Malý průvodce výchovy dítěte s hemofilií

Starat se o jakékoli dítě je velká výzva. U malého hemofilika se k tomu navíc přidávají ještě další komplikace. V tomto článku nabízíme několik rad, které by vaši společnou cestu mohly zjednodušit.
Malý průvodce výchovy dítěte s hemofilií

Starat se o jakékoli dítě je velká výzva. U malého hemofilika se k tomu navíc přidávají ještě další komplikace. V tomto článku nabízíme několik rad, které by vaši společnou cestu mohly zjednodušit.

S nemluvňaty opatrně

Pláč je jedním z prostředků, jak miminko komunikuje. Zanedlouho se naučíte rozeznávat rozdíl mezi „hladovým“ a například „ospalým“ pláčem. Dávejte ale obzvláště pozor na pláč „bolavý“. Přestože je spontánní krvácení u takto malých dětí vzácné, může se objevit a být opravdu nepříjemné. Nastane-li taková situace a váš potomek je podrážděný a postiženou končetinu šetří, ihned kontaktujte lékaře.

Předškoláky informujte 

Děti v předškolním věku bývají egocentrické a opanované „magickým myšlením“. V překladu to znamená, že si myslí, že vše se děje kvůli nim a že jejich myšlenky mohou něco změnit. Například takhle malé dítě si může myslet, že musí dostávat léčbu jako trest, protože zlobilo. Může opomíjet příznaky krvácení a věří, že bude-li si to přát dostatečně usilovně, kouzlem to celé zažene pryč. Co s tím?

  • V tomto případě je důležité potomkovi opakovat, že léčba zastaví krvácení a pomůže mu cítit se lépe. Vysvětlete mu, že terapie zažene bolest a ono si pak bude moci jít hrát.
  • Snažte se vyhnout zastrašování dítěte ve smyslu „Pokud toho nenecháš, dostaneš injekci“. Místo toho pomozte své ratolesti porozumět, proč jsou některé aktivity vhodné a některé ne.
  • Přestože předškolní dítě už vám může říct, že má potíže, stále na něho dohlížejte a sledujte, zda-li nemá příznaky krvácení (kulhání apod.).

Školáci potřebují mantinely

V tomto věku už děti většinou dokážou myslet logicky a pochopí, co je to příčina a následek. Umí rozeznat příznaky krvácení a také vědí, že některé aktivity jsou pro ně nebezpečnější než jiné. V této fázi vývoje už se také zajímají o city dospělých, a proto budete-li na jeho krvácení reagovat zlobou a frustrací, může se pokusit vás „chránit“ tím, že vám o dalších potížích neřekne až do doby, kdy už bolest není možné vydržet. Raději se ke krvácení postavte jako k dané skutečnosti a přidejte uklidňující poznámku. Dítě s hemofilií patří do klasické třídy a může se svými vrstevníky provádět téměř všechny aktivity. Stejně jako u zdravého dítěte je potřeba stanovit hranice, co je dovoleno a co není, avšak ani na jednu stranu by neměly být přemrštěné.

Usnadněte jim dospívání

V tomto období už toho váš potomek bude pravděpodobně vědět o hemofilii stejně jako vy.

  • Může mít zájem docházet k lékaři sám a mluvit s ním o samotě. Pokud toto neiniciuje, zkuste mu to navrhnout vy, aby se naučil přebírat odpovědnost za své zdraví.
  • Dospívání není jednoduché ani pro úplně zdravé dítě a pro chlapce s hemofilií to může být ještě obtížnější. Vyslechněte ho, bude-li to potřebovat.
  • Kontakt s dětmi s hemofilií mu může pomoci, aby se necítil tolik odlišný. Vyberte pro něho vhodnou aktivitu, aby se mohl zapojit a být s kamarády.

Nikdy nezapomínejte, že pojem „normální“ má pro každého naprosto odlišný význam. Budete-li mít o vývoji vašeho dítěte nějaké pochyby, promluvte si s lékařem, učitelem či dalšími erudovanými odborníky.

(boba)

Zdroj: www.hemophilia.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop