Hemofilie ovlivňuje kvalitu života i u přenašeček

Hemofilie nemusí výrazně zamíchat s kvalitou života pouze u hemofiliků, ale i u žen, které gen hemofilie přenášejí na své potomky.
Hemofilie ovlivňuje kvalitu života i u přenašeček

„To, že jsem přenašečka, aniž bych to tehdy věděla, ovlivňovalo můj život nejvíc v dětství, kdy jsem nekontrolovaně krvácela z nosu. V dospělosti jsem měla silnou menstruaci,“ vzpomíná přenašečka Silvie z pacientské organizace Hemojunior, která nám poskytla svědectví svých členek-přenašeček. Podobné problémy uvádí i přenašečka Milada z téže organizace: „Mám hladinu faktoru VIII kolem 40 %, což pro běžný život stačí. Jako malá jsem ale trpěla častým krvácením z nosu. V pubertálních letech jsem mívala silnou a bolestivou menstruaci, což se později naštěstí upravilo.“

Přenašečka Veronika dodává: „Kdykoliv se někde praštím a mám potom modřinu, je velmi barevná a dlouho se jí ode mě nechce. Ale například moje matka, také přenašečka, musela být hospitalizována kvůli problémům se zuby. Žádné jiné krvácivé projevy nikdy nezaznamenala, jen při trhání zubů měla vždy problém, stejně jako moje teta, též přenašečka.“

Jak výše zmíněné příběhy žen-přenašeček hemofilie ukazují, zvýšená krvácivost může být i jejich problémem. O tom, jaké konkrétní obtíže je mohou potkat, se dočtete v dalším článku z tohoto cyklu s názvem Jaké zdravotní komplikace se mohou objevit u přenašeček?

Nemoc se může projevit i na psychice

Časté a intenzivní krvácení z křehkých cév se u přenašeček hemofilie může projevit chudokrevností, nedostatkem železa, bolestmi hlavy a letargií. Narušena může být i jejich výkonnost. Ženy se mohou kvůli bolesti, nepohodlí nebo strachu z pošpinění oblečení vyhýbat různým společenským příležitostem. Zejména mladým dívkám to může působit psychické problémy. Potíže spojené s jejich onemocněním mívají negativní vliv i na jejich sebevědomí.

Důležitá je znalost!

Přenašečství může sice přinášet řadu životních překážek, ale znalost problematiky je pomáhá překonat. Povědomí o komplikacích u přenašeček omezí i psychologické a společenské dopady na běžný život. Ženy by měly o svém onemocnění vždy informovat ošetřující lékaře, aby zajistili vhodnou prevenci komplikací. Důležité je vědět, co čekat, a jak nastalé situace účinně řešit.

(dos)

 

Zdroje:

https://www.wfh.org/en/abd/carriers/carriers-quality-of-life-en
https://www.hemophilia.org/sites/default/files/document/files/Nurses-Guide-Chapter-3-Women-with-Bleeding-Disorders.pdf

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop