Jak vybrat tu správnou školu pro hemofilika

Volba studijního oboru i vzdělávací instituce je pro nastartování kariéry zásadní. Kromě individuálních předpokladů a zájmů je však v případě hemofilika při výběru školy třeba zohlednit i další okolnosti.

Lékařská péče nablízku

Každému zájemci o studium se dnes nabízí mnoho možností při výběru školy – ať už v blízkosti jeho domova, nebo dále od rodičů. Jste-li hemofilik, rozhodně se zajímejte o vzdálenost nejbližšího hemofilického centra a dostupnost lékařské péče v místě svých budoucích studií. Je dobré se také zeptat, zda jsou „místní“ s kvalitou zdravotnických služeb spokojeni. Pokud se rozhodnete, že si chybějící faktor nebudete podávat sám, zjistěte si:

  • ordinační hodiny příslušného zdravotnického zařízení,
  • zda má dotyčný personál zkušenosti s aplikací faktoru,
  • kde a jak se bude srážecí faktor a jeho zásoby skladovat.

Na koleji

Typických univerzitních kampusů v americkém stylu zatím u nás mnoho nemáme. Ať už se ubytujete na koleji, nebo se rozhodnete pro „privát“, sledujte dopravní dostupnost (tramvaj, autobus, metro). Zaměřte se i na vzdálenost zastávek od fakulty a místa ubytování. Představte si, že vás jednoho školního dne z důvodu krvácení rozbolí koleno nebo kotník. Za takové situace několik kilometrů do školy pěšky neujdete. U vícepatrových budov je vhodné poohlédnout se po výtahu. Pokud si budete podávat chybějící faktor sám, zjistěte, zda ve svém pokoji budete mít ledničku, kde si lze zásoby faktoru ukládat.  

Bez sportu to nejde

Sportování ve škole je dobrý způsob, jak se zapojit do akademického života a seznámit se s novými lidmi. Navíc budete díky tréninkům udržovat své svaly a klouby v dobrém stavu. Vybírejte si sporty a aktivity, které vás příliš nezatíží a nezpůsobí následné zdravotní komplikace. Pro jistotu provozujte sport vždy s použitím ochranných pomůcek a nezapomeňte ani na protahovací a posilovací cviky.

S přihlédnutím k počasí

Pokud vás při každé změně počasí rozbolí kolena, vezměte při výběru školy v úvahu také regionální klima. Naše země sice není tak rozlehlá jako třeba USA, ale přece jen mezi Ostravou a Českými Budějovicemi rozdíly v počasí najdeme.

(hah)

Zdroj:
https://stepsforliving.hemophilia.org


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.