Od bolesti při hemofilii dokáže ulevit led i bandáže

Krvácení do kloubů a svalů vyvolává bolest a bolest odrazuje od zdraví prospěšného pohybu. Svaly a klouby z tohoto důvodu mohou oslabovat a být náchylnější ke vzniku krvácení. Jak se s tímto začarovaným kruhem bolesti a hemofilie vyrovnat?
Od bolesti při hemofilii dokáže ulevit led i bandáže

Asi pětina evropské populace trpí chronickou bolestí způsobenou různými příčinami. Nastavení ideálního léčebného režimu může být komplikované, protože bolest je subjektivní a každý ji vnímá jinak. Čím může být toto vnímání ovlivněno? Různými biologickými, psychologickými i společenskými faktory, například:

 • závažností nemoci či zranění,
 • vrozenou dispozicí,
 • obavou, že bolest je způsobena závažnějším stavem,
 • přístupem k lékařské péči,
 • společenskými a kulturními předsudky,
 • prožíváním bolesti lidmi v blízkém okolí,
 • pocitem bezmoci.

U lidí trpících krvácivými nemocemi je správná léčba bolesti zvláště důležitá. Nezvládnutí tohoto problému se totiž pojí s depresí, úzkostí a vztekem.  

Druh potíží je určující 

Lidé s poruchami srážení krve hodnotí svou průměrnou denní bolest na škále od 1 do 10 číslem 5. Bohužel, tento jev je často přehlížen a není správně léčen. Podle odhadů chybí dostatečná úleva 40 až 60 % lidí trpících chronickou bolestí. Přitom správně zvolený postup léčby může od potíží významně ulevit. To je vzhledem k tomu, že bolest je stresující stav a ovlivňuje duševní i tělesné zdraví, nanejvýš žádoucí. Prvním krokem je správně odlišit, jakým typem bolesti trpíte:

 1. Akutní neboli krátkodobá (v řádu hodin až dnů) může být velmi silná. Pokud je spojena s krvácivými epizodami, vyžaduje rychlé podání léčby.
 2. Chronická čili dlouhodobá bolest (trvá měsíce i déle) je charakteristická dlouhotrvajícím nepohodlím. Často souvisí s předchozím zraněním kloubů nebo jiných částí těla (např. dřívějšími krvácivými epizodami). 

Úleva ve 4 krocích 

Pokud se jedná o akutní bolest spojenou s krvácením do kloubů nebo svalů, je na místě podání srážecích faktorů. Více než třetina lidí s krvácivými poruchami však špatně identifikuje chronickou bolest jako akutní. Přesto platí, že pokud si nejste jisti, aplikujte srážecí faktor. Pokud stav nepoleví, je na místě zvážit jiné možné příčiny než akutní krvácení. Pro léčbu krátkodobé bolesti byl vypracován tzv. postup RICE, který zahrnuje 4 kroky:

 1. Odpočinek (rest). Během 24–48 hodin omezte námahu postižené části těla. Je-li možnou příčinou bolesti krvácení, může pomoci znehybnění kloubu.
 2. Ledování (ice). Ochlazení zasaženého místa způsobí stažení cév a uleví od bolesti a otoků.
 3. Stlačení (compression). Užití elastické bandáže zmírní obtíže a zároveň pomáhá předcházet dalšímu krvácení.
 4. Zvýšená poloha (elevation). Udržování postižené části těla ve zvýšené poloze pomáhá zmenšovat otoky.                                                                 

Pozor na aspirin

Hemofilici musejí při volbě léků proti bolesti zachovávat obezřetnost. Některé preparáty patřící do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, jako například aspirin nebo ibuprofen, mohou negativně ovlivňovat funkci krevních destiček. Tím zhoršují schopnost srážení krve. Existují však i jiné možnosti léčby, například léky, které též ulevují od bolesti, ale působí cíleněji a funkci krevních destiček nijak nenarušují. Vždy je však vhodné poradit se s lékařem v centru pro léčbu hemofilie. Mezi doplňkové formy zvládání bolesti patří transkutánní elektrická nervová stimulace, tedy aplikace mírného elektrického proudu přes pokožku. A důležitou roli hraje též pravidelná fyzická aktivita. Ta posiluje svaly a zpevňuje klouby, čímž napomáhá předcházet vzniku krvácení, a tedy i bolesti akutní, z níž se později může vyvinout ta chronická. 

(marz) 

Zdroje:
https://stepsforliving.hemophilia.org/
www.internimedicina.cz

Novinky

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022
Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

S hemofilií dnes už můžeme žít v mnoha ohledech plnohodnotný život. Přesto sžívání se s nemocí může být pro rodiny malých hemofiliků náročné. Domácí profylaxe, nástup dětí do školky nebo samostatná aplikace léku občas přinášejí rodičům i dětem krušné chvíle. Jak vše zvládnout v klidu a poskytnout dětem potřebnou oporu, poradily Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior, a klinická psycholožka Mgr. Petra Bučková z FN Brno.
15. 6. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop