Malým hemofilikům pomáhají matematické modely

V dřívějších dobách se množství podaného léku určovalo podle hmotnosti či věku dítěte. Současnost však přináší nové možnosti, ze kterých plyne mnoho výhod. Podle farmakokinetických modelů lze například stanovit přesné množství faktoru srážení v organismu v libovolném čase.
Malým hemofilikům pomáhají matematické modely

Farmakokinetika se zabývá vstřebáváním léčiva, jeho putováním a přeměnou v lidském těle i následným vyloučením z organismu. Co to znamená v praxi? Díky takové analýze lékaři dokážou přizpůsobit léčbu na míru konkrétnímu hemofilikovi. Každý organismus je výjimečný, stejná dávka léku tedy na každého působí trochu jinak. Rozdíly sice většinou nebývají příliš dramatické, ale v případě hemofilie je obrovským přínosem udržovat hladinu faktoru srážení v přesně požadovaných mezích. Zhruba polovina hemofiliků totiž dostává menší dávky, než by bylo třeba, ta druhá naopak zbytečně vysoké.

Jednoduché testy zpřesňují léčbu

Farmakokinetické testy jsou v podstatě velmi prosté. Nejprve je potřeba dodat přesně dané množství faktoru srážení do organismu. Poté se v určitých intervalech klesající hladina léku postupně měří a na základě časové křivky a vypracovaného matematického modelu je možné každému stanovit jeho individuální reakci. U dospělých je přitom prakticky neměnná, zatímco u dětí se může s růstem a vývojem měnit. Je tedy potřeba provádět tyto testy někdy i opakovaně.

Možnost má každý  

  • U dětských pacientů projekt farmakokinetiky běží již přibližně rok.
  • Brněnské centrum pro hemofiliky má vyšetřeny všechny dětské pacienty s těžkou formou onemocnění. U některých byla na základě farmakokinetiky upravena léčba či změněn derivát faktoru srážení. Testy lze po domluvě provést i ve Fakultní nemocnici v Motole. Přidávají se postupně i další dětská centra. 
  • Pomocí výsledků farmakokinetického vyšetření lze určit i to, v jakém čase lze provádět „rizikové aktivity“ a kdy je naopak vhodná doba na odpočinek a poklidnou práci.
  • Obdobný projekt funguje i pro dospělé hemofiliky, kteří mají možnost nechat otestovat svou farmakokinetiku po domluvě se svým hemofilickým centrem.

Farmakokinetické testy jsou ve světě velmi oblíbené a pomalu se začínají zabydlovat i v našem zdravotnictví. Není se čemu divit, jejich výsledky pomáhají zvyšovat kvalitu, bezpečnost a finanční efektivitu léčby.

(holi)

Zdroj: http://www.merckmanuals.com/professional/pediatrics/principles_of_drug_treatment_in_children/pharmacokinetics_in_children.html http://www.hemofilici.cz/index.php/cs/doplnkove-informace/rady-lecba/177-projekt-farmakokinetiky-se-rozjizdi

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop