Od bolesti při hemofilii dokáže ulevit led i bandáže

Krvácení do kloubů a svalů vyvolává bolest a bolest odrazuje od zdraví prospěšného pohybu. Svaly a klouby z tohoto důvodu mohou oslabovat a být náchylnější ke vzniku krvácení. Jak se s tímto začarovaným kruhem bolesti a hemofilie vyrovnat?
Od bolesti při hemofilii dokáže ulevit led i bandáže

Asi pětina evropské populace trpí chronickou bolestí způsobenou různými příčinami. Nastavení ideálního léčebného režimu může být komplikované, protože bolest je subjektivní a každý ji vnímá jinak. Čím může být toto vnímání ovlivněno? Různými biologickými, psychologickými i společenskými faktory, například:

 • závažností nemoci či zranění,
 • vrozenou dispozicí,
 • obavou, že bolest je způsobena závažnějším stavem,
 • přístupem k lékařské péči,
 • společenskými a kulturními předsudky,
 • prožíváním bolesti lidmi v blízkém okolí,
 • pocitem bezmoci.

U lidí trpících krvácivými nemocemi je správná léčba bolesti zvláště důležitá. Nezvládnutí tohoto problému se totiž pojí s depresí, úzkostí a vztekem.  

Druh potíží je určující 

Lidé s poruchami srážení krve hodnotí svou průměrnou denní bolest na škále od 1 do 10 číslem 5. Bohužel, tento jev je často přehlížen a není správně léčen. Podle odhadů chybí dostatečná úleva 40 až 60 % lidí trpících chronickou bolestí. Přitom správně zvolený postup léčby může od potíží významně ulevit. To je vzhledem k tomu, že bolest je stresující stav a ovlivňuje duševní i tělesné zdraví, nanejvýš žádoucí. Prvním krokem je správně odlišit, jakým typem bolesti trpíte:

 1. Akutní neboli krátkodobá (v řádu hodin až dnů) může být velmi silná. Pokud je spojena s krvácivými epizodami, vyžaduje rychlé podání léčby.
 2. Chronická čili dlouhodobá bolest (trvá měsíce i déle) je charakteristická dlouhotrvajícím nepohodlím. Často souvisí s předchozím zraněním kloubů nebo jiných částí těla (např. dřívějšími krvácivými epizodami). 

Úleva ve 4 krocích 

Pokud se jedná o akutní bolest spojenou s krvácením do kloubů nebo svalů, je na místě podání srážecích faktorů. Více než třetina lidí s krvácivými poruchami však špatně identifikuje chronickou bolest jako akutní. Přesto platí, že pokud si nejste jisti, aplikujte srážecí faktor. Pokud stav nepoleví, je na místě zvážit jiné možné příčiny než akutní krvácení. Pro léčbu krátkodobé bolesti byl vypracován tzv. postup RICE, který zahrnuje 4 kroky:

 1. Odpočinek (rest). Během 24–48 hodin omezte námahu postižené části těla. Je-li možnou příčinou bolesti krvácení, může pomoci znehybnění kloubu.
 2. Ledování (ice). Ochlazení zasaženého místa způsobí stažení cév a uleví od bolesti a otoků.
 3. Stlačení (compression). Užití elastické bandáže zmírní obtíže a zároveň pomáhá předcházet dalšímu krvácení.
 4. Zvýšená poloha (elevation). Udržování postižené části těla ve zvýšené poloze pomáhá zmenšovat otoky.                                                                 

Pozor na aspirin

Hemofilici musejí při volbě léků proti bolesti zachovávat obezřetnost. Některé preparáty patřící do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, jako například aspirin nebo ibuprofen, mohou negativně ovlivňovat funkci krevních destiček. Tím zhoršují schopnost srážení krve. Existují však i jiné možnosti léčby, například léky, které též ulevují od bolesti, ale působí cíleněji a funkci krevních destiček nijak nenarušují. Vždy je však vhodné poradit se s lékařem v centru pro léčbu hemofilie. Mezi doplňkové formy zvládání bolesti patří transkutánní elektrická nervová stimulace, tedy aplikace mírného elektrického proudu přes pokožku. A důležitou roli hraje též pravidelná fyzická aktivita. Ta posiluje svaly a zpevňuje klouby, čímž napomáhá předcházet vzniku krvácení, a tedy i bolesti akutní, z níž se později může vyvinout ta chronická. 

(marz) 

Zdroje:
https://stepsforliving.hemophilia.org/
www.internimedicina.cz

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop