Hemofilici a pohyb: Jaké sporty jsou pro ně vhodné?

Léčíte se s hemofilií a raději se sportu vyhýbáte kvůli strachu z krvácení? Nemusíte. Už dávno neplatí, že sport je hemofilikům zapovězený. Naopak – i pacientům s hemofilií prospívá. Jenom je třeba k jeho výběru i léčbě přistupovat zodpovědně. Jaké aktivity jsou pro vás vhodné?
Hemofilici a pohyb: Jaké sporty jsou pro ně vhodné?

Při výběru vhodné fyzické aktivity je třeba zamyslet se nad následujícími faktory:

 • Tíže onemocnění – Pacienti s lehkou formou onemocnění jsou jen málo limitováni při výběru, u těžké formy se omezení rozšiřuje.
 • Aktuální zdravotní stav – Kdy jste měli poslední epizodu krvácení? Jaký je stav vašich kloubů? To jsou všechno důležité otázky, které je třeba zodpovědět. Hemofilik s poškozeným loketním kloubem se raději vyhne tenisu, zatímco pro jiného je to vhodná volba.
 • Úroveň zátěže – Jinak se přistupuje k rekreačním sportům a jinak k soutěžní úrovni.

Důležité je svou volbu konzultovat s hematologem, případně se s ním přímo poradit, které sporty by právě vám doporučil. Spolupráce s lékařem je klíč k bezpečnému sportování, které vás bude bavit.

Proč je cvičení pro hemofiliky dobré? Kromě přívalu endorfinů pomáhá budovat svalovou hmotu, která podpoří klouby a chrání je proti poranění. Zároveň zlepšuje fyzičku, flexibilitu, koordinaci a kostní zdraví. To všechno pomáhá předcházet úrazům. Studie dokazují, že děti s pravidelnou fyzickou aktivitou mají méně krvácivých příhod než ty se sedavým stylem života.

Bezpečnost sportů pro hemofiliky

Americká společnost National Hemophilia Foundation rozděluje sporty do pěti kategorií podle výše rizika. To pomáhá pacientům, aby si sami zvážili vhodné pohybové aktivity dle svého aktuálního zdravotního stavu. Celý seznam je dvoustránkový, my jsme vybrali pár příkladů pro představu.

1. kategorie: bezpečné / nízké riziko:

 • golf,
 • plavání,
 • chůze,
 • lukostřelba.

2. kategorie: nízké až mírné riziko:

 • kruhový trénink,
 • pilates,
 • jízda na kole.

3. kategorie: mírné riziko:

 • běh,
 • tanec,
 • veslování,
 • tenis,
 • jóga.

4. kategorie: mírné až vysoké riziko:

 • basketbal,
 • gymnastika,
 • jízda na koni,
 • bruslení (inline i na ledě),
 • lyžování,
 • fotbal.

5. kategorie: vysoce rizikové:

 • box,
 • hokej,
 • venkovní horolezectví,
 • rugby,
 • silový trojboj.

Jak může pomoci mobilní aplikace

Obecně se za méně vhodné považují kontaktní sporty, sporty s extrémními rozsahy pohybu anebo sporty ve vysokých rychlostech. Nicméně sledování školáků s hemofilií ukazuje, že při odborném dozoru, používání kvalitního vybavení a ochranných pomůcek a dodržování bezpečnostních opatření se mohou hemofilici věnovat i kontaktním sportům.

Za nejméně problematický sport je považováno plavání. Pomáhá totiž budovat svalovou sílu bez zatěžování kloubů a riziko zranění ve vodě je jen malé. Bezpečné jsou i plavecké soutěže.

Pomoci snížit riziko krvácení při sportování mohou také mobilní aplikace, například myPKFiT. Ta umožňuje pacientům s hemofilií A odhadnout hladinu faktoru VIII v krvi v reálném čase, a své aktivity tak snáze plánovat. Zadávat do aplikace můžete nejen datum samotné infuze léčivého přípravku a krvácivé příhody, zároveň vás upozorní, kdy je nutné podat další dávku léku, a poskytne data vašemu ošetřujícímu lékaři, a to i na dálku. 

Vhodné sporty pro děti, dospívající i dospělé

Při výběru vhodného sportu hraje roli samozřejmě i věk pacienta. Děti bývají méně opatrné než dospívající a dospělí. Jaké jsou vhodné sporty pro jednotlivé věkové kategorie?

Dítě s hemofilií se po domluvě s učiteli a souhlasu lékaře může zapojit do tělocviku ve škole. Dále je pro něj vhodné plavání, procházky, jízda na kole nebo na koloběžce, běh nebo skákání přes švihadlo. Je třeba mít na paměti, že by při rizikovějších sportech (např. bruslení) mělo používat ochranné pomůcky.

U dospívajících už se předpokládá větší opatrnost a lepší koordinace pohybů než u dětí. Seznam méně rizikových sportů je proto delší, ale samozřejmě záleží na individuálním posouzení a domluvě s lékařem. Kromě plavání, chůze a jízdy na kole tak z kategorie těch nejbezpečnějších je možné přidat tanec, taj-či, lukostřelbu, rybolov, golf nebo stolní tenis. Zapojit se mohou i do některých kolektivních sportů (např. basketbal, volejbal), případně se věnovat bowlingu. Vhodný může být i tenis nebo lezení na stěně. 

U dospělých hraje velkou roli pokročilý věk a celkový zdravotní stav. Vybírat mohou z kategorie 1 až 4, samozřejmě po schválení lékařem.

(jala)

Zdroje:

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop