Nedržte své děti doma, i venku si lze hrát bezpečně

Bezpečnostní opatření u jedinců s hemofilií jsou téměř stejná jako u ostatních dětí. Všechny občas spadnou, pořežou se či odřou. Rodiče se proto snaží vytvořit potomkům prostředí bez rizik. Není přitom cílem držet dítě doma, ale spíše včas předcházet zbytečným nehodám stávajícím se venku.
Nedržte své děti doma, i venku si lze hrát bezpečně

Aktivitu je nutné rozvíjet. I když to někdy vyžaduje spoustu pozornosti rodičů, každé dítě by mělo dostat možnost ukojit svou zvědavost a touhu po dobrodružství. V bezpečí pokoje se jim sice nic nestane, ale také si nic neužijí. Pokud máte pocit, že dítě například příliš často padá, a nechcete ho nechávat venku hrát si na tvrdé zemi či asfaltu, pořiďte mu chrániče. Těmi se dají vypolstrovat kolena i lokty, a to nejen zvenku přes oblečení – můžete využít i nenápadnější verzi, kdy se chrániče schovají pod nohavice či rukávy.

Bezpečná lokalita 

  • Při hraní venku nejprve zkontrolujte hřiště a okolí, zdali se tam nevyskytují ostré předměty, dráty, střepy a podobně.
  • Nebezpečí skrývají také hluboké díry, které mohou být zalité vodou. Dítě si je pak snadno splete s obyčejnou louží a poraněný kotník je na světě.
  • Vybavte proto potomka kvalitní obuví s pevnou podrážkou, která ochrání dětská chodidla.

Důležitá je důvěra

Starší děti už nepotřebují takový dozor jako ty mladší. Důležitější je, aby samy věděly, že mají chodit jen po chodníku, rozhlédnout se před přecházením ulice a neběhat bez rozmyslu pro míč. Při jízdě na kole či na kolečkových bruslích by neměly nikdy zapomenout helmu a chrániče. Všechna tato opatření se ale týkají úplně všech dětí bez ohledu na to, zda trpí hemofilií, či ne. V určitém věku proto musíte potomkovi začít důvěřovat a přestat ho bedlivě sledovat, jako když byl ještě maličký. Jedině tak se z něj stane samostatný člověk, kterému jeho onemocnění nebude nijak bránit v každodenních aktivitách.

Z dětské perspektivy

Úrazy nejsou jen záležitostí venkovních her. Dospělí si často neuvědomují, čeho všeho jsou malé děti schopné. Většina nehod v domě je pak důsledkem toho, že rodiče schopnosti potomků podcení. Jsou pak překvapení, kam všude se dostanou a co vše je cestou potká. Jako první krok je proto dobré prohlédnout si byt z dětské perspektivy, tedy ze země. Zjistíte tak, co vše mají vaši potomci vlastně v dosahu.

(jez)

Zdroj: 
www.hog.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop