Spokojený život s poruchou srážlivosti krve v 10 bodech

Správně nastavená terapie a především její úspěšnost závisí nejen na odbornících, ale také na zodpovědnosti léčeného. Základem jsou správné informace. Následujících 10 rad je určeno speciálně pro dospělé, kteří trpí hemofilií čili poruchou srážlivosti krve a krvácivostí.

  1. Zaměstnání. Porucha srážlivosti může zapříčinit nesčetné emoce a změny nálad v různých fázích života. Možná budete muset upravit své představy o životním stylu a míře zaměstnanosti. Nestyďte se požádat o pomoc a poraďte se s odborníky, jak si práci správně uspořádat.
  2. Zapojení. Zůstaňte aktivní, hledejte zdravé alternativy a choďte na pravidelné lékařské prohlídky. Díky tomu můžete i s nemocí prožít dlouhý, šťastný a produktivní život.
  3. Disciplína. Bez ohledu na konkrétní typ poruchy srážlivosti krve znamená dodržování léčebného režimu velkou část úspěchu. Kdo je v terapii nespolehlivý, riskuje komplikace. V případě hemofilie se může vyvinout trvalé poškození v důsledku krvácení do kloubů.
  4. Předvídavost. Přibývající léta nezastavíte. S mnohými zdravotními problémy se časem budete setkávat stejně, jako se s nimi setkávají lidé bez poruchy srážlivosti. Je však nutné si uvědomit, že vaše potíže mohou ovlivnit jiné zdravotní problémy – proto je třeba vždy spolupracovat s odbornými lékaři.
  5. Milování. Láska je důležitou součástí života. Chcete-li plně prožít také milostnou stránku svého života, je důležité se zaměřit na celkové zdraví. Hemofilie vám bez ohledu na věk nebrání ve zdravém sexuálním životě. Pokud vás trápí nějaké problémy v této oblasti, navštivte sexuologa.
  6. Prostředí. Jako přirozená součást stárnutí nebo v důsledku komplikací poruchy srážlivosti se mohou objevit tělesná omezení. Může dojít ke ztrátě pohyblivosti i obratnosti. Buďte na takové potíže připraveni a přizpůsobte jim prostředí, v němž žijete.
  7. Spokojenost. Bez ohledu na to, kde se momentálně pracovně nacházíte, měla by být vaše kariéra v ideálním případě uspokojující či naplňující. Je vhodné pracovat v oboru podporujícím vaše zdraví, nezapomínejte na práva jedince s poruchou srážlivosti na zdravotní péči.
  8. Dohled. Lidé s poruchami srážlivosti krve dnes již žijí déle než v minulosti. Je důležité mít takového poskytovatele zdravotní péče, tedy praktického lékaře, který bude sledovat a řídit péči o vaše zdraví. Vždy a včas vás odešle na všechna nezbytná vyšetření u příslušných specialistů a podobně.
  9. Finance. Starost o peníze může být stejně důležitá jako péče o zdraví. Najděte si zkušeného finančního poradce, rozhodujte o svých investicích i výdajích. Chraňte se před peněžní nejistotou. U osob s poruchami srážlivosti mohou náklady na zdravotní péči dosahovat závratných výšek a v některých jiných zemích byste kvůli své léčbě nejspíš museli prodat střechu nad hlavou. Dle výkazů pojišťoven patří právě léčba hemofilie k těm nejnákladnějším. U nás naštěstí funguje systém veřejného zdravotního pojištění.
  10. Společnost. Uspořádejte si život a pěstujte vztahy se svými blízkými i s okolím, nikdy není příliš brzy začít plánovat hezkou budoucnost a časem také klidné a bezstarostné stáří.

(hah)

Zdroj:
https://stepsforliving.hemophilia.org

Navštivte také: agenturydomacipece.cz


HLEDÁŠ HELP? HEMOJUNIOR!

Dočetli jste až sem a stále vám něco chybí? Navštivte webové stránky Hemojunioru, který pomáhá dětem s hemofilií, jejim rodinám a přátelům. Staňte se našimi přáteli i vy!

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.

LÉČBA HEMOFILIE

Základem léčby hemofilie je umělé dodání srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí. U každého jednotlivce se musí léčba nastavit individuálně v závislosti na tíži onemocnění a aktuální hladině srážecího faktoru v krvi.

Centra pomoci

Všechna centra

ZPRAVODAJ

Aktuální novinky přímo do Vaší schránky.