Jak vybrat tu správnou školu pro hemofilika

Volba studijního oboru i vzdělávací instituce je pro nastartování kariéry zásadní. Kromě individuálních předpokladů a zájmů je však v případě hemofilika při výběru školy třeba zohlednit i další okolnosti.
Jak vybrat tu správnou školu pro hemofilika

Lékařská péče nablízku

Každému zájemci o studium se dnes nabízí mnoho možností při výběru školy – ať už v blízkosti jeho domova, nebo dále od rodičů. Jste-li hemofilik, rozhodně se zajímejte o vzdálenost nejbližšího hemofilického centra a dostupnost lékařské péče v místě svých budoucích studií. Je dobré se také zeptat, zda jsou „místní“ s kvalitou zdravotnických služeb spokojeni. Pokud se rozhodnete, že si chybějící faktor nebudete podávat sám, zjistěte si:

  • ordinační hodiny příslušného zdravotnického zařízení,
  • zda má dotyčný personál zkušenosti s aplikací faktoru,
  • kde a jak se bude srážecí faktor a jeho zásoby skladovat.

Na koleji

Typických univerzitních kampusů v americkém stylu zatím u nás mnoho nemáme. Ať už se ubytujete na koleji, nebo se rozhodnete pro „privát“, sledujte dopravní dostupnost (tramvaj, autobus, metro). Zaměřte se i na vzdálenost zastávek od fakulty a místa ubytování. Představte si, že vás jednoho školního dne z důvodu krvácení rozbolí koleno nebo kotník. Za takové situace několik kilometrů do školy pěšky neujdete. U vícepatrových budov je vhodné poohlédnout se po výtahu. Pokud si budete podávat chybějící faktor sám, zjistěte, zda ve svém pokoji budete mít ledničku, kde si lze zásoby faktoru ukládat.  

Bez sportu to nejde

Sportování ve škole je dobrý způsob, jak se zapojit do akademického života a seznámit se s novými lidmi. Navíc budete díky tréninkům udržovat své svaly a klouby v dobrém stavu. Vybírejte si sporty a aktivity, které vás příliš nezatíží a nezpůsobí následné zdravotní komplikace. Pro jistotu provozujte sport vždy s použitím ochranných pomůcek a nezapomeňte ani na protahovací a posilovací cviky.

S přihlédnutím k počasí

Pokud vás při každé změně počasí rozbolí kolena, vezměte při výběru školy v úvahu také regionální klima. Naše země sice není tak rozlehlá jako třeba USA, ale přece jen mezi Ostravou a Českými Budějovicemi rozdíly v počasí najdeme.

(hah)

Zdroj:
https://stepsforliving.hemophilia.org

Novinky

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek až úplná absence srážecích faktorů VIII nebo IX v plazmě. Znalost podstaty nemoci nám pomohla přijít s účinnou terapií, která za posledních 60 let ušla neuvěřitelný kus cesty. Jak vznikají rekombinantní léčiva a co znamená, když má lék prodloužený poločas rozpadu?
20. 4. 2022
Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Pro pacienty s hemofilií je užitečné vědět, že pokud se ocitnou v situaci, kdy si nejsou schopní sami zajistit aplikaci léku nebo další související ošetření, mohou využít pomoci agentur domácí zdravotní péče. Kdo může ošetření v domácím prostředí předepsat? Jak dokážou kvalifikované sestry svou návštěvou podpořit rodiny malých hemofiliků? Kde hledat potřebné kontakty?
25. 9. 2021

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
drop drop drop