Jaké zdravotní komplikace se mohou objevit u přenašeček?

Možná to vypadá, že u přenašeček hemofilie se onemocnění nijak neprojevuje. Ve skutečnosti mohou ale i ony na vlastní kůži zažívat obtíže spojené s tímto onemocněním.
Jaké zdravotní komplikace se mohou objevit u přenašeček?

Příznaky nadměrné krvácivosti

Podle zkušenosti lékařů se u žen přenašeček ve srovnání s ženami, které hemofilii nepřenášejí, častěji vyskytuje nadměrné krvácení. Projevuje se nejčastěji v podobě:

  • častějšího či výraznějšího krvácení z nosu,
  • výrazného menstruačního krvácení,
  • větší krvácivosti při chirurgických zákrocích,
  • silnějšího poporodního krvácení.

Dokládají to i některé zkušenosti českých přenašeček, které se k tématu vyjádřily prostřednictvím pacientské organizace Hemojunior: „V dětství jsem byla anemická a musela jsem užívat léky,“ svěřila se přenašečka Jana. „Celé dětství jsem byla anemická. Komplikace mívám po trhání zubů, trpím zvýšenou tvorbou modřin i bez předchozí příčiny,“ doplňuje přenašečka Kateřina.

Všechny přenašečky nekrvácí

Většina žen, které nesou na jednom svém chromozomu X mutaci faktoru VIII nebo IX, má hladiny srážecích faktorů v rozmezí od 0,40 do 0,60 IU/ml. Ty se obecně považují za dostačující pro zástavu krvácení. Přibližně 30 % přenašeček hemofilie ale vykazuje nižší hladiny faktoru. Existují však i přenašečky, které krvácejí navzdory tomu, že se jejich hladina faktoru nachází v normálních mezích.

Trpí i klouby

U 14 až 19 % přenašeček hemofilie A se objevuje tzv. hemartróza. Jedná se o krvácení do kloubů s následnou deformací kloubů a snížením jejich pohybového rozsahu. Na základě provedené studie vědci zjistili, že i v případě přenašeček jsou na rentgenových snímcích patrná tato postižení kloubů.

Změny během těhotenství

Hladiny srážecího faktoru se mohou měnit v průběhu těhotenství. U přenašeček hemofilie A se ve třetím trimestru zvyšuje hladina faktoru VIII z průměrně 0,46 IU/ml až na 1,21 IU/ml. U přenašeček hemofilie B se zvyšuje hladina faktoru IX z průměrně 0,31 IU/ml na 0,48 IU/ml. Případné poporodní krvácivé komplikace vedou u přenašeček hemofilie často k chudokrevnosti.

Pokud jste přenašečka a objevují se u vás některé z uvedených příznaků zvýšené krvácivosti, vyhledejte hemofilické centrum a poraďte se s odborníkem, jak následkům krvácení předcházet a jak je léčit.

(hah)

 

Zdroje:

https://www.mdedge.com/familypracticenews/article/112005/hematology/hemophilia-carriers-are-risk-abnormal-bleeding

http://www1.wfh.org/publication/files/pdf-1471.pdf

Novinky

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022
Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

S hemofilií dnes už můžeme žít v mnoha ohledech plnohodnotný život. Přesto sžívání se s nemocí může být pro rodiny malých hemofiliků náročné. Domácí profylaxe, nástup dětí do školky nebo samostatná aplikace léku občas přinášejí rodičům i dětem krušné chvíle. Jak vše zvládnout v klidu a poskytnout dětem potřebnou oporu, poradily Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior, a klinická psycholožka Mgr. Petra Bučková z FN Brno.
15. 6. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop