Zimní cestování má své kouzlo. Zasněžené hory a údolí, zářivé večerní ulice měst s bílým kobercem, hřejivý grog a teplo u krbu. A neexistuje žádný důvod, proč by si tuto zimní romantiku měli právě hemofilici odepřít. Jen je třeba vše pořádně promyslet a naplánovat.
Vše si dobře naplánujte
Přestože doufáte, že vám hemofilie nebude zimní dovolenou nijak komplikovat, připravte se raději na všechny varianty. Proberte své plány cestovat s lékařem, ten vám s ohledem na váš zdravotní stav cestu schválí, nebo ji doporučí přesunout na jiné období. Pokud je vaším cílem civilizovaná země, neměl by pro vás být problém sehnat na místě odpovídající zdravotní péči. Zjistěte si ale předem na internetu, kde je v dané destinaci nejbližší lékařská pohotovost nebo nemocnice a kde je v blízkosti hemofilické centrum.
Doma byste rozhodně neměli zapomenout:
- údaje o nemoci a o svém zdravotním stavu – můžete svého hematologa požádat i o krátkou zprávu v angličtině,
- telefonický kontakt na svého lékaře,
- dostatečnou zásobu léků pro případ krvácení, potřebné jehly i infuzní sety,
- obvazy a náplasti pro ošetření drobných poranění,
- kartičku zdravotní pojišťovny a údaje k cestovnímu pojištění.
Cestujte s léky po ruce
Při cestě autobusem nebo letadlem mějte léky při ruce. Především u delších letů je velmi důležité, abyste měli infuze pro případ krvácení po ruce – tedy v příručním zavazadle. Na vysvětlení mějte při kontrole na letišti připravenou lékařskou zprávu, která dokládá i nutnost mít léky u sebe.
Vyhněte se nebezpečným sportům
Pokud jsou vaším cílem hory, pamatujte, že některé sporty jsou pro hemofilika méně vhodné, a některé dokonce velmi nebezpečné. Vyhněte se bruslím, sjezdovému lyžování a snowboardingu. Naopak velmi vhodné jsou běžky, nordic walking nebo chůze.
Zimní dovolenou si můžete užít i s hemofilií. Pokud nepodceníte přípravu a budete rozumní, jistě půjde o zážitek, na který budete zbytek roku vzpomínat.
(hak)
Zdroj: www.rush.edu