Hlídejte si dostatek železa, zabráníte anémii

hlapci s hemofilií jsou ohroženi krvácením – především do kloubů. Krvácení může poškodit klouby, poškodit mozek nebo u závažnějšího úrazu vede k akutnímu ohrožení života při velké krevní ztrátě.
Hlídejte si dostatek železa, zabráníte anémii

Chlapci s hemofilií jsou ohroženi krvácením – především do kloubů. Krvácení může poškodit klouby, poškodit mozek nebo u závažnějšího úrazu vede k akutnímu ohrožení života při velké krevní ztrátě. Ale i opakované drobné krvácení může mít nepříjemný následek a tím je anémie – chudokrevnost.

Anémie z opakovaného krvácení

Anémie způsobená opakovaným krvácením se řadí mezi anémie z nedostatku železa. Nedostatek železa je nejčastější příčinou anémií. Železo je obsaženo v krevním barvivu, hemoglobinu, který je uložen v červených krvinkách, tzv. erytrocytech. Lidské červené krvinky se neustále tvoří v kostní dřeni a mají životnost asi 120 dní, poté se rozpadají a uvolněné železo dokáže tělo z velké většiny znovu využít. Problém nastává, pokud se krvinky z těla ztrácí, což se děje právě při krvácení. Zásoby železa v těle totiž nejsou velké, jen asi 3,5–5 g tohoto prvku. Pro představu: je to asi takové množství jako v jednom hřebíku.

Nenápadné, ale závažné ztráty

Každý den se za běžných okolností ztrácí z těla zhruba 1 mg železa u muže, u ženy dvojnásobek – je to způsobeno pravidelným menstruačním krvácením. Při opakovaném drobném krvácení, ke kterému může u hemofiliků docházet, se ztráty sčítají a zásoba železa v těle je rychle vyčerpána. Při nedostatku železa v těle se tvoří méně hemoglobinu a červené krvinky jsou menší než obvykle.

Jak se chránit před nedostatkem železa

Zabránit ztrátám:

U hemofiliků je toto zcela stěžejní.

  • Dodržujte zásady léčby chybějícím srážlivým faktorem, aby se zabránilo spontánnímu krvácení.
  • Dbejte na bezpečnost, aby se zabránilo úrazům, kde hrozí riziko krvácení, především na vhodný výběr aktivit a sportů a užívání kvalitních ochranných pomůcek.

Dodávat tělu dostatek železa:

Dostatek železa ve stravě je důležitý. Ve střevě se ale vstřebává pouze asi desetina železa ve stravě obsaženého, takže množství železa ve stravě musí být desetinásobné, než je denní potřeba, která představuje 1–2 mg, u žen více.

  • Jezte potraviny s vysokým obsahem železa: červené maso, vnitřnosti, luštěniny, sóju, ořechy, brokolici, zelenou listovou zeleninu.
  • Pokud i přes stravu s dostatkem železa má hemofilik nízké zásoby železa v těle, může lékař doporučit dodávání železa ve formě kapek nebo tabletek.

(vesa)

Zdroj:
www.webmd.com
www.medicinenet.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop