Sex a hemofilie. Jde to dohromady?

Intimita je důležitou součástí života každého z nás, jedince s poruchou krevní srážlivosti pochopitelně nevyjímaje. Sex je však svým způsobem pro tělo náročný, což si mnoho hemofiliků uvědomuje. Je tato aktivita pro ně bezpečná a jak lze předcházet případnému ohrožení?

Vzácné komplikace

Sex představuje namáhavou fyzickou aktivitu, podobně jako například sport. U jedinců s těžší formou hemofilie proto existuje potenciální riziko krvácení do kloubů a svalů, zejména pak v oblasti pánve, boků a stehen. Bývá sice vzácné, ale může být závažné. Upozornit na něj může bolest, brnění či ztráta citlivosti v dané oblasti a též omezení v pohybu, jež se objeví během milování nebo po něm. V takovém případě je potřeba vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Krvácením a tvorbou podlitin jsou během aktu lásky nejvíce ohroženy hojně prokrvené a zatěžované partie, jako je genitál, konečník či ústa. Pokud se po sexu objeví krvácení z penisu, jeho otok a bolest či červené zbarvení moči, je třeba neodkladně navštívit lékaře.

Vyhněte se potížím

Abyste se zmíněným komplikacím vyhnuli, držte se následujících rad.

  • Je třeba nalézt bezpečnou polohu s co možná nejmenším zatěžování velkých a bolestivých kloubů. Rizikovější pohyby přenechte svému protějšku.
  • Obecně lze osobám s poruchou krevní srážlivosti doporučit méně razantní formy milování a užívání lubrikačního gelu k prevenci poranění a následného krvácení.
  • Dále je vhodné nemít styk v opilosti či pod vlivem drog, kdy je nebezpečí zranění rovněž vyšší.

Stejně jako pro všechny ostatní také pro osoby s hemofilií platí pravidla bezpečného sexu ve smyslu předcházení pohlavně přenosným chorobám nebo nechtěnému otěhotnění. Nebojte se o milování a o všem, co k němu patří, mluvit nejen se svým lékařem, ale též partnerem. Jistě nejste jediní, kdo zažívá v této oblasti nejistotu.

(veri)

Zdroj:
https://stepsforliving.hemophilia.org


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.