Když jde hemofilikovi o život, zachránit ho může identifikační prvek

Úraz, nehoda na silnici nebo cévní mozková příhoda mohou mít u osob s vrozenou poruchou srážlivosti krve fatální následky. Informace o tom, že je dotyčný hemofilikem, umožňuje záchranářům poskytnout rychlou a vhodnou pomoc.

Pro hemofilika, který se ocitne v situaci, kdy je krvácením ohrožen na životě, je klíčové, aby mu byl co nejrychleji podán srážecí faktor a byl odvezen na specializované pracoviště. Tento postup mu může zachránit život nebo zabránit závažným problémům souvisejícím zejména s vnitřním krvácením.

„Důležité je, aby záchranáři věděli, že se jedná o osobu s krvácivým onemocněním. Kdysi jsem volala rychlou záchrannou službu k synovi s bolestmi hlavy, a i přesto, že jsem záchranáře informovala o jeho hemofilii, minimálně 45 minut se domlouvali s dispečinkem, kam ho mají odvézt. Nakonec ho místo do hemofilického centra odvezli do spádové nemocnice. Naštěstí to nebylo krvácení do mozku,“ líčí svoji zkušenost Silvie Bereňová, maminka dnes již dospělého muže hemofilika.

Díky aktivitám Českého svazu hemofiliků a doporučením pro ošetření urgentních stavů u lidí s krvácivým onemocněním by však již čeští záchranáři v takových situacích měli vědět, jak vhodně postupovat. (Více se dočtete v článku na webu Českého svazu hemofiliků.) 

Proč a jak označovat osoby s krvácivým onemocněním?

Jasné označení hemofilika – například identifikačním náramkem nošeným na zápěstí − umožní záchranářům hned od jejich příjezdu na místo zahájit správný postup pomoci.

Náramek je viditelný, má jednotnou podobu a není potřeba ho hledat v osobních věcech. Údaje na náramku obsahují typ krvácivého onemocnění, hemofilické centrum, do kterého pacient spadá, a telefonický kontakt na něj.

Další formou identifikace jsou průkazy vydávané Českým svazem hemofiliků nebo samolepky určené na kartu pojištěnce. Naopak nevhodným způsobem označování hemofiliků je podle záchranářů například označování bezpečnostních pásů v autě. Vysvětlení je jednoduché – na daném místě nemusí vždy sedět jen pacient s poruchou srážlivosti krve.

Co je zásadní, pokud jde o první pomoc hemofilikovi?

Podání srážecího faktoru je v případě nehody či úrazu zásadním krokem v první pomoci hemofilikovi. Některá zranění ovšem nemusí být na první pohled viditelná nebo nevypadají jako závažné úrazy. Jasné označení nemocného je proto klíčové, aby záchranář mohl zvolit adekvátní a rychlý způsob pomoci. Rutinní ověřování, zda zraněný není hemofilik, v praxi neprobíhá a ani není reálné.

V České republice je registrováno více než tisíc hemofiliků. Praktickou pomoc s jejich identifikací poskytují pacientské spolky, které aktivně spolupracují se zdravotnickými záchrannými službami, aby urgentní péče o hemofiliky byla jednotná a efektivní.

Podrobné informace o identifikátorech naleznete na webu Českého svazu hemofiliků.

(pak)

 

Zdroje:

https://www.denik.cz/z_domova/hemofilici-ziji-normalnim-zivotem-ale-maji-obavy-z-nehod-mohou-vykrvacet-20170426.html

http://www.florence.cz/zpravodajstvi/aktuality/hemofilici-diskutovali-se-zachranari-spravny-postup-pri-nehode-muze-hemofilikovi-zachranit-zivot/


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.