Spokojený život s poruchou srážlivosti krve v 10 bodech

Správně nastavená terapie a především její úspěšnost závisí nejen na odbornících, ale také na zodpovědnosti léčeného. Základem jsou správné informace. Následujících 10 rad je určeno speciálně pro dospělé, kteří trpí hemofilií čili poruchou srážlivosti krve a krvácivostí.
Spokojený život s poruchou srážlivosti krve v 10 bodech
  1. Zaměstnání. Porucha srážlivosti může zapříčinit nesčetné emoce a změny nálad v různých fázích života. Možná budete muset upravit své představy o životním stylu a míře zaměstnanosti. Nestyďte se požádat o pomoc a poraďte se s odborníky, jak si práci správně uspořádat.
  2. Zapojení. Zůstaňte aktivní, hledejte zdravé alternativy a choďte na pravidelné lékařské prohlídky. Díky tomu můžete i s nemocí prožít dlouhý, šťastný a produktivní život.
  3. Disciplína. Bez ohledu na konkrétní typ poruchy srážlivosti krve znamená dodržování léčebného režimu velkou část úspěchu. Kdo je v terapii nespolehlivý, riskuje komplikace. V případě hemofilie se může vyvinout trvalé poškození v důsledku krvácení do kloubů.
  4. Předvídavost. Přibývající léta nezastavíte. S mnohými zdravotními problémy se časem budete setkávat stejně, jako se s nimi setkávají lidé bez poruchy srážlivosti. Je však nutné si uvědomit, že vaše potíže mohou ovlivnit jiné zdravotní problémy – proto je třeba vždy spolupracovat s odbornými lékaři.
  5. Milování. Láska je důležitou součástí života. Chcete-li plně prožít také milostnou stránku svého života, je důležité se zaměřit na celkové zdraví. Hemofilie vám bez ohledu na věk nebrání ve zdravém sexuálním životě. Pokud vás trápí nějaké problémy v této oblasti, navštivte sexuologa.
  6. Prostředí. Jako přirozená součást stárnutí nebo v důsledku komplikací poruchy srážlivosti se mohou objevit tělesná omezení. Může dojít ke ztrátě pohyblivosti i obratnosti. Buďte na takové potíže připraveni a přizpůsobte jim prostředí, v němž žijete.
  7. Spokojenost. Bez ohledu na to, kde se momentálně pracovně nacházíte, měla by být vaše kariéra v ideálním případě uspokojující či naplňující. Je vhodné pracovat v oboru podporujícím vaše zdraví, nezapomínejte na práva jedince s poruchou srážlivosti na zdravotní péči.
  8. Dohled. Lidé s poruchami srážlivosti krve dnes již žijí déle než v minulosti. Je důležité mít takového poskytovatele zdravotní péče, tedy praktického lékaře, který bude sledovat a řídit péči o vaše zdraví. Vždy a včas vás odešle na všechna nezbytná vyšetření u příslušných specialistů a podobně.
  9. Finance. Starost o peníze může být stejně důležitá jako péče o zdraví. Najděte si zkušeného finančního poradce, rozhodujte o svých investicích i výdajích. Chraňte se před peněžní nejistotou. U osob s poruchami srážlivosti mohou náklady na zdravotní péči dosahovat závratných výšek a v některých jiných zemích byste kvůli své léčbě nejspíš museli prodat střechu nad hlavou. Dle výkazů pojišťoven patří právě léčba hemofilie k těm nejnákladnějším. U nás naštěstí funguje systém veřejného zdravotního pojištění.
  10. Společnost. Uspořádejte si život a pěstujte vztahy se svými blízkými i s okolím, nikdy není příliš brzy začít plánovat hezkou budoucnost a časem také klidné a bezstarostné stáří.

(hah)

Zdroj:
https://stepsforliving.hemophilia.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop