Sex a hemofilie. Jde to dohromady?

Intimita je důležitou součástí života každého z nás, jedince s poruchou krevní srážlivosti pochopitelně nevyjímaje. Sex je však svým způsobem pro tělo náročný, což si mnoho hemofiliků uvědomuje. Je tato aktivita pro ně bezpečná a jak lze předcházet případnému ohrožení?
Sex a hemofilie. Jde to dohromady?

Vzácné komplikace

Sex představuje namáhavou fyzickou aktivitu, podobně jako například sport. U jedinců s těžší formou hemofilie proto existuje potenciální riziko krvácení do kloubů a svalů, zejména pak v oblasti pánve, boků a stehen. Bývá sice vzácné, ale může být závažné. Upozornit na něj může bolest, brnění či ztráta citlivosti v dané oblasti a též omezení v pohybu, jež se objeví během milování nebo po něm. V takovém případě je potřeba vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Krvácením a tvorbou podlitin jsou během aktu lásky nejvíce ohroženy hojně prokrvené a zatěžované partie, jako je genitál, konečník či ústa. Pokud se po sexu objeví krvácení z penisu, jeho otok a bolest či červené zbarvení moči, je třeba neodkladně navštívit lékaře.

Vyhněte se potížím

Abyste se zmíněným komplikacím vyhnuli, držte se následujících rad.

  • Je třeba nalézt bezpečnou polohu s co možná nejmenším zatěžování velkých a bolestivých kloubů. Rizikovější pohyby přenechte svému protějšku.
  • Obecně lze osobám s poruchou krevní srážlivosti doporučit méně razantní formy milování a užívání lubrikačního gelu k prevenci poranění a následného krvácení.
  • Dále je vhodné nemít styk v opilosti či pod vlivem drog, kdy je nebezpečí zranění rovněž vyšší.

Stejně jako pro všechny ostatní také pro osoby s hemofilií platí pravidla bezpečného sexu ve smyslu předcházení pohlavně přenosným chorobám nebo nechtěnému otěhotnění. Nebojte se o milování a o všem, co k němu patří, mluvit nejen se svým lékařem, ale též partnerem. Jistě nejste jediní, kdo zažívá v této oblasti nejistotu.

(veri)

Zdroj:
https://stepsforliving.hemophilia.org

Novinky

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Jak funguje moderní léčba hemofilie

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí. Jeho podstatou je nedostatek až úplná absence srážecích faktorů VIII nebo IX v plazmě. Znalost podstaty nemoci nám pomohla přijít s účinnou terapií, která za posledních 60 let ušla neuvěřitelný kus cesty. Jak vznikají rekombinantní léčiva a co znamená, když má lék prodloužený poločas rozpadu?
20. 4. 2022
Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Jak dokážou agentury domácí zdravotní péče pomoci hemofilikům?

Pro pacienty s hemofilií je užitečné vědět, že pokud se ocitnou v situaci, kdy si nejsou schopní sami zajistit aplikaci léku nebo další související ošetření, mohou využít pomoci agentur domácí zdravotní péče. Kdo může ošetření v domácím prostředí předepsat? Jak dokážou kvalifikované sestry svou návštěvou podpořit rodiny malých hemofiliků? Kde hledat potřebné kontakty?
25. 9. 2021

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
drop drop drop