Trpíte chronickou chorobou? Pak pozor na deprese!

Hemofilie patří mezi chronická onemocnění. Ta bývají spojena s dlouhotrvajícími zdravotními komplikacemi a omezenými možnostmi léčby. Není proto divu, že takový stav nepříznivě ovlivňuje psychiku nemocného a může vést k vážným psychickým obtížím, například k depresi.
Trpíte chronickou chorobou? Pak pozor na deprese!

Hledáme-li komplikace nějakého onemocnění, obvykle přemýšlíme o těch tělesných. Neměli bychom však zapomínat ani na ty duševní, protože v případě chronických chorob právě ty nemocné často provázejí. Depresivní příznaky pociťuje podle odhadů odborníků zhruba třetina osob trpících závažnými zdravotními problémy.

Příčin je několik

Důvody, proč lidská psychika reaguje na přítomnost dlouhodobého onemocnění často depresí, není nikterak těžké najít. Patří mezi ně:

 • obtížná léčitelnost choroby,
 • dlouhotrvající obtěžující zdravotní obtíže,
 • nutnost omezení v běžných aktivitách.

Častější výskyt

Zatímco v běžné populaci se riziko rozvoje depresivního stavu pohybuje od 10 do 25 % u žen a mezi 5 až 12 % u mužů, v případě nemocných s chronickým onemocněním vzrůstá toto číslo na 25–33 %. Nebezpečí je větší pro osoby, které již v minulosti podobný stav prodělaly. Souvislost lze také nalézt mezi výskytem deprese a závažností vlastní choroby či rozsahu jejího dopadu na běžný život.

Nepřehlížejte varovné signály

Přítomnost deprese nepříznivě ovlivňuje příznaky souběžně probíhajícího chronického onemocnění, zvláště pak co se vnímání bolesti a únavy týče. Takto nemocní obvykle omezují kontakt s okolím, což ve svém důsledku neprospívá ani fyzickému, ani psychickému zdraví. Depresivní symptomy bývají okolím často přehlíženy a chronickou chorobou maskovány. Po zaléčení tělesných příznaků pak obvykle více vystupují na povrch. Patří mezi ně:

 • trvale skleslá nálada,
 • ztráta zájmů a potěšení z aktivit,
 • nerozhodnost, zhoršená pozornost,
 • zpomalení pohybů, monotónní tichá řeč a mimika,
 • snížené sebevědomí a sebedůvěra,
 • pocity beznaděje, viny, opakované myšlenky na smrt,
 • pesimistický pohled do budoucna,
 • únava i po nepatrné námaze,
 • ztráta váhy nebo naopak přírůstek hmotnosti či neobvykle zvýšená chuť k jídlu,
 • nespavost nebo větší potřeba spánku,
 • brzká ranní probouzení,
 • ztráta sexuální touhy.

Pokud u sebe nebo někoho blízkého podobné příznaky zaznamenáte, neváhejte se obrátit na odborníka. S výběrem toho vhodného by vám měl pomoci praktický lékař nebo i hematolog, ke kterému pravidelně docházíte.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop