Nedržte své děti doma, i venku si lze hrát bezpečně

Bezpečnostní opatření u jedinců s hemofilií jsou téměř stejná jako u ostatních dětí. Všechny občas spadnou, pořežou se či odřou. Rodiče se proto snaží vytvořit potomkům prostředí bez rizik. Není přitom cílem držet dítě doma, ale spíše včas předcházet zbytečným nehodám stávajícím se venku.

Aktivitu je nutné rozvíjet. I když to někdy vyžaduje spoustu pozornosti rodičů, každé dítě by mělo dostat možnost ukojit svou zvědavost a touhu po dobrodružství. V bezpečí pokoje se jim sice nic nestane, ale také si nic neužijí. Pokud máte pocit, že dítě například příliš často padá, a nechcete ho nechávat venku hrát si na tvrdé zemi či asfaltu, pořiďte mu chrániče. Těmi se dají vypolstrovat kolena i lokty, a to nejen zvenku přes oblečení – můžete využít i nenápadnější verzi, kdy se chrániče schovají pod nohavice či rukávy.

Bezpečná lokalita 

  • Při hraní venku nejprve zkontrolujte hřiště a okolí, zdali se tam nevyskytují ostré předměty, dráty, střepy a podobně.
  • Nebezpečí skrývají také hluboké díry, které mohou být zalité vodou. Dítě si je pak snadno splete s obyčejnou louží a poraněný kotník je na světě.
  • Vybavte proto potomka kvalitní obuví s pevnou podrážkou, která ochrání dětská chodidla.

Důležitá je důvěra

Starší děti už nepotřebují takový dozor jako ty mladší. Důležitější je, aby samy věděly, že mají chodit jen po chodníku, rozhlédnout se před přecházením ulice a neběhat bez rozmyslu pro míč. Při jízdě na kole či na kolečkových bruslích by neměly nikdy zapomenout helmu a chrániče. Všechna tato opatření se ale týkají úplně všech dětí bez ohledu na to, zda trpí hemofilií, či ne. V určitém věku proto musíte potomkovi začít důvěřovat a přestat ho bedlivě sledovat, jako když byl ještě maličký. Jedině tak se z něj stane samostatný člověk, kterému jeho onemocnění nebude nijak bránit v každodenních aktivitách.

Z dětské perspektivy

Úrazy nejsou jen záležitostí venkovních her. Dospělí si často neuvědomují, čeho všeho jsou malé děti schopné. Většina nehod v domě je pak důsledkem toho, že rodiče schopnosti potomků podcení. Jsou pak překvapení, kam všude se dostanou a co vše je cestou potká. Jako první krok je proto dobré prohlédnout si byt z dětské perspektivy, tedy ze země. Zjistíte tak, co vše mají vaši potomci vlastně v dosahu.

(jez)

Zdroj: 
www.hog.org


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.