Jak dětem pomoci od strachu z jehel

Injekcí se bojí skoro každé dítě. Bohužel, u některých nemocí, jako je například hemofilie, se léčba bez jehel neobejde. Jak zbavit dítě strachu z píchnutí?
Jak dětem pomoci od strachu z jehel

Dítě se přirozeně brání všemu neznámému a nepříjemnému. Taková nepochybně je i aplikace koncentrátu chybějícího srážecího faktoru. Naštěstí můžete přístup dítka k injekcím do jisté míry změnit i vy.

Nezapomeňte, že jste pro potomka největším vzorem. Proto velice záleží na tom, co mu řeknete před zákrokem, jak se budete chovat a tvářit přímo u lékaře a poté, co ordinaci opustíte. Když budete nervózní vy, bude nervózní i vaše dítě.

Upřímnost nade vše

Lékař ani rodič by neměli malému pacientovi lhát. Každý injekční vpich trochu bolí a je vhodné na to dítě předem upozornit. Jestliže budete lhát, dítě vám příště už neuvěří. Jak zvolit správná slova? Zkuste zlatou střední cestu s větami typu: „Bude to trochu nepříjemné, ale neboj se, budu tady, přímo u tebe“ nebo „Trochu to zatlačí, ale bude to hned hotové“ a podobně.

Když se vás potomek zeptá, jak moc bude injekce bolet, můžete ho pro názornost lehce štípnout do ruky. Za pár vteřin bude po bolesti. A přesně tak to je i s injekcí.

 Strategie proti bolesti

  1. Odveďte pozornost. Jako vhodný způsob ovládání bolesti se ukázalo odvádění pozornosti. Jak odvést pozornost? To záleží na věku dítěte. Miminko můžete zaujmout hračkou nebo třeba písničkou. Starší děti mohou poslouchat pohádku, koukat na video na telefonu nebo si s vámi povídat.
  2. Znecitlivěte místo vpichu. Víte, že se dá místo vpichu znecitlivět? Lékař může kůži zchladit ledem nebo použít i anestetikum – látku, kterou se kůže potře a umrtví. Následný vpich potom není vůbec cítit.
  3. Odměňte statečnost. Slibte dítěti za dobré chování a statečnost malý dárek. Vymýšlením odměny můžete ratolest zaměstnat přímo u lékaře.

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop