Nedržte své děti doma, i venku si lze hrát bezpečně

Bezpečnostní opatření u jedinců s hemofilií jsou téměř stejná jako u ostatních dětí. Všechny občas spadnou, pořežou se či odřou. Rodiče se proto snaží vytvořit potomkům prostředí bez rizik. Není přitom cílem držet dítě doma, ale spíše včas předcházet zbytečným nehodám stávajícím se venku.
Nedržte své děti doma, i venku si lze hrát bezpečně

Aktivitu je nutné rozvíjet. I když to někdy vyžaduje spoustu pozornosti rodičů, každé dítě by mělo dostat možnost ukojit svou zvědavost a touhu po dobrodružství. V bezpečí pokoje se jim sice nic nestane, ale také si nic neužijí. Pokud máte pocit, že dítě například příliš často padá, a nechcete ho nechávat venku hrát si na tvrdé zemi či asfaltu, pořiďte mu chrániče. Těmi se dají vypolstrovat kolena i lokty, a to nejen zvenku přes oblečení – můžete využít i nenápadnější verzi, kdy se chrániče schovají pod nohavice či rukávy.

Bezpečná lokalita 

  • Při hraní venku nejprve zkontrolujte hřiště a okolí, zdali se tam nevyskytují ostré předměty, dráty, střepy a podobně.
  • Nebezpečí skrývají také hluboké díry, které mohou být zalité vodou. Dítě si je pak snadno splete s obyčejnou louží a poraněný kotník je na světě.
  • Vybavte proto potomka kvalitní obuví s pevnou podrážkou, která ochrání dětská chodidla.

Důležitá je důvěra

Starší děti už nepotřebují takový dozor jako ty mladší. Důležitější je, aby samy věděly, že mají chodit jen po chodníku, rozhlédnout se před přecházením ulice a neběhat bez rozmyslu pro míč. Při jízdě na kole či na kolečkových bruslích by neměly nikdy zapomenout helmu a chrániče. Všechna tato opatření se ale týkají úplně všech dětí bez ohledu na to, zda trpí hemofilií, či ne. V určitém věku proto musíte potomkovi začít důvěřovat a přestat ho bedlivě sledovat, jako když byl ještě maličký. Jedině tak se z něj stane samostatný člověk, kterému jeho onemocnění nebude nijak bránit v každodenních aktivitách.

Z dětské perspektivy

Úrazy nejsou jen záležitostí venkovních her. Dospělí si často neuvědomují, čeho všeho jsou malé děti schopné. Většina nehod v domě je pak důsledkem toho, že rodiče schopnosti potomků podcení. Jsou pak překvapení, kam všude se dostanou a co vše je cestou potká. Jako první krok je proto dobré prohlédnout si byt z dětské perspektivy, tedy ze země. Zjistíte tak, co vše mají vaši potomci vlastně v dosahu.

(jez)

Zdroj: 
www.hog.org

Novinky

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek až úplná absence srážecích faktorů VIII nebo IX v plazmě. Znalost podstaty nemoci nám pomohla přijít s účinnou terapií, která za posledních 60 let ušla neuvěřitelný kus cesty. Jak vznikají rekombinantní léčiva a co znamená, když má lék prodloužený poločas rozpadu?
20. 4. 2022
Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Pro pacienty s hemofilií je užitečné vědět, že pokud se ocitnou v situaci, kdy si nejsou schopní sami zajistit aplikaci léku nebo další související ošetření, mohou využít pomoci agentur domácí zdravotní péče. Kdo může ošetření v domácím prostředí předepsat? Jak dokážou kvalifikované sestry svou návštěvou podpořit rodiny malých hemofiliků? Kde hledat potřebné kontakty?
25. 9. 2021

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
drop drop drop