Jaké zdravotní komplikace se mohou objevit u přenašeček?

Možná to vypadá, že u přenašeček hemofilie se onemocnění nijak neprojevuje. Ve skutečnosti mohou ale i ony na vlastní kůži zažívat obtíže spojené s tímto onemocněním.
Jaké zdravotní komplikace se mohou objevit u přenašeček?

Příznaky nadměrné krvácivosti

Podle zkušenosti lékařů se u žen přenašeček ve srovnání s ženami, které hemofilii nepřenášejí, častěji vyskytuje nadměrné krvácení. Projevuje se nejčastěji v podobě:

  • častějšího či výraznějšího krvácení z nosu,
  • výrazného menstruačního krvácení,
  • větší krvácivosti při chirurgických zákrocích,
  • silnějšího poporodního krvácení.

Dokládají to i některé zkušenosti českých přenašeček, které se k tématu vyjádřily prostřednictvím pacientské organizace Hemojunior: „V dětství jsem byla anemická a musela jsem užívat léky,“ svěřila se přenašečka Jana. „Celé dětství jsem byla anemická. Komplikace mívám po trhání zubů, trpím zvýšenou tvorbou modřin i bez předchozí příčiny,“ doplňuje přenašečka Kateřina.

Všechny přenašečky nekrvácí

Většina žen, které nesou na jednom svém chromozomu X mutaci faktoru VIII nebo IX, má hladiny srážecích faktorů v rozmezí od 0,40 do 0,60 IU/ml. Ty se obecně považují za dostačující pro zástavu krvácení. Přibližně 30 % přenašeček hemofilie ale vykazuje nižší hladiny faktoru. Existují však i přenašečky, které krvácejí navzdory tomu, že se jejich hladina faktoru nachází v normálních mezích.

Trpí i klouby

U 14 až 19 % přenašeček hemofilie A se objevuje tzv. hemartróza. Jedná se o krvácení do kloubů s následnou deformací kloubů a snížením jejich pohybového rozsahu. Na základě provedené studie vědci zjistili, že i v případě přenašeček jsou na rentgenových snímcích patrná tato postižení kloubů.

Změny během těhotenství

Hladiny srážecího faktoru se mohou měnit v průběhu těhotenství. U přenašeček hemofilie A se ve třetím trimestru zvyšuje hladina faktoru VIII z průměrně 0,46 IU/ml až na 1,21 IU/ml. U přenašeček hemofilie B se zvyšuje hladina faktoru IX z průměrně 0,31 IU/ml na 0,48 IU/ml. Případné poporodní krvácivé komplikace vedou u přenašeček hemofilie často k chudokrevnosti.

Pokud jste přenašečka a objevují se u vás některé z uvedených příznaků zvýšené krvácivosti, vyhledejte hemofilické centrum a poraďte se s odborníkem, jak následkům krvácení předcházet a jak je léčit.

(hah)

 

Zdroje:

https://www.mdedge.com/familypracticenews/article/112005/hematology/hemophilia-carriers-are-risk-abnormal-bleeding

http://www1.wfh.org/publication/files/pdf-1471.pdf

Novinky

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek až úplná absence srážecích faktorů VIII nebo IX v plazmě. Znalost podstaty nemoci nám pomohla přijít s účinnou terapií, která za posledních 60 let ušla neuvěřitelný kus cesty. Jak vznikají rekombinantní léčiva a co znamená, když má lék prodloužený poločas rozpadu?
20. 4. 2022
Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Pro pacienty s hemofilií je užitečné vědět, že pokud se ocitnou v situaci, kdy si nejsou schopní sami zajistit aplikaci léku nebo další související ošetření, mohou využít pomoci agentur domácí zdravotní péče. Kdo může ošetření v domácím prostředí předepsat? Jak dokážou kvalifikované sestry svou návštěvou podpořit rodiny malých hemofiliků? Kde hledat potřebné kontakty?
25. 9. 2021

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
drop drop drop