Malý průvodce výchovy dítěte s hemofilií

Starat se o jakékoli dítě je velká výzva. U malého hemofilika se k tomu navíc přidávají ještě další komplikace. V tomto článku nabízíme několik rad, které by vaši společnou cestu mohly zjednodušit.
Malý průvodce výchovy dítěte s hemofilií

Starat se o jakékoli dítě je velká výzva. U malého hemofilika se k tomu navíc přidávají ještě další komplikace. V tomto článku nabízíme několik rad, které by vaši společnou cestu mohly zjednodušit.

S nemluvňaty opatrně

Pláč je jedním z prostředků, jak miminko komunikuje. Zanedlouho se naučíte rozeznávat rozdíl mezi „hladovým“ a například „ospalým“ pláčem. Dávejte ale obzvláště pozor na pláč „bolavý“. Přestože je spontánní krvácení u takto malých dětí vzácné, může se objevit a být opravdu nepříjemné. Nastane-li taková situace a váš potomek je podrážděný a postiženou končetinu šetří, ihned kontaktujte lékaře.

Předškoláky informujte 

Děti v předškolním věku bývají egocentrické a opanované „magickým myšlením“. V překladu to znamená, že si myslí, že vše se děje kvůli nim a že jejich myšlenky mohou něco změnit. Například takhle malé dítě si může myslet, že musí dostávat léčbu jako trest, protože zlobilo. Může opomíjet příznaky krvácení a věří, že bude-li si to přát dostatečně usilovně, kouzlem to celé zažene pryč. Co s tím?

  • V tomto případě je důležité potomkovi opakovat, že léčba zastaví krvácení a pomůže mu cítit se lépe. Vysvětlete mu, že terapie zažene bolest a ono si pak bude moci jít hrát.
  • Snažte se vyhnout zastrašování dítěte ve smyslu „Pokud toho nenecháš, dostaneš injekci“. Místo toho pomozte své ratolesti porozumět, proč jsou některé aktivity vhodné a některé ne.
  • Přestože předškolní dítě už vám může říct, že má potíže, stále na něho dohlížejte a sledujte, zda-li nemá příznaky krvácení (kulhání apod.).

Školáci potřebují mantinely

V tomto věku už děti většinou dokážou myslet logicky a pochopí, co je to příčina a následek. Umí rozeznat příznaky krvácení a také vědí, že některé aktivity jsou pro ně nebezpečnější než jiné. V této fázi vývoje už se také zajímají o city dospělých, a proto budete-li na jeho krvácení reagovat zlobou a frustrací, může se pokusit vás „chránit“ tím, že vám o dalších potížích neřekne až do doby, kdy už bolest není možné vydržet. Raději se ke krvácení postavte jako k dané skutečnosti a přidejte uklidňující poznámku. Dítě s hemofilií patří do klasické třídy a může se svými vrstevníky provádět téměř všechny aktivity. Stejně jako u zdravého dítěte je potřeba stanovit hranice, co je dovoleno a co není, avšak ani na jednu stranu by neměly být přemrštěné.

Usnadněte jim dospívání

V tomto období už toho váš potomek bude pravděpodobně vědět o hemofilii stejně jako vy.

  • Může mít zájem docházet k lékaři sám a mluvit s ním o samotě. Pokud toto neiniciuje, zkuste mu to navrhnout vy, aby se naučil přebírat odpovědnost za své zdraví.
  • Dospívání není jednoduché ani pro úplně zdravé dítě a pro chlapce s hemofilií to může být ještě obtížnější. Vyslechněte ho, bude-li to potřebovat.
  • Kontakt s dětmi s hemofilií mu může pomoci, aby se necítil tolik odlišný. Vyberte pro něho vhodnou aktivitu, aby se mohl zapojit a být s kamarády.

Nikdy nezapomínejte, že pojem „normální“ má pro každého naprosto odlišný význam. Budete-li mít o vývoji vašeho dítěte nějaké pochyby, promluvte si s lékařem, učitelem či dalšími erudovanými odborníky.

(boba)

Zdroj: www.hemophilia.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop