Hemofilici a pohyb: Jaké sporty jsou pro ně vhodné?

Léčíte se s hemofilií a raději se sportu vyhýbáte kvůli strachu z krvácení? Nemusíte. Už dávno neplatí, že sport je hemofilikům zapovězený. Naopak – i pacientům s hemofilií prospívá. Jenom je třeba k jeho výběru i léčbě přistupovat zodpovědně. Jaké aktivity jsou pro vás vhodné?
Hemofilici a pohyb: Jaké sporty jsou pro ně vhodné?

Při výběru vhodné fyzické aktivity je třeba zamyslet se nad následujícími faktory:

 • Tíže onemocnění – Pacienti s lehkou formou onemocnění jsou jen málo limitováni při výběru, u těžké formy se omezení rozšiřuje.
 • Aktuální zdravotní stav – Kdy jste měli poslední epizodu krvácení? Jaký je stav vašich kloubů? To jsou všechno důležité otázky, které je třeba zodpovědět. Hemofilik s poškozeným loketním kloubem se raději vyhne tenisu, zatímco pro jiného je to vhodná volba.
 • Úroveň zátěže – Jinak se přistupuje k rekreačním sportům a jinak k soutěžní úrovni.

Důležité je svou volbu konzultovat s hematologem, případně se s ním přímo poradit, které sporty by právě vám doporučil. Spolupráce s lékařem je klíč k bezpečnému sportování, které vás bude bavit.

Proč je cvičení pro hemofiliky dobré? Kromě přívalu endorfinů pomáhá budovat svalovou hmotu, která podpoří klouby a chrání je proti poranění. Zároveň zlepšuje fyzičku, flexibilitu, koordinaci a kostní zdraví. To všechno pomáhá předcházet úrazům. Studie dokazují, že děti s pravidelnou fyzickou aktivitou mají méně krvácivých příhod než ty se sedavým stylem života.

Bezpečnost sportů pro hemofiliky

Americká společnost National Hemophilia Foundation rozděluje sporty do pěti kategorií podle výše rizika. To pomáhá pacientům, aby si sami zvážili vhodné pohybové aktivity dle svého aktuálního zdravotního stavu. Celý seznam je dvoustránkový, my jsme vybrali pár příkladů pro představu.

1. kategorie: bezpečné / nízké riziko:

 • golf,
 • plavání,
 • chůze,
 • lukostřelba.

2. kategorie: nízké až mírné riziko:

 • kruhový trénink,
 • pilates,
 • jízda na kole.

3. kategorie: mírné riziko:

 • běh,
 • tanec,
 • veslování,
 • tenis,
 • jóga.

4. kategorie: mírné až vysoké riziko:

 • basketbal,
 • gymnastika,
 • jízda na koni,
 • bruslení (inline i na ledě),
 • lyžování,
 • fotbal.

5. kategorie: vysoce rizikové:

 • box,
 • hokej,
 • venkovní horolezectví,
 • rugby,
 • silový trojboj.

Jak může pomoci mobilní aplikace

Obecně se za méně vhodné považují kontaktní sporty, sporty s extrémními rozsahy pohybu anebo sporty ve vysokých rychlostech. Nicméně sledování školáků s hemofilií ukazuje, že při odborném dozoru, používání kvalitního vybavení a ochranných pomůcek a dodržování bezpečnostních opatření se mohou hemofilici věnovat i kontaktním sportům.

Za nejméně problematický sport je považováno plavání. Pomáhá totiž budovat svalovou sílu bez zatěžování kloubů a riziko zranění ve vodě je jen malé. Bezpečné jsou i plavecké soutěže.

Pomoci snížit riziko krvácení při sportování mohou také mobilní aplikace, například myPKFiT. Ta umožňuje pacientům s hemofilií A odhadnout hladinu faktoru VIII v krvi v reálném čase, a své aktivity tak snáze plánovat. Zadávat do aplikace můžete nejen datum samotné infuze léčivého přípravku a krvácivé příhody, zároveň vás upozorní, kdy je nutné podat další dávku léku, a poskytne data vašemu ošetřujícímu lékaři, a to i na dálku. 

