Jaké zdravotní komplikace se mohou objevit u přenašeček?

Možná to vypadá, že u přenašeček hemofilie se onemocnění nijak neprojevuje. Ve skutečnosti mohou ale i ony na vlastní kůži zažívat obtíže spojené s tímto onemocněním.
Jaké zdravotní komplikace se mohou objevit u přenašeček?

Příznaky nadměrné krvácivosti

Podle zkušenosti lékařů se u žen přenašeček ve srovnání s ženami, které hemofilii nepřenášejí, častěji vyskytuje nadměrné krvácení. Projevuje se nejčastěji v podobě:

  • častějšího či výraznějšího krvácení z nosu,
  • výrazného menstruačního krvácení,
  • větší krvácivosti při chirurgických zákrocích,
  • silnějšího poporodního krvácení.

Dokládají to i některé zkušenosti českých přenašeček, které se k tématu vyjádřily prostřednictvím pacientské organizace Hemojunior: „V dětství jsem byla anemická a musela jsem užívat léky,“ svěřila se přenašečka Jana. „Celé dětství jsem byla anemická. Komplikace mívám po trhání zubů, trpím zvýšenou tvorbou modřin i bez předchozí příčiny,“ doplňuje přenašečka Kateřina.

Všechny přenašečky nekrvácí

Většina žen, které nesou na jednom svém chromozomu X mutaci faktoru VIII nebo IX, má hladiny srážecích faktorů v rozmezí od 0,40 do 0,60 IU/ml. Ty se obecně považují za dostačující pro zástavu krvácení. Přibližně 30 % přenašeček hemofilie ale vykazuje nižší hladiny faktoru. Existují však i přenašečky, které krvácejí navzdory tomu, že se jejich hladina faktoru nachází v normálních mezích.

Trpí i klouby

U 14 až 19 % přenašeček hemofilie A se objevuje tzv. hemartróza. Jedná se o krvácení do kloubů s následnou deformací kloubů a snížením jejich pohybového rozsahu. Na základě provedené studie vědci zjistili, že i v případě přenašeček jsou na rentgenových snímcích patrná tato postižení kloubů.

Změny během těhotenství

Hladiny srážecího faktoru se mohou měnit v průběhu těhotenství. U přenašeček hemofilie A se ve třetím trimestru zvyšuje hladina faktoru VIII z průměrně 0,46 IU/ml až na 1,21 IU/ml. U přenašeček hemofilie B se zvyšuje hladina faktoru IX z průměrně 0,31 IU/ml na 0,48 IU/ml. Případné poporodní krvácivé komplikace vedou u přenašeček hemofilie často k chudokrevnosti.

Pokud jste přenašečka a objevují se u vás některé z uvedených příznaků zvýšené krvácivosti, vyhledejte hemofilické centrum a poraďte se s odborníkem, jak následkům krvácení předcházet a jak je léčit.

(hah)

 

Zdroje:

https://www.mdedge.com/familypracticenews/article/112005/hematology/hemophilia-carriers-are-risk-abnormal-bleeding

http://www1.wfh.org/publication/files/pdf-1471.pdf

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop