Hemofilik sportovec nesmí nic podcenit. Hlavně při jarní přípravě!

Už se nemůžete dočkat, až se po zimě pustíte do svých oblíbených pohybových aktivit? To je sice fajn, ale nemůžete na to jít příliš rychle. Jarní tréninky a příprava na novou sezónu by měly začínat pozvolna a opatrně. Zejména pokud vás limituje hemofilie či jiná krvácivá nemoc.
Hemofilik sportovec nesmí nic podcenit. Hlavně při jarní přípravě!

Profíci se budí 6 týdnů

Jaro je časem nových možností. Tělo se probírá ze „zimního spánku“ a pozvolna ožívá. Dostat se ale zpět do formy vyžaduje přípravu. Rozhodně nemůžete počítat s tím, že se jednoho dne zvednete od počítače a vaše sportovní výkony budou na stejné úrovni jako podzimní tréninky. Příklad si lze vzít ze špičkových atletů. Ti obvykle počítají s minimální dobou 6 týdnů, která je nutná, aby opět nabrali ztracenou kondici. Proto neočekávejte, že se ze dne na den ztratí následky vašeho zimního lenošení. Jak tedy být opět fit? 

Jarní generálka

Spousta lidí si po zimě nechává zkontrolovat stav auta nebo kola, aby věděli, co se od podzimu změnilo a na co si mají dát pozor. Proč neudělat to samé se svým tělem? Zejména pokud trpíte krvácivou poruchou, je více než vhodné nechat se prohlédnout lékařem a zjistit, jak na tom jste. Kontrola vám pomůže nejen vyhnout se zraněním, ale také zlepšit své výkony. Zima totiž mohla napáchat více škody, než tušíte. Pokud jste celou zimu lenošili, mohlo dojít ke zkrácení svalů a jejich ztuhnutí i ke snížení celkové výkonnosti. Návštěva fyzioterapeuta pomůže určit, které svalové partie ve vašem těle by zasluhovaly největší pozornost a jak jim pomoci. 

Zpočátku všichni pomalu 

Pokud jste se pohybu nevzdali ani přes zimu, určitě máte oproti lenochům výhodu. Nicméně ani vy byste neměli počítat s tím, že při venkovních sportech hned naskočíte do plné zátěže. Aktivita, do které se chystáte pustit, totiž možná klade nároky na zcela jiné partie, než jste přes zimu procvičovali. Je tudíž možné, že jste pilně trénovali výdrž na běhacím pásu, ovšem při prvním tenisovém zápase si natáhnete sval. Jaké cviky vám pomohou připravit svaly, šlachy i vazy na další sezónu, to záleží na konkrétním sportu. Poradit vám mohou fyzioterapeuti a fitness trenéři, kteří s vámi sestaví ideální tréninkový program.

Chyby, které bolí 

Pokud vás zajímají nejčastější příčiny, které mohou za sportovní zranění, zde je krátký seznam:

  • nedostatečná fyzická příprava,
  • nedokonalé zahřátí, protažení nebo zchladnutí po tréninku,
  • sportování při nemoci či úrazu,
  • nedodržování pitného režimu,
  • trénink ve velkém mrazu, nebo naopak horku,
  • špatný výběr stravy. 

Pohyb člověku zvedá náladu a zlepšuje kondici. Zejména hemofilici ale musí být po zimě obezřetní. Tělo si zvyklo na zcela jiný režim a odlišnou paletu činností, než jaká na něj čeká na jaře. Stejně jako ráno vstáváte z postele pomalu a nejdříve se protáhnete, tak i svému tělu dejte po zimě čas. Zatěžujte jej postupně a nezapomínejte se protahovat, zahřívat a nepřepínat se. 

(marz) 

Zdroje:
www.hemophiliafed.org/
www.hemophilia.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop