Hemofilik a zaměstnání: Po pracovním místě začněte pátrat včas!

Díky pokrokům v léčbě se dnes lidem s hemofilií otevírají zcela nové kariérní možnosti. A to i těm s těžkými formami nemoci. Mnoho pozic, které by dříve bylo těžké vykonávat, může teď zastávat i člověk s krvácivou chorobou. Jen to občas znamená trochu hledání.
Hemofilik a zaměstnání: Po pracovním místě začněte pátrat včas!

Volba s otazníkem 

Mnohá vysněná povolání bohužel s hemofilií i přes vymoženosti medicíny stále nejdou dohromady. Kvůli nebezpečí krvácení není často možné ani být zařazen do studia či do výcviku, které jim předchází. Vzdát se musí hemofilik nejčastěji profese, jako je:

  • voják,
  • hasič,
  • policista,
  • profesionální sportovec.

Riziko úrazů ale není jediný problém. Jedinci s hemofilií může vadit i tělesně náročná práce, hlavně kvůli namáhání kloubů. To může vést k bolestem a postupem času i k invaliditě. Klouby přitom mohou zatěžovat i povolání, od kterých bychom to nečekali – například práce zdravotnického asistenta, ošetřovatele, učitele a podobně.

Těžké, ale uspokojující

Allan Kucab, 28letý mladý muž s těžkou hemofilií typu A, pracuje jako zdravotnický asistent na jednotce intenzivní péče. Běžně musí zvedat pacienty, pomáhat jim s přesuny na lůžku nebo se vstáváním. Uznává, že na konci každého dne je nesmírně unavený. Navíc cítí, že si těžká práce vybírá daň – trápí ho kolena. Radost z toho, že pomáhá ostatním a zlepšuje jejich život, je pro něj ale dostatečnou odměnou. Počítá s tím, že za několik let se přesune na jiné, méně fyzicky náročné místo. „Je skvělé, že zdravotnická profese mi takovou možnost nabízí,“ říká.

Myslete na změnu

Podobné možnosti lze nalézt také u jiných oborů. Například ve velké firmě můžete začít jako terénní pracovník a později „přesedlat“ na práci v kanceláři. Lékař si po ukončení studia může zvolit těžkou práci chirurga, ale též fyzicky méně náročné místo praktika. Milovník sportu, který nemůže závodit vrcholově, se zase snadno uplatní třeba v cestovním ruchu. Vysněný obor tedy není nutné kvůli hemofilii opouštět. Stačí jen uvažovat rozumně při výběru konkrétního místa.

Hledání patří k životu 

Málokdo má po ukončení školy jasno v tom, co by chtěl dělat. Pokud stále tápete, je čas vyzkoušet si různé možnosti nanečisto. Zde je pár tipů, do čeho se lze pustit.

  • Pracujte jako dobrovolník.
  • Najděte si brigádu.
  • Kontaktujte člověka, jehož práce se vám líbí, a zeptejte se na vše, co vás zajímá.
  • Pátrejte na internetu po příbězích lidí s hemofilií a nechte se inspirovat jejich volbou povolání.
  • Proberte své nápady s lékařem v centru pro léčbu hemofilie.

Podobný průzkum vám může pomoci najít inspiraci, či dokonce nový směr. Dál bude záležet už jen na vašem úsilí – a také na náhodě a štěstí, na jejichž roli v životě nesmíme zapomínat.

(luko)

Zdroje:
https://stepsforliving.hemophilia.org
https://hemaware.or

Novinky

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek až úplná absence srážecích faktorů VIII nebo IX v plazmě. Znalost podstaty nemoci nám pomohla přijít s účinnou terapií, která za posledních 60 let ušla neuvěřitelný kus cesty. Jak vznikají rekombinantní léčiva a co znamená, když má lék prodloužený poločas rozpadu?
20. 4. 2022
Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Pro pacienty s hemofilií je užitečné vědět, že pokud se ocitnou v situaci, kdy si nejsou schopní sami zajistit aplikaci léku nebo další související ošetření, mohou využít pomoci agentur domácí zdravotní péče. Kdo může ošetření v domácím prostředí předepsat? Jak dokážou kvalifikované sestry svou návštěvou podpořit rodiny malých hemofiliků? Kde hledat potřebné kontakty?
25. 9. 2021

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
drop drop drop