Vhodné sporty pro děti, dospívající i dospělé

Při výběru vhodného sportu hraje roli samozřejmě i věk pacienta. Děti bývají méně opatrné než dospívající a dospělí. Jaké jsou vhodné sporty pro jednotlivé věkové kategorie?

Dítě s hemofilií se po domluvě s učiteli a souhlasu lékaře může zapojit do tělocviku ve škole. Dále je pro něj vhodné plavání, procházky, jízda na kole nebo na koloběžce, běh nebo skákání přes švihadlo. Je třeba mít na paměti, že by při rizikovějších sportech (např. bruslení) mělo používat ochranné pomůcky.

U dospívajících už se předpokládá větší opatrnost a lepší koordinace pohybů než u dětí. Seznam méně rizikových sportů je proto delší, ale samozřejmě záleží na individuálním posouzení a domluvě s lékařem. Kromě plavání, chůze a jízdy na kole tak z kategorie těch nejbezpečnějších je možné přidat tanec, taj-či, lukostřelbu, rybolov, golf nebo stolní tenis. Zapojit se mohou i do některých kolektivních sportů (např. basketbal, volejbal), případně se věnovat bowlingu. Vhodný může být i tenis nebo lezení na stěně. 

U dospělých hraje velkou roli pokročilý věk a celkový zdravotní stav. Vybírat mohou z kategorie 1 až 4, samozřejmě po schválení lékařem.

(jala)

Zdroje:

Novinky

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání u kulatého stolu k problematice hemofilie

Virtuální setkání unikátního online kulatého stolu k tématu hemofilie se uskutečnilo ve středu 8. června a potkali se na něm zástupci pacientských organizací Kateřina Altmanová (Hemojunior) a Martin Bohůn (Český svaz hemofiliků) společně s lékařkou MUDr. Evou Drbohlavovou a psycholožkou Mgr. Petrou Bučkovou. O své zkušenosti se životem s onemocněním hemofilií A se přišel podělit Marek Šimoník. Celý přenos zkušeně moderovala Patricie Strouhalová, jejíž hlas můžete znát z vysílání Českého rozhlasu.
19. 1. 2023
Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

Celý život se věnuje motoristickému sportu, o své nemoci mluví jen velmi nerad

I ve svých 72 letech cestuje a občas vyrazí se synem natáčet na různé motoristické závody. Píše knihy, pořádá archiv svých televizních reportáží, na chalupě se věnuje rodině, kamarádům, zahradě i bazénu. Publicista Vladimír Dolejš žije velmi aktivní život i v seniorském věku. Své závažné onemocnění – hemofilii – jako by nevnímal. Ovšem nemoc se pochopitelně v menší či větší míře ozývá celý život.
8. 11. 2022
Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Žiju krásný život, říká 72letý hemofilik Vladimír Dolejš

Přestože je novinář Vladimír Dolejš již nějakou dobu v důchodu, natáčení motoristických závodů se stále občas věnuje. Ostatně motorismu zasvětil většinu svého života, jako redaktor i moderátor, ale také jako aktivní závodník, 25 let totiž jezdil rallye. O všech svých bývalých i současných aktivitách mluví s velkým zápalem a radostí. A to navzdory těžké formě hemofilie, se kterou se celý život potýká, i navzdory řadě komplikací této nemoci. Podívejte se na zajímavý a velmi inspirativní videopříběh s Vladimírem Dolejšem.
1. 11. 2022
Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Krvácení do mozku – proč je důležité o tomto riziku vědět?

Úrazy a pády se během života nevyhnou nikomu. Některé jsou závažnější, z jiných se zase rychle oklepeme a jdeme dál. U hemofiliků ale i zdánlivě nevinný úraz může vyústit v obávanou komplikaci – krvácení do mozku. Jak jej včas rozpoznat a jaká opatření případně učinit?
26. 8. 2022

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků

Takeda

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli, co jste hledali, připojte se k největší hemofilické komunitě.
Takeda
drop drop drop