Jak vypadá současná péče o malé hemofiliky?

V Čechách žije zhruba 250 dětských hemofiliků. Jejich léčba je garantována Českým národním hemofilickým programem a zajišťována specializovanými dětskými hemofilickými centry. Ženám přenašečkám se doporučuje již v těhotenství některé z těchto zařízení zkontaktovat a informovat se o následné péči. V následujícím textu přinášíme nástin toho, jak léčba o malé hemofiliky probíhá.
Jak vypadá současná péče o malé hemofiliky?

Dodávání chybějícího faktoru

Péče o hemofiliky probíhá celoživotně a vždy ji řídí lékař z některého ze specializovaných center. Základem léčby je podávání koncentrátu chybějícího srážecího faktoru (FVIII u hemofilie A, FIX u hemofilie B) k zástavě probíhajícího krvácení či preventivně s cílem předcházet krvácení. Dětem se dnes přednostně podává tzv. rekombinantní faktor, jenž je speciální technologií vyráběn v laboratoři. Používat je možné i faktory vyrobené z plazmy dárců, které jsou vysoce čištěné a protivirově ošetřené, a není proto nutné se při jejich podávání obávat přenosu infekce. Způsob podávání léčby závisí vždy na závažnosti hemofilie. 

Léčba následná a preventivní

  • Léčbu je možné podat až ve chvíli, kdy se objeví krvácení. Faktor krevního srážení se aplikuje proto, aby se zastavilo okamžité krvácení. U lehčích či středně těžkých forem hemofilie, u nichž pacienti nemají tolik krvácivých příhod, většinou postačí jen tento způsob léčby.                  
  • Profylaktická léčba je zlatým standardem léčby hemofilika s těžkou formou nemoci. Chybějící srážecí faktor se aplikuje preventivně v pravidelných intervalech, většinou 1–3× týdně. Pří této léčbě se snižuje množství krvácení do kloubů či se jim úplně předchází a tím se klouby chrání před poškozením, které jinak při opakovaných krváceních nastává. Profylaxe se většinou zahajuje kolem dovršení prvního roku života.

Doma je doma  

Faktor se podává vždy do žíly, pro mnoho hemofiliků a jejich rodin to ale naštěstí neznamená pravidelné dojíždění do ambulance ošetřujícího hematologa. Doporučené množství léku v předepsaných intervalech podává v domácím prostředí rodič a od určitého věku si ho aplikuje i dítě samo. Pokud nastane krvácení, rodič může po telefonické konzultaci s hematologem ihned podat potřebnou dávku srážecího faktoru. Domácí léčbě předchází důkladný zácvik, který může proběhnout v ordinaci lékaře i na některém ze zdravotních pobytů malých hemofiliků a jejich rodin.

Součástí prevence je i cvičení

Fyzioterapie je významnou součástí péče o hemofilika. Jednak po krvácení, kdy se cíleně rehabilituje kloub poškozený krvácením, ale i preventivně. V minulosti byl pohyb hemofilikům v podstatě zapovězen. Dnes jsou malí hemofilici vedeni ke zpevňování těla pravidelným cvičením a plaváním.

České dítě s těžkou hemofilií na profylaktické léčbě krvácí asi jen 3× ročně. Díky preventivnímu podávání léčby v domácím prostředí je kvalita života malých hemofiliků v současné době srovnatelná s kvalitou života zdravých dětí. 

Přehled dětských léčebných center v ČR

 

(eba)

Zdroj:

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/05/03.pdf    

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop