Když jde hemofilikovi o život, zachránit ho může identifikační prvek

Úraz, nehoda na silnici nebo cévní mozková příhoda mohou mít u osob s vrozenou poruchou srážlivosti krve fatální následky. Informace o tom, že je dotyčný hemofilikem, umožňuje záchranářům poskytnout rychlou a vhodnou pomoc.
Když jde hemofilikovi o život, zachránit ho může identifikační prvek

Pro hemofilika, který se ocitne v situaci, kdy je krvácením ohrožen na životě, je klíčové, aby mu byl co nejrychleji podán srážecí faktor a byl odvezen na specializované pracoviště. Tento postup mu může zachránit život nebo zabránit závažným problémům souvisejícím zejména s vnitřním krvácením.

„Důležité je, aby záchranáři věděli, že se jedná o osobu s krvácivým onemocněním. Kdysi jsem volala rychlou záchrannou službu k synovi s bolestmi hlavy, a i přesto, že jsem záchranáře informovala o jeho hemofilii, minimálně 45 minut se domlouvali s dispečinkem, kam ho mají odvézt. Nakonec ho místo do hemofilického centra odvezli do spádové nemocnice. Naštěstí to nebylo krvácení do mozku,“ líčí svoji zkušenost Silvie Bereňová, maminka dnes již dospělého muže hemofilika.

Díky aktivitám Českého svazu hemofiliků a doporučením pro ošetření urgentních stavů u lidí s krvácivým onemocněním by však již čeští záchranáři v takových situacích měli vědět, jak vhodně postupovat. (Více se dočtete v článku na webu Českého svazu hemofiliků.) 

Proč a jak označovat osoby s krvácivým onemocněním?

Jasné označení hemofilika – například identifikačním náramkem nošeným na zápěstí − umožní záchranářům hned od jejich příjezdu na místo zahájit správný postup pomoci.

Náramek je viditelný, má jednotnou podobu a není potřeba ho hledat v osobních věcech. Údaje na náramku obsahují typ krvácivého onemocnění, hemofilické centrum, do kterého pacient spadá, a telefonický kontakt na něj.

Další formou identifikace jsou průkazy vydávané Českým svazem hemofiliků nebo samolepky určené na kartu pojištěnce. Naopak nevhodným způsobem označování hemofiliků je podle záchranářů například označování bezpečnostních pásů v autě. Vysvětlení je jednoduché – na daném místě nemusí vždy sedět jen pacient s poruchou srážlivosti krve.

Co je zásadní, pokud jde o první pomoc hemofilikovi?

Podání srážecího faktoru je v případě nehody či úrazu zásadním krokem v první pomoci hemofilikovi. Některá zranění ovšem nemusí být na první pohled viditelná nebo nevypadají jako závažné úrazy. Jasné označení nemocného je proto klíčové, aby záchranář mohl zvolit adekvátní a rychlý způsob pomoci. Rutinní ověřování, zda zraněný není hemofilik, v praxi neprobíhá a ani není reálné.

V České republice je registrováno více než tisíc hemofiliků. Praktickou pomoc s jejich identifikací poskytují pacientské spolky, které aktivně spolupracují se zdravotnickými záchrannými službami, aby urgentní péče o hemofiliky byla jednotná a efektivní.

Podrobné informace o identifikátorech naleznete na webu Českého svazu hemofiliků.

(pak)

 

Zdroje:

https://www.denik.cz/z_domova/hemofilici-ziji-normalnim-zivotem-ale-maji-obavy-z-nehod-mohou-vykrvacet-20170426.html

http://www.florence.cz/zpravodajstvi/aktuality/hemofilici-diskutovali-se-zachranari-spravny-postup-pri-nehode-muze-hemofilikovi-zachranit-zivot/

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop