Jaké zdravotní komplikace se mohou objevit u přenašeček?

Možná to vypadá, že u přenašeček hemofilie se onemocnění nijak neprojevuje. Ve skutečnosti mohou ale i ony na vlastní kůži zažívat obtíže spojené s tímto onemocněním.

Příznaky nadměrné krvácivosti

Podle zkušenosti lékařů se u žen přenašeček ve srovnání s ženami, které hemofilii nepřenášejí, častěji vyskytuje nadměrné krvácení. Projevuje se nejčastěji v podobě:

  • častějšího či výraznějšího krvácení z nosu,
  • výrazného menstruačního krvácení,
  • větší krvácivosti při chirurgických zákrocích,
  • silnějšího poporodního krvácení.

Dokládají to i některé zkušenosti českých přenašeček, které se k tématu vyjádřily prostřednictvím pacientské organizace Hemojunior: „V dětství jsem byla anemická a musela jsem užívat léky,“ svěřila se přenašečka Jana. „Celé dětství jsem byla anemická. Komplikace mívám po trhání zubů, trpím zvýšenou tvorbou modřin i bez předchozí příčiny,“ doplňuje přenašečka Kateřina.

Všechny přenašečky nekrvácí

Většina žen, které nesou na jednom svém chromozomu X mutaci faktoru VIII nebo IX, má hladiny srážecích faktorů v rozmezí od 0,40 do 0,60 IU/ml. Ty se obecně považují za dostačující pro zástavu krvácení. Přibližně 30 % přenašeček hemofilie ale vykazuje nižší hladiny faktoru. Existují však i přenašečky, které krvácejí navzdory tomu, že se jejich hladina faktoru nachází v normálních mezích.

Trpí i klouby

U 14 až 19 % přenašeček hemofilie A se objevuje tzv. hemartróza. Jedná se o krvácení do kloubů s následnou deformací kloubů a snížením jejich pohybového rozsahu. Na základě provedené studie vědci zjistili, že i v případě přenašeček jsou na rentgenových snímcích patrná tato postižení kloubů.

Změny během těhotenství

Hladiny srážecího faktoru se mohou měnit v průběhu těhotenství. U přenašeček hemofilie A se ve třetím trimestru zvyšuje hladina faktoru VIII z průměrně 0,46 IU/ml až na 1,21 IU/ml. U přenašeček hemofilie B se zvyšuje hladina faktoru IX z průměrně 0,31 IU/ml na 0,48 IU/ml. Případné poporodní krvácivé komplikace vedou u přenašeček hemofilie často k chudokrevnosti.

Pokud jste přenašečka a objevují se u vás některé z uvedených příznaků zvýšené krvácivosti, vyhledejte hemofilické centrum a poraďte se s odborníkem, jak následkům krvácení předcházet a jak je léčit.

(hah)

 

Zdroje:

https://www.mdedge.com/familypracticenews/article/112005/hematology/hemophilia-carriers-are-risk-abnormal-bleeding

http://www1.wfh.org/publication/files/pdf-1471.pdf


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.