrch, čímž zabraňuje tření. Při krvácení chrupavka oteče, uvolňuje enzymy, které ji poškozují a po jejím vymizení/redukci dochází již ke tření kosti o kost. To je velmi bolestivé. Chrupavka, která tlumí nárazy, je více ohrožena při sportu a jiných fyzických aktivitách.

Příznaky při krvácení do kloubu:

  • pocit tepla,
  • otok,
  • brnění v kloubu,
  • diskomfort,
  • bolest,
  • nemožnost pohybu,
  • ztuhlost.

Problém nastává u malých dětí, které nedokážou tyto příznaky popsat. U dětí je třeba dávat pozor, pokud jsou bez příčiny nervózní, plačtivé, upřednostňují jinou končetinu než obvykle, nechtějí se pohybovat, chodit, snaží se nezatěžovat postiženou končetinu.

Co dělat, pokud máme podezření na krvácení do kloubu?

Je nutné ihned zavolat lékaře, aby se zabránilo následným komplikacím. Včasné podání koncentrátu chybějícího faktoru je zásadní. Minimalizovat poškození můžete i sami, pokud:

  • dáte led na postiženou oblast,
  • končetinu zvednete,
  • nebudete kloub zatěžovat.

Jaká je léčba poškozených kloubů?

Je-li kloub již nevratně poškozen a zapříčiňuje-li vážné potíže, pak je na místě především léčba chirurgická. Operace pomůže v takovém případě ulehčit od bolesti a zlepší rozsahu pohybu v kloubu. Je důležité si uvědomit, že při plánování invazivních výkonů je důležitý hematolog, který kontroluje úroveň srážení krve. Využívají se různé operační výkony od synovektomie až po náhradu kloubu.

Synovektomie znamená odstranění synovie. To zmírní opakované krvácení z ní. Využívají se tři techniky:

  • radiační – radioaktivní tekutina je vstříknuta do kloubu a redukuje otok v synoviální membráně;
  • artroskopická – chirurgický přístup drobnými řezy;
  • otevřená – chirurgické otevření kloubu.

Náhrada kloubu je chirurgický zákrok, který pomáhá lidem s chronickou bolestí. Poškozené klouby a kosti se odstraní a nahradí se plastovými a kovovými díly. Nahrazují se nejčastěji kolenní a kyčelní klouby. Po operaci a následné rehabilitaci se u většiny lidí zlepší rozsah pohybu a odstraní bolest. Někdy je nutná i výměna umělého kloubu, může se opotřebovat, někdy uvolnit. 90 % endoprotéz kyčelního a kolenního kloubu by mělo vydržet 10 let.

(bri)

Zdroj: www.hemophiliafed.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop