Potravinové doplňky při hemofilii: Jsou vůbec k něčemu dobré?

Někteří lidé nedají na doplňky stravy dopustit, jiným tyto produkty připadají zbytečné. Jaký přínos mají pro jedince trpící poruchami srážlivosti krve a zda mohou některé suplementy hemofilikům uškodit, to prozradí následující řádky.
Potravinové doplňky při hemofilii: Jsou vůbec k něčemu dobré?

S doplňky stravy jako by se roztrhl pytel. Ačkoliv se prodávají v lékárnách, nejsou to léky, nýbrž speciální potraviny. Výrobci slibují úžasné účinky, ale zdravý člověk, který se živí vyváženě a rozmanitě, potravinové doplňky k životu nepotřebuje. Při některých onemocněních však mohou přijít vhod. Je hemofilie jedním z nich?

Hlavní je zdravá strava

S nedostatkem srážecího faktoru, který je podkladem hemofilie, vám bohužel žádný doplněk stravy nepomůže. Umělé dodávání srážecího faktoru je jediným způsobem léčby. Něco ale speciální potraviny řešit mohou.

 • Při krvácení ztrácíme železo, které je vázané v červených krvinkách a je potřebné pro jejich tvorbu. Hladinu železa je proto nutné udržovat, a to třeba i pomocí doplňků. Dobře léčený hemofilik by ale neměl zažívat tak rozsáhlá krvácení, aby je nedokázal pokrýt příjmem železa z potravy – z červeného masa, jater a zelené zeleniny.
 • Pro krvetvorbu je dále nezbytný vitamín B12 a kyselina listová, ani ty by ale hemofilikovi za normálních okolností neměly chybět.
 • Doplňování vitamínů C a D neuškodí. „Céčko“ pomáhá vstřebávání železa a posiluje imunitu, D zlepšuje kvalitu kostní tkáně a pozitivně ovlivňuje náladu.

Co se stravy týče, je pro hemofilika především důležité jíst zdravě, střídmě a vyváženě. Rozmanitost potravy mu pomůže získat potřebné živiny, její přiměřená kalorická hodnota zase zabrání vzniku nadváhy. Ta by totiž byla ohromnou zátěží pro hemofilikovy klouby. Kvalitní stravování žádný potravinový doplněk nenahradí.

Víc škody než užitku

Existují však doplňky stravy, které mohou být pro lidi s hemofilií nevhodné. Jsou to ty, které mohou ovlivňovat proces srážení krve. Pozor si dejte hlavně na volně prodejné léky – analgetika s obsahem ibuprofenu či kyseliny acetylsalicylové. Z potravinových doplňků nemusí být vhodné:

 • vysoké dávky vitamínu E,
 • rybí olej (omega-3 nenasycené mastné kyseliny),
 • bromelain (extrakt z enzymů ananasu),
 • ginkgo biloba,
 • lněné semínko,
 • psyllium,
 • česnek,
 • zázvor,
 • bylinky, jako je řemdihák, řimbaba, vodilka, ploštičník (mohou se vyskytnout v bylinných směsích, často skryté pod anglickými či latinskými názvy).

Jednorázové nebo občasné užití některé z těchto potravin, ať už na talíři, či ve formě doplňku stravy, samozřejmě nevadí. Je ale bezpečnější se vyvarovat jejich velkých dávek nebo častého a pravidelného užívání koncentrovaných suplementů, které by již mohlo rovnováhu krevní srážlivosti u hemofilika ovlivnit.

Nakupujte rozumně

Než tedy začnete užívat doplněk stravy – třeba i jen ve formě speciálního bylinného čaje –, je rozumné poradit se se svým lékařem. Ten ale nemusí a pravděpodobně ani nebude mít o trhu s potravinovými doplňky dokonalý přehled. Buďte proto především vy sami rozumní. Nezapomeňte, že žádný doplněk není pro vaše zdraví nezbytný. Pokud tedy kromě hemofilie netrpíte jinou chorobou, na kterou vám byl doporučen. V oblasti doplňků stravy platí, že méně je někdy více.

(luko)

Zdroje: 

www.hog.org

https://health.ucsd.edu/specialties/hematology/hemophilia/education/Pages/joint.aspx

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop