Malý průvodce výchovy dítěte s hemofilií

Starat se o jakékoli dítě je velká výzva. U malého hemofilika se k tomu navíc přidávají ještě další komplikace. V tomto článku nabízíme několik rad, které by vaši společnou cestu mohly zjednodušit.

Starat se o jakékoli dítě je velká výzva. U malého hemofilika se k tomu navíc přidávají ještě další komplikace. V tomto článku nabízíme několik rad, které by vaši společnou cestu mohly zjednodušit.

S nemluvňaty opatrně

Pláč je jedním z prostředků, jak miminko komunikuje. Zanedlouho se naučíte rozeznávat rozdíl mezi „hladovým“ a například „ospalým“ pláčem. Dávejte ale obzvláště pozor na pláč „bolavý“. Přestože je spontánní krvácení u takto malých dětí vzácné, může se objevit a být opravdu nepříjemné. Nastane-li taková situace a váš potomek je podrážděný a postiženou končetinu šetří, ihned kontaktujte lékaře.

Předškoláky informujte 

Děti v předškolním věku bývají egocentrické a opanované „magickým myšlením“. V překladu to znamená, že si myslí, že vše se děje kvůli nim a že jejich myšlenky mohou něco změnit. Například takhle malé dítě si může myslet, že musí dostávat léčbu jako trest, protože zlobilo. Může opomíjet příznaky krvácení a věří, že bude-li si to přát dostatečně usilovně, kouzlem to celé zažene pryč. Co s tím?

  • V tomto případě je důležité potomkovi opakovat, že léčba zastaví krvácení a pomůže mu cítit se lépe. Vysvětlete mu, že terapie zažene bolest a ono si pak bude moci jít hrát.
  • Snažte se vyhnout zastrašování dítěte ve smyslu „Pokud toho nenecháš, dostaneš injekci“. Místo toho pomozte své ratolesti porozumět, proč jsou některé aktivity vhodné a některé ne.
  • Přestože předškolní dítě už vám může říct, že má potíže, stále na něho dohlížejte a sledujte, zda-li nemá příznaky krvácení (kulhání apod.).

Školáci potřebují mantinely

V tomto věku už děti většinou dokážou myslet logicky a pochopí, co je to příčina a následek. Umí rozeznat příznaky krvácení a také vědí, že některé aktivity jsou pro ně nebezpečnější než jiné. V této fázi vývoje už se také zajímají o city dospělých, a proto budete-li na jeho krvácení reagovat zlobou a frustrací, může se pokusit vás „chránit“ tím, že vám o dalších potížích neřekne až do doby, kdy už bolest není možné vydržet. Raději se ke krvácení postavte jako k dané skutečnosti a přidejte uklidňující poznámku. Dítě s hemofilií patří do klasické třídy a může se svými vrstevníky provádět téměř všechny aktivity. Stejně jako u zdravého dítěte je potřeba stanovit hranice, co je dovoleno a co není, avšak ani na jednu stranu by neměly být přemrštěné.

Usnadněte jim dospívání

V tomto období už toho váš potomek bude pravděpodobně vědět o hemofilii stejně jako vy.

  • Může mít zájem docházet k lékaři sám a mluvit s ním o samotě. Pokud toto neiniciuje, zkuste mu to navrhnout vy, aby se naučil přebírat odpovědnost za své zdraví.
  • Dospívání není jednoduché ani pro úplně zdravé dítě a pro chlapce s hemofilií to může být ještě obtížnější. Vyslechněte ho, bude-li to potřebovat.
  • Kontakt s dětmi s hemofilií mu může pomoci, aby se necítil tolik odlišný. Vyberte pro něho vhodnou aktivitu, aby se mohl zapojit a být s kamarády.

Nikdy nezapomínejte, že pojem „normální“ má pro každého naprosto odlišný význam. Budete-li mít o vývoji vašeho dítěte nějaké pochyby, promluvte si s lékařem, učitelem či dalšími erudovanými odborníky.

(boba)

Zdroj: www.hemophilia.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.