Hemofilik a zdravý životní styl: základem je vhodný jídelníček

Moderní epidemie obezity si vybírá své oběti také z řad hemofiliků, kterým kilogramy navíc můžou značně zkomplikovat jejich zdravotní stav. Boj s ručičkou na váze bývá nelítostný, změna jídelníčku vám však pomůže začít tento souboj úspěšně.
Hemofilik a zdravý životní styl: základem je vhodný jídelníček

Moderní epidemie obezity si vybírá své oběti také z řad hemofiliků, kterým kilogramy navíc můžou značně zkomplikovat jejich zdravotní stav. Boj s ručičkou na váze bývá nelítostný, změna jídelníčku vám však pomůže začít tento souboj úspěšně.

Rady do začátku

O zdravém životním stylu se snadno hovoří, avšak dodržovat několik základních zásad bývá někdy složité, ať už z důvodů časových, nebo ekonomických. Proto je vhodné začít se změnami pomalu a postupně, tak abyste si mohli na svůj nový životní styl pomalu zvykat. Zde je několik rad, které vám na začátku pomůžou:

 1. Vybírejte si svá jídla z potravin s vysokým obsahem škrobu – nejčastěji se jedná o přílohy, jako jsou brambory, rýže, těstoviny a chléb, tyto potraviny vám dodají potřebnou energii.
 2. Jezte dostatek ovoce a zeleniny několikrát denně (3–5×).
 3. Aspoň jednou týdně si v jídelníčku dopřejte rybu.
 4. Snižte příjem cukrů a nasycených mastných kyselin – jedná se především o slazené nápoje, smažené pokrmy, uzeniny a cukrovinky.
 5. Snažte se méně solit – sůl způsobuje zadržování vody v organismu.
 6. Pijte dostatek čisté vody – veškeré metabolické děje v lidském organismu probíhají ve vodě, a proto dostatečný příjem tekutin může urychlit vaše hubnutí. Pro představu by dospělý člověk měl vypít denně asi 2–3 litry vody.
 7. Nevynechávejte snídani!
 8. Důležitý je i pohyb – pokud chcete zhubnout, jde dodržování zdravého jídelníčku ruku v ruce s pravidelným pohybem.

Jak vypadá „zdravý talíř“

Příjem veškerých živin, minerálů a vitaminů uspokojíte jedině bohatou a pestrou stravou obsahující vyvážený podíl všech nezbytných látek. Pod pojmem „zdravý talíř“ si můžete představit složení svého celodenního jídelníčku. A jak by měl takový jídelníček vypadat?

 • 1/3 vašeho jídelníčku by měla tvořit zelenina a ovoce.
 • 1/3 by se měla skládat z potravin s vysokým obsahem škrobu.
 • Ve zbylé 1/3 by měl být rovnoměrný podíl mléčných výrobků a masa, vajec a luštěnin.

Potravinové etikety mnoho napoví

Pokud se vydáte na nákup, nezapomeňte u potravin prohlížet potravinové etikety, ty vám mohou napovědět, zda je pro vás potravina vhodná, či není. Důležitá je kalorická hodnota (průměrný příjem dospělého člověka by měl činit 2 000 kcal denně) a složení jednotlivých živin. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem tuků a cukrů, naopak potraviny s vysokým obsahem bílkovin jsou vítány.

Změnou skladby jídelníčku a pravidelným pohybem nastupujete na cestu za nastolením vhodné váhy. Výsledky však nečekejte za den, lidský metabolismus na změnu vyžaduje delší dobu v podobě několika týdnů až měsíců. Na začátku vám jistě pomůže i váš lékař nebo můžete navštívit nutričního specialistu, důležité je prodiskutovat vhodnost diety vzhledem k vašemu onemocnění. Pokud však vytrváte, určitě budete zdravější a spokojení.

(holi)

Zdroj: www.haemophiliacare.co.uk

Novinky

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek až úplná absence srážecích faktorů VIII nebo IX v plazmě. Znalost podstaty nemoci nám pomohla přijít s účinnou terapií, která za posledních 60 let ušla neuvěřitelný kus cesty. Jak vznikají rekombinantní léčiva a co znamená, když má lék prodloužený poločas rozpadu?
20. 4. 2022
Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Pro pacienty s hemofilií je užitečné vědět, že pokud se ocitnou v situaci, kdy si nejsou schopní sami zajistit aplikaci léku nebo další související ošetření, mohou využít pomoci agentur domácí zdravotní péče. Kdo může ošetření v domácím prostředí předepsat? Jak dokážou kvalifikované sestry svou návštěvou podpořit rodiny malých hemofiliků? Kde hledat potřebné kontakty?
25. 9. 2021

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
drop drop drop