Sex a hemofilie. Jde to dohromady?

Intimita je důležitou součástí života každého z nás, jedince s poruchou krevní srážlivosti pochopitelně nevyjímaje. Sex je však svým způsobem pro tělo náročný, což si mnoho hemofiliků uvědomuje. Je tato aktivita pro ně bezpečná a jak lze předcházet případnému ohrožení?
Sex a hemofilie. Jde to dohromady?

Vzácné komplikace

Sex představuje namáhavou fyzickou aktivitu, podobně jako například sport. U jedinců s těžší formou hemofilie proto existuje potenciální riziko krvácení do kloubů a svalů, zejména pak v oblasti pánve, boků a stehen. Bývá sice vzácné, ale může být závažné. Upozornit na něj může bolest, brnění či ztráta citlivosti v dané oblasti a též omezení v pohybu, jež se objeví během milování nebo po něm. V takovém případě je potřeba vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Krvácením a tvorbou podlitin jsou během aktu lásky nejvíce ohroženy hojně prokrvené a zatěžované partie, jako je genitál, konečník či ústa. Pokud se po sexu objeví krvácení z penisu, jeho otok a bolest či červené zbarvení moči, je třeba neodkladně navštívit lékaře.

Vyhněte se potížím

Abyste se zmíněným komplikacím vyhnuli, držte se následujících rad.

  • Je třeba nalézt bezpečnou polohu s co možná nejmenším zatěžování velkých a bolestivých kloubů. Rizikovější pohyby přenechte svému protějšku.
  • Obecně lze osobám s poruchou krevní srážlivosti doporučit méně razantní formy milování a užívání lubrikačního gelu k prevenci poranění a následného krvácení.
  • Dále je vhodné nemít styk v opilosti či pod vlivem drog, kdy je nebezpečí zranění rovněž vyšší.

Stejně jako pro všechny ostatní také pro osoby s hemofilií platí pravidla bezpečného sexu ve smyslu předcházení pohlavně přenosným chorobám nebo nechtěnému otěhotnění. Nebojte se o milování a o všem, co k němu patří, mluvit nejen se svým lékařem, ale též partnerem. Jistě nejste jediní, kdo zažívá v této oblasti nejistotu.

(veri)

Zdroj:
https://stepsforliving.hemophilia.org

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop