Jak bezpečně skladovat srážecí faktory

Zahájení domácí péče může být pro rodiny osob s hemofilií a jinými krvácivými poruchami život měnící zkušeností. Jsou-li produkty a pomůcky používány správně, je aplikace infuze při domácí léčbě rychlá, pohodlná, účinná a bezpečná. Hodně záleží i na způsobu uchovávání faktoru.
Jak bezpečně skladovat srážecí faktory

Proč je pro domácí léčbu hemofilie důležité správné skladování srážecího faktoru? Zajistí se tím, že přípravek bude v předcházení krvácivým epizodám nebo jejich léčení účinný. Produkty, které nebyly správně uskladněny nebo jim expirovala doba použitelnosti, mohou být inaktivní – nemusí tedy správně působit. To může mít za následek nedostatečnou účinnost a potřebu dalšího faktoru. Z tohoto důvodu je důležité kontrolovat datum expirace. To se mezi jednotlivými produkty liší. Jakmile doba použitelnosti vyprší, musí se produkt zlikvidovat. To zajistí hemofilické centrum, kde byl lék vydán.

Záleží na teplotě 

Většina výrobců dodává v balení dvě lahvičky (jedna obsahuje sterilní rozpouštědlo, druhá koncentrát faktoru) a mísicí zařízení. Každý výrobek je jiný, proto je třeba řídit se uvedenými pokyny. Některé firmy doporučují skladování při pokojové teplotě, jiné radí uchovávat koncentrát faktoru v ledničce (i když jsou často po určitou dobu stabilní i při pokojové teplotě).

Praktické rady

  1. Je-li to možné, skladujte srážecí faktory v jiné ledničce než v té na potraviny. Snáze tak zajistíte stálou teplotu, protože budete u tohoto spotřebiče méně často otevírat dveře.
  2. Musíte-li mít srážecí faktory v běžné chladničce, najděte v ní kvůli monitoringu teploty místo pro samostatný teploměr. Nejlepší umístění je ve středu lednice, nikdy ne ve dveřích.
  3. Uchovávejte faktory odděleně od jídla, například v uzavíratelné nádobě nebo plastovém sáčku.
  4. Nikdy by nemělo dojít ke zmrazení. Rizikem je především prasknutí lahvičky s rozpouštědlem, nebo dokonce její roztříštění.

Aby se předešlo aplikaci studeného faktoru, je možné jej před podáním nechat zahřát na pokojovou teplotu. Zabrání se tak nepříjemnému pocitu chladu. Jakmile se faktor jednou rozpustí, musí být zhruba do tří hodit použit. Velkou a častou chybou je, že se výrobek po vyndání z chladničky zahřeje a pak se znovu zchladí. Pokud dojde k výpadku elektřiny, nechte výrobky v lednici. Za předpokladu, že nebudete otevírat dveře, zůstanou chladné až několik hodin.

Vždy před použitím nového výrobku si přečtěte informace v příbalovém letáku, kde naleznete všechny důležité informace. Pokud si přesto nebudete jisti, nebojte se obrátit na odborníky hemofilických center nebo lékárníka.

(ave)

Zdroj:
https://hemaware.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop