Jak vybrat indoorový sport pro hemofilika

Hemofilik může sportovat i přes zimu, jen je potřeba zvolit vhodnou a bezpečnou aktivitu. Protože se v nepříznivém počasí nelze věnovat oblíbené chůzi, běhu a cyklistice, je vhodné vybírat z pestré nabídky indoorových sportů.
Jak vybrat indoorový sport pro hemofilika

Hemofilik může sportovat i přes zimu, jen je potřeba zvolit vhodnou a bezpečnou aktivitu. Protože se v nepříznivém počasí nelze věnovat oblíbené chůzi, běhu a cyklistice, je vhodné vybírat z pestré nabídky indoorových sportů.

Než se rozhodnete

Předtím, než si vyberete pro vás tu pravou aktivitu, je na místě položit si několik otázek:

 • Jak často se chci sportu věnovat?
 • Došlo v minulosti ke krvácení? Které svaly či klouby jsou ohrožené?
 • Jaké budou výdaje na pravidelné sportování?
 • Na jaký stupeň fyzické zátěže jsem zvyklý?

Pokud jste delší dobu nedělali nic, začněte velmi zvolna. O svých plánech se můžete poradit i s trenérem, který vám vytvoří individuální plán.

Užívejte si bez rizika

Některé sporty jsou pro hemofiliky vhodnější, u jiných hrozí úraz a poranění, proto je lepší se jim vyhnout. Nabízíme výběr z těch bezpečnějších indoorových aktivit:

 • Spinning je indoorovou variantou jízdy na kole. Stroje ovšem stojí na místě, vše probíhá pod vedením instruktora. Pohyb je ideální ke zlepšení činnosti oběhové soustavy i k posílení svalstva nohou, zad a hýždí. Během hodiny se vystřídají různé formy zátěže – od rychlé jízda (rovinky) přes pomalou vytrvalostní až k větší zátěži, která simuluje šlapání do kopce.
 • Cvičení na míčích (fitball) využívá balon k posílení svalstva břicha a zad a ke zlepšení rovnováhy.
 • Fitness neboli cvičení v posilovně. Je potřeba vybrat si vhodné stroje, ne každé posilování je pro hemofilika vhodné. Cvičební zátěž je dobré probrat s trenérem, který vám připraví vhodný program na míru. Můžete vyzkoušet například stepper, běžecký pás, veslařský trenažér, rotoped nebo cvičení s menšími činkami.
 • Taj-či je spojení pomalého a důkladného provedení pohybů, vědomého dýchání a meditace. Jde o aktivitu velmi bezpečnou i pro hemofiliky.
 • Pilates čili posilování s různými pomůckami i bez nich a zaměřené na střed těla je bez rizika, pokud je správně prováděno.
 • Jóga znamená protažení všech svalových skupin a speciální práci s dechem. Opět může být pro hemofiliky bezpečná jen při správném provedení.
 • Indoorové lezení na lezecké stěně lze též vyzkoušet. Sice hrozí riziko pádu, pod vedením zkušeného instruktora a při užití vhodného vybavení je ale toto nebezpečí velmi malé. Lezení může být vhodnou variantou pro mladé hemofiliky, kteří hledají dobrodružství.

Před každým cvičením je důležité začít protažením a zahřátím celého těla, což sníží riziko poranění. Pokud máte při výběru vhodného sportu pochybnosti, poraďte se s lékařem.

(hak)

Zdroj: www.hemophilia.org

Novinky

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022
Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

S hemofilií dnes už můžeme žít v mnoha ohledech plnohodnotný život. Přesto sžívání se s nemocí může být pro rodiny malých hemofiliků náročné. Domácí profylaxe, nástup dětí do školky nebo samostatná aplikace léku občas přinášejí rodičům i dětem krušné chvíle. Jak vše zvládnout v klidu a poskytnout dětem potřebnou oporu, poradily Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior, a klinická psycholožka Mgr. Petra Bučková z FN Brno.
15. 6. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop