Hemofilik a zaměstnání: Po pracovním místě začněte pátrat včas!

Díky pokrokům v léčbě se dnes lidem s hemofilií otevírají zcela nové kariérní možnosti. A to i těm s těžkými formami nemoci. Mnoho pozic, které by dříve bylo těžké vykonávat, může teď zastávat i člověk s krvácivou chorobou. Jen to občas znamená trochu hledání.
Hemofilik a zaměstnání: Po pracovním místě začněte pátrat včas!

Volba s otazníkem 

Mnohá vysněná povolání bohužel s hemofilií i přes vymoženosti medicíny stále nejdou dohromady. Kvůli nebezpečí krvácení není často možné ani být zařazen do studia či do výcviku, které jim předchází. Vzdát se musí hemofilik nejčastěji profese, jako je:

  • voják,
  • hasič,
  • policista,
  • profesionální sportovec.

Riziko úrazů ale není jediný problém. Jedinci s hemofilií může vadit i tělesně náročná práce, hlavně kvůli namáhání kloubů. To může vést k bolestem a postupem času i k invaliditě. Klouby přitom mohou zatěžovat i povolání, od kterých bychom to nečekali – například práce zdravotnického asistenta, ošetřovatele, učitele a podobně.

Těžké, ale uspokojující

Allan Kucab, 28letý mladý muž s těžkou hemofilií typu A, pracuje jako zdravotnický asistent na jednotce intenzivní péče. Běžně musí zvedat pacienty, pomáhat jim s přesuny na lůžku nebo se vstáváním. Uznává, že na konci každého dne je nesmírně unavený. Navíc cítí, že si těžká práce vybírá daň – trápí ho kolena. Radost z toho, že pomáhá ostatním a zlepšuje jejich život, je pro něj ale dostatečnou odměnou. Počítá s tím, že za několik let se přesune na jiné, méně fyzicky náročné místo. „Je skvělé, že zdravotnická profese mi takovou možnost nabízí,“ říká.

Myslete na změnu

Podobné možnosti lze nalézt také u jiných oborů. Například ve velké firmě můžete začít jako terénní pracovník a později „přesedlat“ na práci v kanceláři. Lékař si po ukončení studia může zvolit těžkou práci chirurga, ale též fyzicky méně náročné místo praktika. Milovník sportu, který nemůže závodit vrcholově, se zase snadno uplatní třeba v cestovním ruchu. Vysněný obor tedy není nutné kvůli hemofilii opouštět. Stačí jen uvažovat rozumně při výběru konkrétního místa.

Hledání patří k životu 

Málokdo má po ukončení školy jasno v tom, co by chtěl dělat. Pokud stále tápete, je čas vyzkoušet si různé možnosti nanečisto. Zde je pár tipů, do čeho se lze pustit.

  • Pracujte jako dobrovolník.
  • Najděte si brigádu.
  • Kontaktujte člověka, jehož práce se vám líbí, a zeptejte se na vše, co vás zajímá.
  • Pátrejte na internetu po příbězích lidí s hemofilií a nechte se inspirovat jejich volbou povolání.
  • Proberte své nápady s lékařem v centru pro léčbu hemofilie.

Podobný průzkum vám může pomoci najít inspiraci, či dokonce nový směr. Dál bude záležet už jen na vašem úsilí – a také na náhodě a štěstí, na jejichž roli v životě nesmíme zapomínat.

(luko)

Zdroje:
https://stepsforliving.hemophilia.org
https://hemaware.or

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop