#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Hemofilik a sport: Na prvním místě bezpečnost!

Sportování přináší hemofilikům řadu pozitiv. Zvláště úzkostliví rodiče malých pacientů by proto neměli podléhat zbytečnému strachu o své potomky, rozhodnou-li se pro nějakou pohybovou aktivitu. Když se sport vybere a provádí správně, není se čeho obávat.
Hemofilik a sport: Na prvním místě bezpečnost!

Tréninkem se nejen vytváří svalová hmota, posiluje tělo a udržuje váha, ale vylepšuje se i soustředění, utužuje se týmový duch a celkové vnímání sebe sama. Pohybem se může bojovat třeba s diabetem či s depresemi. Navíc studie ukázaly, že děti se silnějším muskulo-skeletálním systémem, tedy s pevnějšími svaly, mají méně epizod spontánního krvácení než ostatní. Důvodů, proč dítě ve sportu podporovat, je tedy dostatek.

Jak si vybrat

Pokud se rozhodujete, která aktivita je pro vás nebo vašeho malého hemofilika nejvhodnější, rozmyslete si, jak často se jí chcete věnovat, kdy se objevilo poslední krvácení a jestli jsou nějaké kloubní nebo svalové problémy. Dále si sport vybírejte podle:

  • věku: U mladších dětí je u sportů jako fotbal nebo basketbal důležitější fakt, že jsou v týmu a hrají s ostatními, než to, jaké zranění jim trénink může přinést. Dokud jsou hemofilici opravdu malí, nedochází tolik ke kontaktu s ostatními spoluhráči a úrazy nejsou tak časté. Když se z nich ale stanou teenageři, může být tento typ sportu příčinou závažného poranění kotníku nebo kolene. Proto je u dospívajících a dospělých vhodnější třeba plavání, tenis, jízda na kole či golf – tedy nekontaktní sporty.
  • dosavadních aktivit: Pokud jste dosud žádný sport nevykonávali, poraďte se nejprve se svým lékařem, kdy je vhodné začít, a postupujte od snazšího k náročnějšímu. Ideálně by pohybová aktivita měla následovat brzy po podání profylaxe, kdy jsou hodnoty srážlivých faktorů nejvyšší.

Na ukázku pro vás máme malou tabulku sportů rozdělených podle americké Národní nadace hemofiliků (National Hemophilia Foundation) do bezpečnostních tříd.

1 – bezpečný

1,5 – bezpečný až středně rizikový

2 – středně rizikový

2,5 – středně až vysoce rizikový

3 – vysoce rizikový

Aerobik

 

 

2

 

 

Baseball

 

 

 

2,5

 

Basketbal

 

 

 

2,5

 

Jízda na kole

 

1,5

 

 

 

Boxování

 

 

 

 

3

Spinning

 

1,5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Golf

1

 

 

 

 

Gymnastika

 

 

 

2,5

 

Fotbal

 

 

 

2,5

 

Hokej

 

 

 

 

3

Kolečkové brusle

 

 

 

2,5

 

Taiči

1

 

 

 

 

Pilates

 

1,5

 

 

 

Běh

 

 

2

 

 

Lyžování

 

 

 

2,5

 

Běžkování

 

 

2

 

 

Snowboard

 

 

 

2,5

 

Plavání

1

 

 

 

 

Tenis

 

1,5

 

 

 

Volejbal

 

 

 

2,5

 

Chůze

1

 

 

 

 

Jóga

 

 

2

 

 

(jez)

Zdroj: 
www.hemophilia.org

Novinky

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Častou komplikací hemofiliků je kloubní poškození, které vzniká opakovaným krvácením do kloubu. Jedním z řešení těchto potíží je náhrada kloubu umělým. Kdy se k ní přistupuje, jaká jsou rizika a co pacienta čeká po operaci?
5. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop