Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Onemocnění hemofilie je zapříčiněno nedostatkem nebo úplnou absencí srážecích faktorů v krvi. To vede k vyšší náchylnosti ke krvácení či k jeho prodloužení, v těžkých případech se dokonce může vyskytnout i krvácení spontánní. Pro hemofilii je typické krvácení do kloubů, nicméně hemofilik může krvácet i na jiných místech na těle. Velkým strašákem je krvácení do oblasti centrálního nervového systému, které sice patří mezi vzácné komplikace, ale může mít dramatický průběh a těžké následky. Proto by měl každý hemofilik i jeho nejbližší znát příznaky a první pomoc při krvácení do mozku.

Krvácení nemusí předcházet úraz

Nejčastějším mechanismem vzniku je úraz. V případě batolat se jedná o různé pády, například ze schodů nebo pohovky, u starších dětí je krvácení do mozku spojeno s nehodami a pády při sportu. S přechodem do dospívání a dospělosti se přidávají pády v opilosti. Rizikové jsou také autonehody.

V některých případech ale může dojít k takzvanému spontánnímu krvácení, kterému nepředchází žádná nehoda. Z toho důvodu se na možnost krvácení do mozku nemusí myslet, a může tak dojít k vážným následkům. Vyskytuje se u těžkých hemofiliků a především u těch s neléčeným nebo nedostatečně léčeným vysokým krevním tlakem v kombinaci s onemocněním tepen. 

Možné příznaky krvácení do mozku

Projevy krvácení do oblasti hlavy záleží na zasažené oblasti a závažnosti krvácení. V některých případech se ani nemusí objevit ihned, ale vyvíjejí se postupně několik dní. Proto je nutné hemofilika pečlivě sledovat i několik dní po poranění hlavy, pádu nebo obecně těžkém úrazu a změny tak zachytit včas.

Krvácení způsobuje tlak na mozkovou tkáň, a proto se může projevit například jako:

 • přetrvávající bolest hlavy,
 • zmatenost a problémy s udržením pozornosti,
 • potíže s mluvením,
 • únava a ospalost až ztráta vědomí,
 • náhlé zvracení,
 • dvojité či rozmazané vidění, výpadky zorného pole,
 • potíže s chůzí,
 • epileptický záchvat či křeče.

Zvláštní kategorií jsou novorozenci s hemofilií. Ti totiž mohou mít jen minimální nebo i žádné symptomy nebo naopak dramatické projevy. Je třeba si dávat pozor na podrážděnost, spavost, nepravidelné dýchání, záchvaty a křeče, zvracení a potíže s krmením. U některých může dojít také ke zvětšení obvodu hlavičky, vzhledem k tomu, že lebeční kosti ještě nejsou zcela pevně srostlé.

První pomoc při krvácení do mozku

Co dělat ve chvíli, kdy na sobě nebo na hemofilikovi v okolí zpozorujete výše zmíněné příznaky? Postup je jednoznačný:

 1. Aplikujte srážecí faktor. Rodiče hemofiliků, aplikujte ho i v případě, že jste úraz neviděli a jen vám ho nahlásil někdo z okolí – učitel, kamarád, sousedka.
 2. Kontaktujte hemofilické centrum ohledně dalšího postupu.
 3. V případě závažných projevů volejte rychlou záchrannou službu.
 4. Pokud doma nemáte faktor k aplikaci, ihned to oznamte na urgentním příjmu, včetně kontaktu na hemofilické centrum. Je nutné faktor aplikovat co nejdříve po příjezdu do nemocnice.

Srážecí faktory aplikujte i v případě, že si nejste jistí, jestli jde o krvácení do mozku.

Tip: V případě úrazu hlavy nebo závažné nehody je také lepší neužívat léky proti bolesti, mohou totiž zamaskovat časné příznaky krvácení do mozku.

Krvácení do mozku je závažnou komplikací hemofilie, která se objeví ve 2–7 % případů bez ohledu na věk. S rozšířením profylaktické formy léčby jeho výskyt sice klesá, i přesto je potřeba na tuto možnou komplikaci při úrazech a úderech do hlavy myslet a případně rychle jednat.

(jala)

Zdroje:

https://www.hog.org/handbook/article/3/33/head-bleeds

https://www.cnhp.cz/res/file/ke-stazeni/prirucka-pro-dospele-s-hemofilii.pdf

https://hemaware.org/bleeding-disorders-z/head-bleeds-and-hemophilia

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022
Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop