Hemofilik na cestách: jak vše zvládnout v pohodě

Plavky, fotoaparát a časopis už jsou v kufru, pořád tam ale něco chybí. Ach ano, faktor srážení a infuzní set pro jeho aplikaci! Díky moderní medicíně už není cestování s hemofilií nemožné. Ba co víc, s trochou plánování a přípravy může celá akce proběhnout naprosto hladce.
Hemofilik na cestách: jak vše zvládnout v pohodě

Ať už cestujete kamkoliv, začněte konzultací o vhodnosti své cesty ve svém hemofilickém centru. Zde vám vydají i dokumenty, které budete potřebovat pro převoz faktoru srážení do zahraničí a pro případné ošetření v místě pobytu. Pokud navštěvujete zemi, kde angličtina není úředním jazykem, raději s sebou mějte potvrzení napsané také v místním jazyce. A další dobré rady?

  • Cestujete-li letadlem, infuzní set a další potřebné léky si vždy raději zabalte do příručního zavazadla. Nezřídka se stává, že kufr skončí v jiné destinaci nebo je poničen. Přísných bezpečnostních pravidel se nemusíte bát – pokud máte lékařské potvrzení, můžete si na palubu vzít jehly i léky.
  • Aby vám na letišti nedělali problém s odbavením, je vhodné mít všechny léky v originálních baleních i s lékařským potvrzením o jejich vydání.
  • Jaké množství přípravků a faktoru srážení vzít s sebou, to záleží na několika okolnostech, především na délce cesty a kvalitě zdravotnictví v dané oblasti. Nejen pro cestovatele s hemofilií by v tomto případě mělo platit, že více znamená lépe. Nikdy nevíte, co se může stát, a každý lék navíc se může hodit.

Prozkoumejte terén

Před cestou se seznamte s kvalitou zdravotnictví v dané oblasti. Pokud si neaplikujete faktor srážení doma nebo nepotřebujete profylaktickou léčbu, raději se informujte, zda mají tamní nemocnice pro případ potřeby tuto látku k dispozici. Může se stát, že místní nemocnice nebude mít dostatek léčebných prostředků pro hemofilika-turistu a v zemích s nízkým hygienickým standardem navíc můžete riskovat přenos infekce během hospitalizace či případně i aplikace léku. Pokud je to možné, je lepší do takových zemí vždy vozit vlastní faktor srážení. Navíc se vám může lékařská péče i navzdory pojištění značně prodražit. A na co pomyslet ještě?

  • Nezapomínejte na dodržení podmínek, za nichž se váš lék musí skladovat. Ty se mohou pro různé léky lišit.
  • Pokud cestujete do hotelu, nezapomeňte si předem zjistit, zda budete mít na pokoji vlastní chladničku, pakliže to váš lék potřebuje.
  • Co s použitými jehlami? Pro tento případ s sebou vozte malý kontejner na ostré předměty. Vyhazovat použité jehly do odpadkového koše není příliš moudré, při uklízení by se o ostrý hrot mohl poranit hotelový personál.

Pojištění pro váš klid

Nezbytnou součástí moderního cestování je i uzavření řádného cestovního pojištění, jehož význam je v případě hemofilika na cestách nadmíru důležitý. V současné době existuje mnoho druhů různých pojištění, stačí si vybrat. Cestování s hemofilií již není zdaleka takový problém jako v minulosti. Jenom je potřeba vše dobře předem připravit a naplánovat. Bližší informace s vámi jistě rádi proberou vaši ošetřující lékaři i pracovníci pojišťoven.

(holi)

Zdroj: www.hog.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop