Hemofilici a pohyb: Jaké sporty jsou pro ně vhodné?

Léčíte se s hemofilií a raději se sportu vyhýbáte kvůli strachu z krvácení? Nemusíte. Už dávno neplatí, že sport je hemofilikům zapovězený. Naopak – i pacientům s hemofilií prospívá. Jenom je třeba k jeho výběru i léčbě přistupovat zodpovědně. Jaké aktivity jsou pro vás vhodné?
Hemofilici a pohyb: Jaké sporty jsou pro ně vhodné?

Při výběru vhodné fyzické aktivity je třeba zamyslet se nad následujícími faktory:

 • Tíže onemocnění – Pacienti s lehkou formou onemocnění jsou jen málo limitováni při výběru, u těžké formy se omezení rozšiřuje.
 • Aktuální zdravotní stav – Kdy jste měli poslední epizodu krvácení? Jaký je stav vašich kloubů? To jsou všechno důležité otázky, které je třeba zodpovědět. Hemofilik s poškozeným loketním kloubem se raději vyhne tenisu, zatímco pro jiného je to vhodná volba.
 • Úroveň zátěže – Jinak se přistupuje k rekreačním sportům a jinak k soutěžní úrovni.

Důležité je svou volbu konzultovat s hematologem, případně se s ním přímo poradit, které sporty by právě vám doporučil. Spolupráce s lékařem je klíč k bezpečnému sportování, které vás bude bavit.

Proč je cvičení pro hemofiliky dobré? Kromě přívalu endorfinů pomáhá budovat svalovou hmotu, která podpoří klouby a chrání je proti poranění. Zároveň zlepšuje fyzičku, flexibilitu, koordinaci a kostní zdraví. To všechno pomáhá předcházet úrazům. Studie dokazují, že děti s pravidelnou fyzickou aktivitou mají méně krvácivých příhod než ty se sedavým stylem života.

Bezpečnost sportů pro hemofiliky

Americká společnost National Hemophilia Foundation rozděluje sporty do pěti kategorií podle výše rizika. To pomáhá pacientům, aby si sami zvážili vhodné pohybové aktivity dle svého aktuálního zdravotního stavu. Celý seznam je dvoustránkový, my jsme vybrali pár příkladů pro představu.

1. kategorie: bezpečné / nízké riziko:

 • golf,
 • plavání,
 • chůze,
 • lukostřelba.

2. kategorie: nízké až mírné riziko:

 • kruhový trénink,
 • pilates,
 • jízda na kole.

3. kategorie: mírné riziko:

 • běh,
 • tanec,
 • veslování,
 • tenis,
 • jóga.

4. kategorie: mírné až vysoké riziko:

 • basketbal,
 • gymnastika,
 • jízda na koni,
 • bruslení (inline i na ledě),
 • lyžování,
 • fotbal.

5. kategorie: vysoce rizikové:

 • box,
 • hokej,
 • venkovní horolezectví,
 • rugby,
 • silový trojboj.

Jak může pomoci mobilní aplikace

Obecně se za méně vhodné považují kontaktní sporty, sporty s extrémními rozsahy pohybu anebo sporty ve vysokých rychlostech. Nicméně sledování školáků s hemofilií ukazuje, že při odborném dozoru, používání kvalitního vybavení a ochranných pomůcek a dodržování bezpečnostních opatření se mohou hemofilici věnovat i kontaktním sportům.

Za nejméně problematický sport je považováno plavání. Pomáhá totiž budovat svalovou sílu bez zatěžování kloubů a riziko zranění ve vodě je jen malé. Bezpečné jsou i plavecké soutěže.

Pomoci snížit riziko krvácení při sportování mohou také mobilní aplikace, například myPKFiT. Ta umožňuje pacientům s hemofilií A odhadnout hladinu faktoru VIII v krvi v reálném čase, a své aktivity tak snáze plánovat. Zadávat do aplikace můžete nejen datum samotné infuze léčivého přípravku a krvácivé příhody, zároveň vás upozorní, kdy je nutné podat další dávku léku, a poskytne data vašemu ošetřujícímu lékaři, a to i na dálku. 

Vhodné sporty pro děti, dospívající i dospělé

Při výběru vhodného sportu hraje roli samozřejmě i věk pacienta. Děti bývají méně opatrné než dospívající a dospělí. Jaké jsou vhodné sporty pro jednotlivé věkové kategorie?

Dítě s hemofilií se po domluvě s učiteli a souhlasu lékaře může zapojit do tělocviku ve škole. Dále je pro něj vhodné plavání, procházky, jízda na kole nebo na koloběžce, běh nebo skákání přes švihadlo. Je třeba mít na paměti, že by při rizikovějších sportech (např. bruslení) mělo používat ochranné pomůcky.

U dospívajících už se předpokládá větší opatrnost a lepší koordinace pohybů než u dětí. Seznam méně rizikových sportů je proto delší, ale samozřejmě záleží na individuálním posouzení a domluvě s lékařem. Kromě plavání, chůze a jízdy na kole tak z kategorie těch nejbezpečnějších je možné přidat tanec, taj-či, lukostřelbu, rybolov, golf nebo stolní tenis. Zapojit se mohou i do některých kolektivních sportů (např. basketbal, volejbal), případně se věnovat bowlingu. Vhodný může být i tenis nebo lezení na stěně. 

U dospělých hraje velkou roli pokročilý věk a celkový zdravotní stav. Vybírat mohou z kategorie 1 až 4, samozřejmě po schválení lékařem.

(jala)

Zdroje:

Novinky

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

Bála jsem se zůstat s vážně nemocným synem na Ukrajině, říká Iryna

V rámci cyklu videopříběhů „Jak se žije s hemofilií“ jsme tentokrát natáčeli s rodinou, která v Česku žije jen velmi krátce – od loňského března. Iryna a její 14letý syn Stanislav k nám přijeli po začátku války na Ukrajině – využili toho, že Irynin manžel a tatínek dospívajícího těžkého hemofilika už u nás pracoval a žil. Stas je od té doby v péči zdravotníků ve Fakultní nemocnici Motol. Jaké bylo jeho dětství s hemofilií? Jak rodina prožívala a prožívá různé etapy svého života? A v čem se liší hematologická péče u nás a na Ukrajině? Podívejte se na poutavý příběh Iryny a Stase a také zajímavý pohled odborníků – ošetřujícího lékaře MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., a sestry Veroniky Čepelákové.
15. 6. 2023
Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Jaká úskalí přináší stáří s hemofilií?

Hemofilici dnes prožívají stáří obdobně jako jejich vrstevníci, se všemi radostmi i těžkostmi, které přináší. Muže trpící krvácivým onemocněním však v pokročilejším věku častěji trápí nepříjemné bolesti kloubů, potřebují rehabilitace, chirurgický zákrok nebo pomoc s aplikací léků. Mnozí se chtějí poradit nebo sdílet své zkušenosti. Kde mohou hledat pomoc? Jaké aktivity organizují pacientské organizace? Kde najdou podporu, pokud potřebují řešit sociální otázky?
25. 5. 2023
Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Časté krvácení z nosu u dětí – může jít o projev hemofilie?

Krvácení z nosu si v dětství zažije každý z nás. Někteří i opakovaně. Ve většině případů jde o neškodný doprovodný jev rýmy, úrazu nebo aktivních dětských prstíků. Jen vzácně naopak poukazuje na závažnější problém, jako jsou poruchy srážlivosti krve. Kdy bychom měli zpozornět a vydat se k lékaři?
4. 5. 2023
Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Důležité milníky pro hemofiliky – výzkum nemoci, léčba a kvalita života

Život hemofiliků se během 20. a 21. století převratně změnil. Vědci přinesli zásadní poznatky o tomto onemocnění a obrovský posun se týkal i vývoje léčby a jejího podávání. Zatímco na počátku 20. století byla hemofilie až na výjimky fatální diagnózou, v současnosti mohou jedinci s touto nemocí žít velmi kvalitní a aktivní život.
3. 4. 2023

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop