Osoby s poruchou srážlivosti krve se u zubního lékaře bát nemusí

Na návštěvu u zubního lékaře se těší jen málokdo. Pro lidi trpící vrozenou poruchou srážlivosti krve ale může řada běžných výkonů znamenat nejen svírání žaludku, ale i vážné riziko krvácení. Část z těchto zákroků tedy vyžaduje důkladnou hematologickou přípravu.
Osoby s poruchou srážlivosti krve se u zubního lékaře bát nemusí

Opatrnost nade vše

Stomatologická péče o hemofiliky či přenašečky genu hemofilie je předmětem mnoha odborných diskuzí. Cílem bylo a je vytvářet protokol, kterým by se měli stomatologové a hematologové řídit, aby zákroky byly bezpečné a probíhaly bez komplikací. Protokoly navrhují kombinaci celkové hematologické přípravy ošetřovaného (podání chybějícího koagulačního faktoru) společně s metodami lokálního stavění krvácení, jako je zašití rány nebo použití želatinových destiček či tkáňového lepidla. Výběr prostředků a jejich kombinace vždy závisí na tíži onemocnění (lehké, středně těžké a těžké formě nemoci).

Raději potížím předcházejte 

Abyste předešli zákrokům, u nichž hrozí zvýšené krvácení, jako je odstraňování zubního kamene, ošetření kořenových kanálků a vytržení zubu, soustřeďte se na prevenci.

  • Na preventivní prohlídky je vhodné docházet od 6 měsíců po narození, rodiče jsou poučeni ohledně správného stravování a hygieny dutiny ústní dítěte ve vztahu k zubnímu zdraví (vhodná doba kojení, pití slazených nápojů, používání vhodných pomůcek na očistu chrupu vzhledem k věku dítěte a s tím i vhodné zubní pasty).
  • Běžná prohlídka by se měla odehrát dvakrát ročně a při ní by měla být zhodnocena hygiena dutiny ústní (zda pacient užívá vhodné pomůcky a správnou techniku čištění chrupu), případně zjištěno onemocnění dutiny ústní (zubní kaz, záněty dásní či sliznic nebo nevhodná poloha zubů).

Když je trhání zubů nezbytné

Ani při správné péči o chrup se nelze trhání zubů vždy vyhnout. Někdy vytržení i jinak zcela zdravých zubů požadují ortodontisté z důvodu nedostatku místa v čelisti.

Velmi zrádné pak bývají zuby moudrosti. Jejich nevhodný sklon či obtížné prořezávání působí takové problémy, že je vhodnější je vytrhnout, a to přesto, že při trhání může dojít k závažnému krvácení. Před tímto zákrokem u osob s některou z poruch srážlivosti je vždy potřeba konzultace stomatologa s hematologem. Poté je stanoven léčebný plán zahrnující hematologickou přípravu (podání chybějícího koagulačního faktoru, eventuálně ještě léku na potlačení rozpadu fibrinu – antifibrinolytika) a podání lokálních prostředků stavění krvácení (šití rány, aplikace tkáňového lepidla).

Trhání zubů patří mezi situace, kdy se díky přetrvávajícímu krvácení může poprvé projevit některá méně závažná porucha srážlivosti krve.

Běžné návštěvy zubního lékaře se není třeba obávat

Před běžnou návštěvou zubního lékaře nemusí člověk s poruchou srážlivosti krve podstupovat žádnou speciální přípravu. Během prohlídky ani při zhotovování rentgenů ke krvácení nedochází. Bez většího rizika je možné absolvovat opravu malého kazu. Velký pozor je třeba dávat u ošetření kazů blízkých dřeňové dutině a dásním (u krčků zubu a v mezizubních prostorech). V těchto případech je vhodné konzultovat stav před ošetřením s ošetřujícím hematologem.

Dentální hygiena by měla probíhat na etapy a velmi šetrně. Vždy je nutné, aby byl pacient odeslán na dentální hygienu ošetřujícím zubním lékařem po dohodě s ošetřujícím hematologem. Důvodem tohoto postupu je správné stanovení hematologické přípravy před ošetřením.  

Aby všechny zákroky proběhly bezbolestně, používá se anestezie – povrchová (gel, sprej), místní a svodná (injekční) a celková (nutný pobyt v nemocnici). Jednotlivé typy anestezie lze kombinovat. Pouze při celkové anestezii pacient skutečně neví, že se něco děje, a skýtá to mnohá rizika, a proto se k ní ve stomatologii přistupuje jen výjimečně.

(brbr)

Zdroj: 

http://www1.wfh.org/publication/files/pdf-1190.pdf

 

 

Novinky

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022
Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

Jak děti s hemofilií podpořit v kolektivu, při léčbě nebo sportu

S hemofilií dnes už můžeme žít v mnoha ohledech plnohodnotný život. Přesto sžívání se s nemocí může být pro rodiny malých hemofiliků náročné. Domácí profylaxe, nástup dětí do školky nebo samostatná aplikace léku občas přinášejí rodičům i dětem krušné chvíle. Jak vše zvládnout v klidu a poskytnout dětem potřebnou oporu, poradily Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior, a klinická psycholožka Mgr. Petra Bučková z FN Brno.
15. 6. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop