Porod přenašeček vyžaduje přípravu, obávat se ho ale není třeba

Nedávné pokroky v medicíně výrazně zlepšily vyhlídky přenašeček hemofilie, které se chtějí stát matkami. Současný přístup umožňuje plánování těhotenství a hlavně porodu tak, aby byl bezpečný pro matku i novorozence. Potvrzují to i přenašečky hemofilie z pacientské organizace Hemojunior, které se podělily o své zkušenosti.
Porod přenašeček vyžaduje přípravu, obávat se ho ale není třeba

Diagnózu je důležité znát předem

O svém přenašečství byste ideálně měla vědět, už když plánujete rodičovství, vyhnete se tak nepříjemným zkušenostem. „Při porodu jsem nevěděla, že jsem přenašečka, takže jsem nebyla nijak ‚zajištěna‘. Porod probíhal bez abnormálního krvácení. Jediným příznakem hemofilie po porodu byla velká modřina na hrudníčku novorozeného syna. Bohužel nikdo z lékařů to nereflektoval a neprovedl dostatečná vyšetření,“ vzpomíná přenašečka Silvie z pacientské organizace Hemojunior.

Navíc můžete požádat o prenatální diagnostiku hemofilie u plodu, a psychicky se tak připravit na případný pozitivní výsledek. Vyšetření upozorní lékaře na zvýšená rizika při porodu. Jde však o invazivní metodu spojenou s nebezpečím potratu, které je u plodů s hemofilií relativně vyšší. Porodník a genetik vám poradí, kdy výhody přesné diagnostiky převáží možné riziko. O osobní zkušenosti a rady se s vámi rády podělí i ženy z pacientské organizace Hemojunior: „Těhotenství a porodu se jako přenašečka obávat nemusíte. Stačí, abyste si nechala provést odběr plodové vody, který u malého případně prokáže hemofilii. V Hemojunioru jsem zjistila vše, co jsem potřebovala, abych se mohla co nejlépe rozhodnout. Dnes, s odstupem času a se spoustou informací, které člověku nepovědí ani lékaři, žasnu, že jsem těhotenství chtěla ukončit.“  

Co hrozí při porodu?

Hemofilie může u těhotných žen vyvolávat řadu obav a otázek, ale ve spolupráci s lékaři se dá většina potíží vyřešit. Ve 3. trimestru se kontrolují hladiny srážecích faktorů matky, které určí riziko spojené například s:

  • lokálním znecitlivěním (tzv. epidurálem) během porodu, při němž může nastat krvácení do páteřního kanálu,
  • výrazným poporodním krvácením, které je způsobeno tím, že během těhotenství se mění hladiny srážecích faktorů a s porodem výrazně klesají.

V rodinách se známým výskytem hemofilie je pro porod ideální zvolit specializované centrum, kde je kromě porodníka k dispozici i hematolog a anesteziolog.

Prevence komplikací zahrnuje i aktivní vedení třetí doby porodní (porod placenty), které významně snižuje riziko masivního krvácení při porodu. Zvýšené riziko krvácení ovšem přetrvává i po celou dobu šestinedělí. Obzvlášť v některých méně vyspělých zemích jde o hlavní příčinu úmrtí přenašeček hemofilie. Ani v našich zeměpisných podmínkách se ale nevyplatí riziko krvácení podceňovat.

Péče o novorozence

Pro plod postižený hemofilií je největším rizikem poranění hlavy, které by mohlo způsobit krvácení do mozku. Z toho důvodu je snaha vyhnout se dlouhému porodu nebo použití porodních nástrojů. V případě potřeby je císařský řez pro přenašečky i jejich potomky bezpečný.

Ihned po narození miminka je z pupeční šňůry odebrána krev na kontrolu hladin srážecích faktorů. Do ověření výsledků je u novorozence vhodné vyhnout se injekcím do svalu a všem chirurgickým zákrokům, například obřízce či propíchnutí uší. V doporučení bývá provedení kontrolního ultrazvuku hlavičky pro ujištění, že nedošlo ke krvácení uvnitř lebky, což zažila i přenašečka Kateřina: „Věděla jsem, že čekám hemofilika, tudíž byl porod plánovaný. Lékaři o tom byli informovaní a na situaci připravení. Porod byl veden šetrně a syn byl po porodu odvezen na kontrolní sono hlavičky kvůli hematomu na čele.“

Těhotenství a porodu se jako přenašečka nemusíte obávat, stačí, abyste si vy i lékaři byli vědomi jeho rizik.

(mir)

 

Zdroje:

Abdul-Kadir R et al. Advances in pregnancy management in carriers of hemophilia. J Appl Hematol 2013; 4 (4): 125–130, doi: 10.4103/1658-5127.127894.

https://www.wfh.org/en/abd/carriers/carriers-labour-and-delivery-en

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop