Brácha je vážně nemocný. A co já?

Závažná dlouhodobá nemoc dítěte naruší fungování jakékoliv rodiny. Jeden či oba rodiče tráví spoustu času i energie péčí o malého pacienta, bojí se něj a situaci pochopitelně uzpůsobují běh celé domácnosti. Ale co ostatní, zdravé děti v domácnosti? I jich se totiž nemoc sourozence výrazně dotkne.
Brácha je vážně nemocný. A co já?

Simona je maminkou 14letého syna s hemofilií a 12leté dcery. U chlapce se diagnóza závažné krvácivé choroby prokázala, když mu byl 1 rok. Odborníci tehdy pomocí testů odhalili, že Simona je stejně jako její maminka přenašečkou chybného genu. Do té doby nikdo v rodině o genetické zátěži netušil. Situace byla o to náročnější, že Simona byla ve druhém měsíci těhotenství s dalším dítětem. Díky testování se ovšem brzy dozvěděla, že čeká holčičku. U dívek, i když jsou přenašečky, se choroba projeví krvácivými stavy jen výjimečně. Chybný pohlavní chromozom X totiž dokážou vykompenzovat přítomností druhého zdravého chromozomu X. Proto se rodina těšila na druhé, zdravé dítě.

Stejný a otevřený přístup

„První roky byly pro oba sourozence celkem stejné. Hemofilika musíte hlídat před různými zraněními, což ale mladšího sourozence také. Pozdější doba ukázala, že je třeba oběma postupně vysvětlovat rozdíly mezi zdravým a dítětem s hemofilií,“ popsala maminka dětí. „Dcera byla vcelku chápavá. Občas se ale stávalo, že pokud měl syn nějaké krvácení a ona viděla starost a strach v našich očích, začala při každém, byť i jen malém zranění také vyžadovat pozornost,“ uvedla Simona. Rodina to vyřešila tím, že k oběma dětem přistupovala pokud možno stejně a především velmi otevřeně. Zbytečně synovi nezakazovala různé pohybové aktivity včetně například bruslení na ledu. Když musel syn nosit chrániče, nosila je i dcera. Pokud se syn uhodil, důsledky zranění před dcerou rodina nezakrývala. Rodiče také důsledně dbali na to, aby byl syn stejně ohleduplný ke své sestře, jako ona musela být k němu.

ČTĚTE TAKÉ
Žijeme běžný život, říkají tatínkové hemofiliků

Role „zdravého“ a „nemocného“ v rodině

Postoj, kdy jsou v rodině jasně definované role „zdravého“ a „nemocného“, doporučují také odborníci. Snahou je vytvořit přirozený postoj k onemocnění, zdravého zbytečně nezatěžovat a naopak nemocného nezvýhodňovat. Zdravý sourozenec by měl nenásilnou cestou pochopit, jak onemocnění zatěžuje jeho bratra či sestru, a poskytnout mu přirozenou podporu.

Psychologové v souvislosti s různými sourozeneckými modely zmiňují ještě další dva časté přístupy v těchto rodinách, které však bývají problematické a pro zdravé jedince ve výsledku špatné:

  1. „Nemocný = chudák v nevýhodě“ – „zdravý = automaticky ve výhodě“ – nemocný má jistá výsadní práva, je osvobozen od domácích prací atd. Naopak zdravý nemá nárok mít problémy, vždyť má proti sourozenci výhodu – vlastní zdraví.
  2. „Nemocný = oběť“ – „zdravý = očekávání obětování se“ – zdravý sourozenec se musí přizpůsobit rytmu nemoci, který sdílí celá rodina. Projevy zdravého se popírají, v rodině je špatná nálada, a proto není možné se bavit, dívat na komedie či bezstarostně sportovat.

Pacienti s hemofilií žijí kvalitní život

Pochopitelně platí, že na každou rodinnou situaci je nutno nahlížet individuálně. Pacienti s hemofilií, i když se jedná o vážné a nevyléčitelné onemocnění, mohou v současné době ve většině případů žít kvalitní a téměř plnohodnotný život. Díky profylaktické léčbě se totiž lékařům u nich daří minimalizovat krvácivé příhody.

Naopak u rodin, kde se jedno z dětí potýká s nemocí s nepříznivou prognózou, je určitě těžší nalézt optimální rovnováhu. Situace je zásadně komplikovaná například i tehdy, pokud rodiče žijí odděleně.

DOPORUČUJEME
Podívejte se na videopříběh Davídka: Jak se žije s hemofilií

Ano, ale je to těžké…

Také je evidentní, že teorie je jedna věc, praxe zcela jiná. Zdravý náhled v této situaci totiž bývá těžké získat. „Ačkoliv se člověk snaží, aby ten zdravý měl stejnou péči, ohledy a lásku jako nemocný sourozenec, nakonec to zdravého určitým způsobem stejně poznamená. Pořád je jakoby „ta druhá nebo ten druhý“, říká Magda, maminka hemofilika, studenta vysoké školy, a dcery středoškolačky.

Zdraví sourozenci tak mohou poměrně snadno získat pocit, že rodiče upřednostňují jejich nemocného bratra či sestru. „Je to jen ohromný strach rodiče o nemocného potomka a je jedno, jestli je to dítě, nebo už dospělý člověk,“ říká Kateřina, maminka 15letého hemofilika a 11leté zdravé dcery.

(lek)

Zdroje:

https://www.sancedetem.cz/cs/hledam-pomoc/rodina-v-problemove-situaci/zdravotni-problemy-ditete/sourozenci-vazne-nemocnych-deti.shtml

Článek vznikl ve spolupráci s pacientskou organizací Hemojunior.

Navštivte také: agenturydomacipece.cz

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop