Jak probíhá kolonoskopie a gastroskopie u hemofiliků?
Choroby zažívacího ústrojí jsou v populaci velmi časté a nevyhýbají se ani hemofilikům. I lidé s krvácivým onemocněním tak někdy musí podstoupit endoskopické vyšetření žaludku či střev. Je to bezpečné? Odpověď zní ano. Pro zdárný průběh vyšetření je ale nezbytná důkladná příprava.

Kam až kamera dohlédne
Onemocnění zažívacího ústrojí se v naší populaci objevují často. Ve výskytu rakoviny tlustého střeva se Česká republika bohužel řadí celosvětově na přední příčky. Mezi další běžné obtíže v dolní části trávicího ústrojí patří hemoroidy, divertikulární choroba, polypy či střevní záněty. V horní části trávicího systému se nejčastěji jedná o zánět žaludku, žaludeční a dvanáctníkové vředy nebo únik žaludečních šťáv do jícnu (takzvaný jícnový reflux). S diagnostikou a léčbou těchto onemocnění pomáhá gastroskopie a kolonoskopie. Jaký je mezi nimi rozdíl?
- Gastroskopie je vyšetření, při kterém lékař zavádí pacientovými ústy tenký ohebný přístroj s kamerkou do jícnu, žaludku a dvanáctníku.
- Kolonoskopie pomáhá ozřejmit onemocnění tlustého střeva, ohebný aparát se v tomto případě zavádí do těla skrze konečník.
Důkladná příprava u hemofiliků
Obecně platí, že několik dní před kolonoskopií je nutné dodržovat konkrétní dietu. Den před vyšetřením je obvykle nezbytné vynechat pevnou stravu, zvýšit příjem tekutin a užívat projímadlo. Před gastroskopií není příprava tak přísná, většinou je pouze potřeba zůstat nalačno alespoň 6 předcházejících hodin.
U hemofiliků je ovšem nezbytná také speciální příprava, která spočívá v úpravě hladiny faktorů srážení v krvi. Vše se odvíjí od závažnosti krvácivého onemocnění. Pokud lékaři pacientovi odebírají vzorky tkáně nebo odstraňují polypy, je nutné udržovat určitou hladinu faktorů srážení i po dobu několika následujících dnů.
Riziko krvácení je nízké
Jestliže jedinec s hemofilií dodržuje před vyšetřením důkladnou přípravu, riziko krvácení je nízké. Výzkum publikovaný ve Spojených státech amerických potvrdil, že u 48 hemofiliků, kteří podstoupili celkem 104 endoskopických vyšetření, se objevily krvácivé komplikace v necelém 1 % případů. Pokud je tedy hemofilikům před vyšetřením řádně upravena hladina srážecích faktorů, riziko krvácení po gastroskopii a kolonoskopii je stejné jako u ostatní populace.
(holi)
Zdroje:
1. https://www.tribune.cz/clanek/39367-doporuceni-cnhp-pro-zajisteni-invazivnich-vykonu-u-pacientu-s-hemofilii
2. https://www.hemophilia.org/Newsroom/Medical-News/Study-Shows-No-Increased-Bleeding-Risk-for-Patients-Undergoing-GI-Endoscopies-with-Prophylaxis
Líbil se Vám článek?
Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme.
Děkujeme za zpětnou vazbu. Váš názor je pro nás důležitý. Přejeme Vám hezký den a těšíme se na další setkávání na našem webu.