Krvácení do bedrokyčelního svalu může zanechat trvalé následky. Jak ho poznat?

Náhle vzniklé bolesti třísla, neschopnost postavit se na končetinu a natáhnout ji v kyčli, poruchy citlivosti stehna. Tím vším se může projevit krvácení do bedrokyčelního svalu, jež může znamenat i výrazné ztráty krve a vyústit až do šokového stavu. Proto je potřeba co nejrychleji rozeznat varovné příznaky těchto komplikací a v případě podobných obtíží ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Krvácení do bedrokyčelního svalu může zanechat trvalé následky. Jak ho poznat?

Bedrokyčelní sval, latinsky musculus iliopsoas, je složen z velkého bederního svalu (musculus psoas) a kyčelního svalu (musculus iliacus). Jeho větší část je ukryta hluboko v břišní dutině a pánvi. Sval začíná na bederních obratlech a lopatě kosti kyčelní, probíhá tříslem a upíná se na stehenní kost. Iliopsoas je velmi důležitý pro pohyb, protože umožňuje ohýbat končetiny v kyčli. Spolu s hýžďovými svaly také stabilizuje páteř a pánev a umožňuje vzpřímený stoj.

U hemofiliků může být bedrokyčelní sval místem krvácení. Ve většině případů je způsobené vlivem úrazu, ovšem u pacientů s těžší formou hemofilie se může, byť vzácně, jednat o spontánní projev nemoci, tedy bez zjevné vyvolávající příčiny.

„Krvácení do bedrokyčelního svalu nepatří mezi nejčastější lokalizace krvácení, ale je velmi obávané. Pokud se objeví, může být velmi závažné a je potřeba co nejdříve zahájit léčbu,“ říká MUDr. Ester Zápotocká z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol v Praze.

Čtěte také:
Spontánní krvácení: ničí svaly více, než se dosud zdálo

Varovné příznaky krvácení u hemofiliků

Do svalu může uniknout velké množství krve a způsobit závažné komplikace, proto je důležité znát konkrétní příznaky. Mezi nejčastější známky možného krvácení patří:

  • náhle vzniklá bolest v třísle,
  • pokrčení končetiny v kyčli vlivem dráždění svalu,
  • neschopnost aktivního natažení končetiny,
  • neschopnost pohybu,
  • poruchy citlivost kůže na vnitřní straně stehna.

Bolest typicky vystřeluje do třísla a stehna, může se ale objevit i v oblasti břicha a dolní části zad. „V rámci edukace pacientů zmiňujeme i tuto možnou lokalizaci krvácení. Pacienti jsou poučení, že při jakékoliv nezvyklé bolesti nebo při obtížích s chůzí by si měli aplikovat koncentrát faktoru a co nejdříve vyhledat lékaře. Ten pak rozhodne o dalších vyšetřeních. Obvykle jde o ultrazvuk břicha a třísla, popřípadě vyšetření CT či magnetickou rezonancí. Pokud se krvácení v této oblasti potvrdí, následuje hospitalizace a další léčba na lůžku,“ uvádí MUDr. Zápotocká.

Ve většině případů se daří komplikacím předcházet. Důležité je včasné odhalení krvácení a zahájení léčby, tedy podávání faktorů a pozvolná rehabilitace. „Nicméně někdy už při odhalení krvácení může být jeho velikost extrémní, dochází i ke krvácení kolem svalu (do tzv. retroperitonea) a léčba může být časově velmi náročná,“ doplňuje hematoložka MUDr. Zápotocká.

Komplikace krvácení mohou být závažné

Jak už bylo zmíněno, iliopsoas je poměrně velký sval a při krvácení do něj může uniknout velké množství krve a způsobit až závažný šokový stav. Krev v dutině břišní také může způsobit útlak střevních kliček a poruchu jejich funkce. Velká ztráta krve i porucha střevní pasáže patří mezi velmi závažné, často život ohrožující komplikace, proto je v případě obtíží potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc!

Krvácení do svalu může také zanechat trvalé následky v podobě jizev a následných bolestí při pohybu nebo poškození nervů, které se projeví poruchami citlivosti na vnitřní straně stehna. Komplikacím je lepší předcházet, v případě krvácení do iliopsoatu to platí dvojnásobně. Účinnou metodou v prevenci je profylaktické podávání faktorů srážení, které výrazně snižuje riziko těchto obtíží.

(holi)

Zdroje:

  1. https://www.haemophilia.org.au/publications/national-haemophilia/2018/no-204-december-2018/iliopsoas-muscle-bleeds
  2. https://www.hog.org/handbook/article/3/33/bleeds-in-the-muscles-of-the-pelvis-iliopsoas-bleeds

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop