Na hory s hemofilií? Lyže a brusle zvažujte pečlivě

Sport je prospěšný pro každého včetně hemofiliků. Ti by ale měli každou aktivitu vybírat opatrně. Co se týká zimních sportů, za určitých podmínek si hemofilici mohou užívat i na sněhu. Základem je přitom samozřejmě zvýšená opatrnost.
Na hory s hemofilií? Lyže a brusle zvažujte pečlivě

Lidé s hemofilií, závažnou dědičnou poruchou krevní srážlivosti, mohou v dnešní době žít svůj život téměř bez omezení. Ať již trpí těžkou formou této nemoci, při které se preventivně podávají srážecí faktory, nebo některou z těch lehčích. Žádná činnost není hemofilikům zcela zapovězena. Ovšem k některým obzvláště rizikovým sportům je lepší přistupovat obezřetně. Většina zimních aktivit mezi ně bohužel patří. 

Proč a čeho se obávat

Největší hrozby, na které je při každodenním životě a sportování s hemofilií nutné brát zřetel, jsou dvě.

  1. Velké krvácení například po úrazech by mohlo být obtížně zastavitelné.
  2. Krvácení do kloubů může vést k trvalému poškození kloubu, k jeho bolestivosti a omezení pohyblivosti.

K méně častým, ale přesto existujícím rizikům pak patří například nitrolební krvácení. Z těchto důvodů jsou hemofilikům rozmlouvány kontaktní sporty, třeba box. Lyžování a snowboarding, stejně jako bruslení, nebo dokonce hokej jsou ale také spojeny s množstvím úrazů. Začátečníky zaručeně čekají potlučená kolena a lokty, mnohdy i drobná zranění. Zkušeným sportovcům zase hrozí těžší nehody. Nebezpečí, která jsou s těmito aktivitami obecně spojena, se v případě hemofiliků stávají ještě závažnějšími.

Hledejte alternativy

I v zimě si však převážná většina hemofiliků může dopřávat různé sportovní radovánky. Například běžky jsou méně rizikovým sportem než sjezdové lyžování. Navíc přinášejí tělu komplexní a zdravý pohyb. Dětem zase může udělat radost bobování na bezpečném svahu nebo jen prosté řádění ve sněhu. Chcete se přece jen pustit do něčeho riskantnějšího? Mělo by to být možné. K přípravě i zvolenému sportu je ovšem potřeba přistupovat zodpovědně.

Opatrně, ale s radostí

Hemofilik či (v případě dětí) jeho rodiče by se před lyžováním měli řídit následujícími doporučeními:

  • Společně s lékařem zhodnoťte závažnost nemoci (hlavně dosavadní problémy s krvácením) a proberte vhodnost sportu.
  • Investujte do kvalitního vybavení – nutná je helma, chrániče i vhodné oblečení.
  • Hemofilik a jeho okolí mají znát zásady první pomoci a samozřejmostí by měla být správně vybavená lékárnička.
  • V případě kurzu je vhodné do detailů informovat vedoucího o rizicích a o první pomoci při hemofilii.
  • Důležité je také na svahu či na ledu zbytečně neriskovat.

Závěrem je třeba dodat, že zodpovědnost a opatrnost je jistě namístě, nesmí se však stát posedlostí. Rodiče malých hemofiliků by proto neměli být přehnaně úzkostliví a tím své dítě stresovat. Naopak by mu měli pomoci si vybudovat k pohybu zdravý vztah. 

(luko)

Zdroje:
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.hemophilia.ca

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop