Umíte si poradit s úrazem malého hemofilika při zimním sportování?

Sněhová nadílka potěší každé dítě. Tím spíš, pokud je spojena i se zimními sporty, při kterých děti vybijí přebytečnou energii a užijí si pobyt na čerstvém vzduchu.
Umíte si poradit s úrazem malého hemofilika při zimním sportování?

Sněhová nadílka potěší každé dítě. Tím spíš, pokud je spojena i se zimními sporty, při kterých děti vybijí přebytečnou energii a užijí si pobyt na čerstvém vzduchu. Zimní radovánky nemusíte odepírat ani malému hemofilikovi. Jen byste měli vědět, jaká rizika hrozí, pokusit se úrazům předejít a připravit se i na jejich ošetření.

Předejděte úrazům vhodným výběrem zimní aktivity

Důležité je, aby si váš potomek vybral z pestré nabídky sportů takový, kde bude nebezpečí úrazu minimální. Vyhnout by se měl pohybu, kde je nejvyšší riziko pádu. Nevhodný je tím pádem hokej, sjezdové lyžování a snowboarding.

Naopak vyřádit se můžete společně na běžkách. Vybírejte ale pečlivě trasu, kde nehrozí pády, a nezapomeňte ani na odpočinek – nic nemotivuje dítě tak jako zastávka v horské restauraci na palačinky s borůvkami nebo na pohár :-). Součástí výstroje by měly být i chrániče na lokty a kolena. Pokud chcete s dítětem podniknout něco neobvyklého, vydejte se na výlet na sněžnicích nebo se nechte svézt na saních tažených spolehlivými psy a řízenými zkušeným psovodem a užijte si rychlou jízdu krajinou. Stejně tak může být dobrodružná, a přesto bezpečná i jízda na skútru.

Jak poznat krvácení

I při vší opatrnosti ale může dojít k pádu, který u hemofilika vyvolá krvácení. Časté je především krvácení do svalů a kloubů. Pokud se objeví otok, zteplání postiženého místa a pocit mravenčení, došlo nejspíš opravdu ke krvácení.

Vzácnější naštěstí bývá vnitřní krvácení. Při jakémkoliv podezření na poranění břicha, hlavy nebo páteře přivolejte rychlou záchrannou službu.

První pomoc v terénu

Při lehkém poranění měkkých tkání nebo povrchových svalů pomohou čtyři kroky, které někdy mohou krvácení zcela zastavit. U větších poranění svalů či při krvácení do kloubu tato opatření uleví od bolesti a otoku do doby, než budou podány koncentráty s faktorem srážlivosti.

  • Klid. Jakmile se objeví krvácení, měla by být postižená končetina v klidu. Omezte veškerý pohyb, pokud jste v terénu, přivolejte pomoc na přepravení dítěte do tepla.
  • Ledování. Postižená místa chlaďte ledem či sněhem v plastovém obalu. Omezíte tím zánět a zabráníte dalšímu krvácení. Chlazení by ale nemělo trvat déle než čtvrt hodiny a vašemu dítěti by nemělo být nepříjemné.
  • Komprese. Stažením končetiny elastickým obinadlem také zpomalíte krvácení. Začněte zdola a postupujte směrem nahoru. Při jakékoliv změně barvy nebo pocitu slabosti stažené končetiny obinadlo povolte.
  • Elevace. Zvednutím končetiny omezíte bolest a zabráníte otoku. Jde o velmi jednoduché, ale účinné opatření.

Je lepší se při zimním dovádění nebezpečí úrazu vyhnout. V případě, že k němu již došlo a objevilo se krvácení, pamatujte na čtyři opatření, díky kterým situaci zvládnete. Ve většině případů pak bývá nutné vyhledat lékaře a následně podat infuzi s faktory srážlivosti.

(hak)

Zdroj: www.hemophilia.ca

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop