Jak předcházet krvácení? Situaci stabilizuje srážecí faktor!

Krvácivé epizody znesnadňují hemofilikům život. Spontánnost příhod je nebezpečná a bez prevence hrozí riziko trvalého poškození kloubů a svalů. Základem moderní léčby těžké hemofilie je proto podávání chybějícího srážecího faktoru profylakticky.
Jak předcházet krvácení? Situaci stabilizuje srážecí faktor!

V pohodlí domova

Koagulační faktory jsou hemofilikovi aplikovány přímo do žíly (tzv. intravenózně). Tento postup vyžaduje určitý čas, rozhodně není dobré spěchat. Jedinci, kterým byla hemofilie diagnostikována teprve nedávno, jsou zpočátku léčeni v ordinaci lékaře. Časem se naučí postup sami a mohou vše zvládat v pohodlí domova. Pro snazší podávání bývají někdy používány i různé pomůcky (např. porty, katétry), které se chirurgicky umisťují pod kůži v oblasti hrudníku. O tom, co by bylo vhodné pro vás nebo vaše dítě, se poraďte s ošetřujícím lékařem. 

Bezpečnost na prvním místě

Chybějící srážecí faktory jsou vyrobeny a distribuovány ve formě prášku. Před použitím se mísí s ředicím roztokem, aby se z nich stala opět kapalina. Některé faktory se získávají z plazmy dárců krve. Jiné (tzv. rekombinantní) se s pomocí genetického inženýrství vyrábí v laboratoři, což je výhodnější v tom, že nedochází ke kontaktu s lidskou bílkovinou. Podávání rekombinantních faktorů se podporuje především u malých dětí, protože je zde minimální riziko přenášení virů (např. hepatitidy).  

Nastavení dávky

Potřebné množství k léčbě určitého krvácení se liší:

  • podle místa krvácení,
  • pokud jde o opakovaný, či první problém,
  • jedná-li se o hrozbu poškození mozku a jiných životně důležitých orgánů.

Po podání srážecích faktorů stoupá ihned jejich koncentrace v krvi, ale pouze po několik hodin – jde o tzv. poločas rozpadu. To je doba, kdy tělo spotřebuje polovinu množství faktorů, které kolují v krvi. Pokud se však ani po uplynutí této doby krvácení nezmírní a přetrvávají i další obtíže, může být zapotřebí opakovaná léčba faktorem. Někdy je třeba k zastavení krvácení dát další dávku už pár hodin po té první. Proto závisí množství i na dalších podmínkách, jako je hmotnost člověka nebo počet jednotek v lahvičce (tzv. ampulce), který se liší v závislosti na druhu výrobku. Obecně platí, že s rostoucí tělesnou hmotností se množství zvětšuje. Váš ošetřující lékař zjistí a doporučí množství faktoru, které potřebujete, a poradí, kdy léčit případnou krvácivou epizodu.

U profylaktické léčby je riziko neočekávaného krvácení sníženo na minimum. Dávka a frekvence podávání srážecího faktoru je lékařem jasně nastavena pro každého pacienta individuálně a může se dále zpřesňovat na základě výsledků farmakokinetického vyšetření.

Vždy a všude u sebe

Neočekávanost krvácení je nebezpečná, proto byste měli mít srážecí faktor vždy u sebe, ať jste doma, v autě, na dovolené, dokonce i když jdete k lékaři. Doporučuje se mít doma takové množství, které se rovná dvojnásobku dávky, jež postačuje na ošetření velmi traumatické příhody (krvácení do hlavy). O přesném množství zásob, které potřebujete, jejich skladování a likvidaci se poraďte s lékařem.

Podávání srážecích faktorů snižuje nebezpečí poškození kloubů a svalů, čímž zlepšuje kvalitu života hemofiliků. Zároveň je zde minimální riziko přenosu virů, u rekombinantních faktorů je možnost nakažení prakticky nulová. Důležité je, aby nemocní spolupracovali s lékařem a dodržovali jeho doporučení.

(ave)

Zdroj:
www.stepsforliving.hemophilia.org

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop