#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Jak se vypořádat s chronickou bolestí u hemofilie

Trvalé poškození kloubů a tkání vede ke vzniku chronické bolesti. Ta má, ať chceme nebo ne, špatný vliv na naši psychiku. Deprese, stres a úzkosti pak na sebe nenechají dlouho čekat. Současná medicína si s dlouhodobou bolestí u hemofiliků dokáže v zásadě poradit třemi způsoby: léky, fyzioterapií a operačními zákroky.
Jak se vypořádat s chronickou bolestí u hemofilie

Léky proti bolesti

Jedinci trpící chronickou bolestí by měli své problémy vždy konzultovat s příslušným hemofilickým centrem. Terapie dlouhodobých bolestí totiž jednoznačně patří do rukou odborníků a kromě nasazení účinných léků vyžaduje mnohem širší přístup. Zvládání chronických bolestí často vyžaduje aktivní přístup od samotného hemofilika a většinou je nelze úplně potlačit pouze účinky léků proti bolesti. Chronická bolest bývá také spjata s emocionální složkou v podobě depresí a úzkostí. Z tohoto důvodu se nemocným často předepisují i nízké dávky antidepresiv, které pozměňují tok chemických látek v mozkových spojích a tím navozují pocit pohody, uvolnění a také pomáhají s potlačením pocitu bolesti.

Pohyb a fyzioterapie

Mnoho jedinců s chronickou bolestí značně omezuje svoje každodenní činnosti. Tento přístup má ale opačný než žádoucí účinek. Poškozené klouby a svaly se nečinností stávají méně pružnými a ohebnými, což postupem času ještě více umocňuje jejich bolestivost. Lékaři doporučují, aby se jedinci s chronickou bolestí pravidelně věnovali cvičení s nízkou intenzitou zátěže. Začít mohou kupříkladu s jednoduchým protahováním nebo procházkami. Fyzicky zdatnějším jedincům jednoznačně prospěje i dynamický sport, jako je například plavání či jízda na kole. Cvičení může být v krátkodobém údobí mírně bolestivé, s postupem času ale dojde k zesílení kloubů a svalů a bolest ustoupí. S cvičením hemofilikům pomáhají specialisté na fyzioterapii v hemofilickém centru. Jejich pracovní náplní je kontrolovat stav pohybového aparátu, vybírat vhodná cvičení a sestavovat pohybový plán na míru dotyčnému jedinci.

Kdy pomůže skalpel

Šikovné ruce chirurgů a ortopedů dokážou v případě chronických bolestí téměř zázraky. V léčbě chronické bolesti se uplatňují především dva typy zákroků. Tím prvním je synovektomie neboli odstranění kloubní výstelky. Výstelka kloubu může být v případě opakovaného krvácení zdrojem zánětu a chronické bolesti. Druhým, často užívaným zákrokem je náhrada poškozeného kloubu. Nejčastěji se používají kloubní náhrady kolen a kyčlí. Mezi méně časté zákroky patří náhrada ramenního a loketního kloubu nebo drobných kloubů ruky a nohy. Chirurgických možností však existuje celá řada, léčba se vždy odvíjí od konkrétního případu.

Nedílnou součástí léčby je i psychoterapeutický přístup k zvládání bolesti. Chronická bolest je totiž velmi zatěžující pro psychiku trpícího hemofilika. V současné době existuje několik přístupů k léčbě chronické bolesti, jež se mohou uplatňovat samostatně nebo v kombinaci. Nebojte se proto využít příslušného hemofilického centra, kde mají péči o takto postižené jedince přímo na starosti.

(holi)

Zdroj: www.hemaware.org

Novinky

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Kloubní náhrady u hemofiliků – co je potřeba vědět

Častou komplikací hemofiliků je kloubní poškození, které vzniká opakovaným krvácením do kloubu. Jedním z řešení těchto potíží je náhrada kloubu umělým. Kdy se k ní přistupuje, jaká jsou rizika a co pacienta čeká po operaci?
5. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop