Hemofilik a sport: Na prvním místě bezpečnost!

Sportování přináší hemofilikům řadu pozitiv. Zvláště úzkostliví rodiče malých pacientů by proto neměli podléhat zbytečnému strachu o své potomky, rozhodnou-li se pro nějakou pohybovou aktivitu. Když se sport vybere a provádí správně, není se čeho obávat.
Hemofilik a sport: Na prvním místě bezpečnost!

Tréninkem se nejen vytváří svalová hmota, posiluje tělo a udržuje váha, ale vylepšuje se i soustředění, utužuje se týmový duch a celkové vnímání sebe sama. Pohybem se může bojovat třeba s diabetem či s depresemi. Navíc studie ukázaly, že děti se silnějším muskulo-skeletálním systémem, tedy s pevnějšími svaly, mají méně epizod spontánního krvácení než ostatní. Důvodů, proč dítě ve sportu podporovat, je tedy dostatek.

Jak si vybrat

Pokud se rozhodujete, která aktivita je pro vás nebo vašeho malého hemofilika nejvhodnější, rozmyslete si, jak často se jí chcete věnovat, kdy se objevilo poslední krvácení a jestli jsou nějaké kloubní nebo svalové problémy. Dále si sport vybírejte podle:

  • věku: U mladších dětí je u sportů jako fotbal nebo basketbal důležitější fakt, že jsou v týmu a hrají s ostatními, než to, jaké zranění jim trénink může přinést. Dokud jsou hemofilici opravdu malí, nedochází tolik ke kontaktu s ostatními spoluhráči a úrazy nejsou tak časté. Když se z nich ale stanou teenageři, může být tento typ sportu příčinou závažného poranění kotníku nebo kolene. Proto je u dospívajících a dospělých vhodnější třeba plavání, tenis, jízda na kole či golf – tedy nekontaktní sporty.
  • dosavadních aktivit: Pokud jste dosud žádný sport nevykonávali, poraďte se nejprve se svým lékařem, kdy je vhodné začít, a postupujte od snazšího k náročnějšímu. Ideálně by pohybová aktivita měla následovat brzy po podání profylaxe, kdy jsou hodnoty srážlivých faktorů nejvyšší.

Na ukázku pro vás máme malou tabulku sportů rozdělených podle americké Národní nadace hemofiliků (National Hemophilia Foundation) do bezpečnostních tříd.

1 – bezpečný

1,5 – bezpečný až středně rizikový

2 – středně rizikový

2,5 – středně až vysoce rizikový

3 – vysoce rizikový

Aerobik

 

 

2

 

 

Baseball

 

 

 

2,5

 

Basketbal

 

 

 

2,5

 

Jízda na kole

 

1,5

 

 

 

Boxování

 

 

 

 

3

Spinning

 

1,5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Golf

1

 

 

 

 

Gymnastika

 

 

 

2,5

 

Fotbal

 

 

 

2,5

 

Hokej

 

 

 

 

3

Kolečkové brusle

 

 

 

2,5

 

Taiči

1

 

 

 

 

Pilates

 

1,5

 

 

 

Běh

 

 

2

 

 

Lyžování

 

 

 

2,5

 

Běžkování

 

 

2

 

 

Snowboard

 

 

 

2,5

 

Plavání

1

 

 

 

 

Tenis

 

1,5

 

 

 

Volejbal

 

 

 

2,5

 

Chůze

1

 

 

 

 

Jóga

 

 

2

 

 

(jez)

Zdroj: 
www.hemophilia.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop