Jak probíhá výměna kloubu u hemofiliků

Postižení kloubů u hemofiliků představuje jednu z komplikací, která jim výrazně zhoršuje kvalitu každodenního života. Při závažném poškození kloubu je často nutné přistoupit k jeho výměně. Náhrada kloubu u člověka trpícího hemofilií je však zatížena vyššími riziky než u jedince bez krvácivého onemocnění. Klíčem k úspěchu je pečlivá předoperační příprava a individuální přístup ke každému nemocnému.
Jak probíhá výměna kloubu u hemofiliků

Prevence oddaluje operační řešení

Nejenom čistota, ale také prevence představuje půl zdraví, u hemofiliků to platí dvojnásobně. Současná profylaktická léčba hemofilie spočívající v podávání srážecích faktorů oddaluje nutnost operačního řešení. Díky pravidelnému podávání chybějících srážecích faktorů se totiž snižuje počet krvácivých epizod do kloubů, a tím i rizika jejich trvalého poškození. Díky profylaktické léčbě je tak dokonce možné, že hemofilik během života nebude muset výměnu kloubu vůbec podstoupit.

Pod taktovkou hemofilického centra

Při závažném poškození kloubů, charakterizovaném bolestivostí a výrazným omezením hybnosti, je nutné přistoupit k výměně kloubu, takzvané totální endoprotéze. V České republice se u hemofiliků nejčastěji provádějí náhrady kolenních a kyčelních kloubů. Velké operační výkony u hemofiliků, mezi něž se výměny kloubů řadí, je doporučeno provádět především v centrech hemofilické komplexní péče, která se nacházejí v Praze, Brně a Ostravě. Před operací je totiž nutná pečlivá příprava, zahrnující také stanovení případného inhibitoru a zahájení podávání chybějícího srážecího faktoru.

Jak probíhá samotná operace?

Výměna kloubu u hemofiliků má kromě nutnosti podávání srážecích faktorů určitá specifika. V případě oboustranného postižení kloubů se někdy přistupuje k současné výměně obou kloubů během jedné operace. Během operačního výkonu je často nutné rozsáhle uvolňovat měkké tkáně (vazy, svaly), které jsou častým krvácením zjizvené a způsobují omezení hybnosti. Vzhledem k závažnému poškození kloubu se také často musí volit složitější druhy náhrad, které jsou určeny až pro opakované výměny kloubů. Samozřejmostí během operace je pečlivé ošetření všech zdrojů krvácení.

Individuální péče po operaci

Po operaci je nutné přistupovat ke každému individuálně. Rychlost rehabilitace závisí na pooperačním průběhu, v případě krvácení nebo komplikací při hojení rány je nutné je zmírnit. Důležitou skutečností je, že po náhradě závažně poškozeného kloubu nedochází k návratu plného rozsahu jeho pohybu. Je ale většinou zlepšen do té míry, že jsou nemocní po operaci schopni řídit automobil nebo cestovat bez problémů veřejnou dopravou. Kromě přínosu ve zvětšení rozsahu pohybu kloubu je zásadnějším účinkem operace vymizení jeho bolestivosti. Sami hemofilici s nadsázkou říkají, že jsou to jediné klouby, které je nebolí a do kterých již nekrvácí.

(holi)

 

Zdroje:

https://www.tribune.cz/clanek/39367-doporuceni-cnhp-pro-zajisteni-invazivnich-vykonu-u-pacientu-s-hemofilii

http://www1.wfh.org/publication/files/pdf-1210.pdf

https://www.medscape.com/viewarticle/814497

DUNGL P. et al. Ortopedie. 2. přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2014.

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop