Hemofilik na cestách: jak vše zvládnout v pohodě

Plavky, fotoaparát a časopis už jsou v kufru, pořád tam ale něco chybí. Ach ano, faktor srážení a infuzní set pro jeho aplikaci! Díky moderní medicíně už není cestování s hemofilií nemožné. Ba co víc, s trochou plánování a přípravy může celá akce proběhnout naprosto hladce.
Hemofilik na cestách: jak vše zvládnout v pohodě

Ať už cestujete kamkoliv, začněte konzultací o vhodnosti své cesty ve svém hemofilickém centru. Zde vám vydají i dokumenty, které budete potřebovat pro převoz faktoru srážení do zahraničí a pro případné ošetření v místě pobytu. Pokud navštěvujete zemi, kde angličtina není úředním jazykem, raději s sebou mějte potvrzení napsané také v místním jazyce. A další dobré rady?

  • Cestujete-li letadlem, infuzní set a další potřebné léky si vždy raději zabalte do příručního zavazadla. Nezřídka se stává, že kufr skončí v jiné destinaci nebo je poničen. Přísných bezpečnostních pravidel se nemusíte bát – pokud máte lékařské potvrzení, můžete si na palubu vzít jehly i léky.
  • Aby vám na letišti nedělali problém s odbavením, je vhodné mít všechny léky v originálních baleních i s lékařským potvrzením o jejich vydání.
  • Jaké množství přípravků a faktoru srážení vzít s sebou, to záleží na několika okolnostech, především na délce cesty a kvalitě zdravotnictví v dané oblasti. Nejen pro cestovatele s hemofilií by v tomto případě mělo platit, že více znamená lépe. Nikdy nevíte, co se může stát, a každý lék navíc se může hodit.

Prozkoumejte terén

Před cestou se seznamte s kvalitou zdravotnictví v dané oblasti. Pokud si neaplikujete faktor srážení doma nebo nepotřebujete profylaktickou léčbu, raději se informujte, zda mají tamní nemocnice pro případ potřeby tuto látku k dispozici. Může se stát, že místní nemocnice nebude mít dostatek léčebných prostředků pro hemofilika-turistu a v zemích s nízkým hygienickým standardem navíc můžete riskovat přenos infekce během hospitalizace či případně i aplikace léku. Pokud je to možné, je lepší do takových zemí vždy vozit vlastní faktor srážení. Navíc se vám může lékařská péče i navzdory pojištění značně prodražit. A na co pomyslet ještě?

  • Nezapomínejte na dodržení podmínek, za nichž se váš lék musí skladovat. Ty se mohou pro různé léky lišit.
  • Pokud cestujete do hotelu, nezapomeňte si předem zjistit, zda budete mít na pokoji vlastní chladničku, pakliže to váš lék potřebuje.
  • Co s použitými jehlami? Pro tento případ s sebou vozte malý kontejner na ostré předměty. Vyhazovat použité jehly do odpadkového koše není příliš moudré, při uklízení by se o ostrý hrot mohl poranit hotelový personál.

Pojištění pro váš klid

Nezbytnou součástí moderního cestování je i uzavření řádného cestovního pojištění, jehož význam je v případě hemofilika na cestách nadmíru důležitý. V současné době existuje mnoho druhů různých pojištění, stačí si vybrat. Cestování s hemofilií již není zdaleka takový problém jako v minulosti. Jenom je potřeba vše dobře předem připravit a naplánovat. Bližší informace s vámi jistě rádi proberou vaši ošetřující lékaři i pracovníci pojišťoven.

(holi)

Zdroj: www.hog.org

Novinky

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek až úplná absence srážecích faktorů VIII nebo IX v plazmě. Znalost podstaty nemoci nám pomohla přijít s účinnou terapií, která za posledních 60 let ušla neuvěřitelný kus cesty. Jak vznikají rekombinantní léčiva a co znamená, když má lék prodloužený poločas rozpadu?
20. 4. 2022
Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Pro pacienty s hemofilií je užitečné vědět, že pokud se ocitnou v situaci, kdy si nejsou schopní sami zajistit aplikaci léku nebo další související ošetření, mohou využít pomoci agentur domácí zdravotní péče. Kdo může ošetření v domácím prostředí předepsat? Jak dokážou kvalifikované sestry svou návštěvou podpořit rodiny malých hemofiliků? Kde hledat potřebné kontakty?
25. 9. 2021

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
drop drop drop