Ošetření v obýváku aneb Hemofilici, někdy je možné zapomenout na čekárnu!

Zásadnější, ale i drobné potíže řeší většina hemofiliků návštěvou nemocnice. To už ale není nutné. Lidé s touto poruchou krve mohou totiž v případě potřeby bezplatně využívat tzv. domácí zdravotní péči.
Ošetření v obýváku aneb Hemofilici, někdy je možné zapomenout na čekárnu!

Aplikace koncentrátu, pomoc s rehabilitací, péče o cévní vstupy. S tím a mnohým dalším vám nyní mohou pomoci vyškolené sestry z agentur domácí péče přímo v pohodlí vašeho domova. Na základě doporučení od ošetřujícího lékaře (specialista nebo praktický lékař) vás navštíví odborná sestra, která pomůže například s:

  • podáváním předepsaných nitrožilních léčiv,
  • sledováním vašeho zdravotního stavu a kontrolou možných komplikací,
  • rehabilitací (do budoucna by dokonce sestry z domácí péče měly být schopné samostatně přizpůsobit cvičení klientovu zdravotnímu stavu), 
  • ošetřováním cévních přístupů,
  • převazováním ran.

Nesporné výhody

V rámci této služby je k dispozici speciální telefonní linka fungující 24 hodin denně včetně víkendů a svátků. Pokud tedy budete potřebovat, stačí jen zavolat. Pro hemofiliky to znamená větší pohodlí v tom smyslu, že už nebudou muset tak často se svými problémy putovat do zdravotnického zařízení. Tím klesá i riziko, že se nakazí některou z „nemocničních infekcí“. Uspoří navíc peníze i čas, který by na cestu potřebovali. Služba je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Jedinou podmínkou je, aby příslušná agentura měla smlouvu právě i s vaší pojišťovnou. V opačném případě by vás mohla odmítnout. 

Informujte se!

Pomoc agentur domácí péče je určena pro hemofiliky každého věku, kteří asistenci potřebují ať již trvale, nebo po přechodnou dobu, denně, či méně často. Pokud byste tedy tuto službu uvítali, ptejte se u svého ošetřujícího lékaře nebo přímo na Českém svazu hemofiliků. Seznam agentur, které tuto péči poskytují, je dostupný i na internetu na http://www.prehledadp.cz/.

(ivh)

Zdroj:
ČESKÝ SVAZ HEMOFILIKŮ. Co je domácí zdravotní péče? Dostupné z: www.hemofilici.cz

Navštivte také: agenturydomacipece.cz

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop