Jak vybrat indoorový sport pro hemofilika

Hemofilik může sportovat i přes zimu, jen je potřeba zvolit vhodnou a bezpečnou aktivitu. Protože se v nepříznivém počasí nelze věnovat oblíbené chůzi, běhu a cyklistice, je vhodné vybírat z pestré nabídky indoorových sportů.
Jak vybrat indoorový sport pro hemofilika

Hemofilik může sportovat i přes zimu, jen je potřeba zvolit vhodnou a bezpečnou aktivitu. Protože se v nepříznivém počasí nelze věnovat oblíbené chůzi, běhu a cyklistice, je vhodné vybírat z pestré nabídky indoorových sportů.

Než se rozhodnete

Předtím, než si vyberete pro vás tu pravou aktivitu, je na místě položit si několik otázek:

 • Jak často se chci sportu věnovat?
 • Došlo v minulosti ke krvácení? Které svaly či klouby jsou ohrožené?
 • Jaké budou výdaje na pravidelné sportování?
 • Na jaký stupeň fyzické zátěže jsem zvyklý?

Pokud jste delší dobu nedělali nic, začněte velmi zvolna. O svých plánech se můžete poradit i s trenérem, který vám vytvoří individuální plán.

Užívejte si bez rizika

Některé sporty jsou pro hemofiliky vhodnější, u jiných hrozí úraz a poranění, proto je lepší se jim vyhnout. Nabízíme výběr z těch bezpečnějších indoorových aktivit:

 • Spinning je indoorovou variantou jízdy na kole. Stroje ovšem stojí na místě, vše probíhá pod vedením instruktora. Pohyb je ideální ke zlepšení činnosti oběhové soustavy i k posílení svalstva nohou, zad a hýždí. Během hodiny se vystřídají různé formy zátěže – od rychlé jízda (rovinky) přes pomalou vytrvalostní až k větší zátěži, která simuluje šlapání do kopce.
 • Cvičení na míčích (fitball) využívá balon k posílení svalstva břicha a zad a ke zlepšení rovnováhy.
 • Fitness neboli cvičení v posilovně. Je potřeba vybrat si vhodné stroje, ne každé posilování je pro hemofilika vhodné. Cvičební zátěž je dobré probrat s trenérem, který vám připraví vhodný program na míru. Můžete vyzkoušet například stepper, běžecký pás, veslařský trenažér, rotoped nebo cvičení s menšími činkami.
 • Taj-či je spojení pomalého a důkladného provedení pohybů, vědomého dýchání a meditace. Jde o aktivitu velmi bezpečnou i pro hemofiliky.
 • Pilates čili posilování s různými pomůckami i bez nich a zaměřené na střed těla je bez rizika, pokud je správně prováděno.
 • Jóga znamená protažení všech svalových skupin a speciální práci s dechem. Opět může být pro hemofiliky bezpečná jen při správném provedení.
 • Indoorové lezení na lezecké stěně lze též vyzkoušet. Sice hrozí riziko pádu, pod vedením zkušeného instruktora a při užití vhodného vybavení je ale toto nebezpečí velmi malé. Lezení může být vhodnou variantou pro mladé hemofiliky, kteří hledají dobrodružství.

Před každým cvičením je důležité začít protažením a zahřátím celého těla, což sníží riziko poranění. Pokud máte při výběru vhodného sportu pochybnosti, poraďte se s lékařem.

(hak)

Zdroj: www.hemophilia.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop